“100. Yılın Hikayesi, Şiiri” yarışında mükafatlar sahiplerini buldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

100 yilin hikayesi siiri yarisinda mukafatlar sahiplerini buldu 0 Ktj6KsO6
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyet’in kurucu bedellerine ithafen düzenlediği “100. Yılın Hikayesi, Şiiri” isimli ulusal hikaye ve şiir müsabakasında dereceye girenler mükafatlarını aldı. Birtürk Özkavak şiir kategorisinde, Başak Baysallı ise hikaye kategorisinde birincilik kazandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Arşivi, Müzeler ve Kütüphaneler Müdürlüğü tarafından, Cumhuriyet’in 100. yılına ve kurucu bedellerine ithafen düzenlenen “100. Yılın Hikayesi, Şiiri” ulusal yarışında derece girenlere mükafatları dağıtıldı. Şiir kategorisinde “Cumhuriyet ve Özgürlük”, hikaye kategorisinde ise “Cumhuriyet ve Kadın” temalarıyla düzenlenen yarışın ödül merasimi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde yapıldı. “100. Yılın Hikayesi, Şiiri” müsabakasına katılan tüm iştirakçiler ismine, İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı tarafından Güzelbahçe Küçükkaya Köyü ağaçlandırma alanına 412 adet zeytin ve meşe fidanı dikildi.

Şiir kategorisinde ödül alanlar
Betül Dünder, Bilsen Başaran, His Kankaytsın, Haydar Ergülen ve Tuğrul Keskin’den oluşan şiir seçici şura “Sıradaki Cumhuriyet Personellere Gelsin” isimli şiiriyle yarışa Eskişehir’den katılan Birtürk Özkavak’ı birinciliğe layık gördü. “Yorgun Kıraç” isimli şiiriyle müsabakaya Erzurum’dan katılan Yaşar Bayar ikinciliğe, “Kırıkları Utangaç, Gururu Mermer” isimli şiiriyle Samsun’dan katılan Dolunay Ünal ise üçüncülüğe hak kazandı. Merve Cihan, Nevzat Konşer ve Figen Savi ise mansiyon ödüllerinin sahipleri oldu. Aysel Kaymaz, Çiğdem Çiçek, İbrahim Şaşma, Murat Çalık ve Murat Koçak’ın şiirleri ise yayımlanmaya hak kazandı. 

Öykü kategorisinde ödül alanlar
Öykü kategorisinin seçici heyeti Barış İnce, Bekir Yurdakul, Handan Gökçek, Hülya Soyşekerci ve Nalan Barbarosoğlu’ndan oluştu. Birincilik ödülünü  “Karne Günü” isimli hikayesiyle yarışa İstanbul’dan katılan Başak Baysallı aldı. İkincilik mükafatı “Mektuplar ve Yıllıklar” başlıklı hikayesiyle yarışa Ankara’dan katılan Kumru Alpaydın’ın oldu. Müsabakaya İzmir’den katılan Sema İşisağ “Hüzzam Taksim ve İki Jenerasyondan Şarkılar” isimli hikayesiyle üçüncülük mükafatını aldı. Ayşe Burhan Aytekin, İlkay Yılmaz, Anıl Çetinel Örselli mansiyon ödüllerinin sahipleri oldu. Hakan Yaşar, Mehmet Murat Mıhçıoğlu, Murat Çağlar, Namık Budak, Sevil Yılmaz, Utku Eriş’in yapıtları yayımlanmaya hak kazandı. 

57 kentten 438 eser başvurdu
57 kentten 412 iştirakçinin 438 eser ile başvurduğu müsabakada her iki kategoride de birinciye 20.000 TL, ikinciye 15.000 TL, üçüncüye ise 10.000 TL ödül verildi.  Mansiyon mükafatına hak kazanan 3’er yarışmacıya ise 10 ciltten oluşan “Geçmişten Günümüze Kurtuluşun 100. Yılında İzmir Kitap Dizisi” armağan edildi. Müsabakada ödül alan tüm eserler özel olarak basılan kitapta toplandı. 23 yapıttan oluşan seçkiye önümüzdeki günlerde izmir.art üzerinden de erişilebilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
“100. Yılın Hikayesi, Şiiri” yarışında mükafatlar sahiplerini buldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir