1. Haberler
  2. Kültür Sanat
  3. 20. Akbank Kısa Sinema Şenliği Dolu Dolu Programıyla Başlıyor

20. Akbank Kısa Sinema Şenliği Dolu Dolu Programıyla Başlıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

20 akbank kisa sinema senligi dolu dolu programiyla basliyor 0 hXuQZI12
 Sinemaseverlerin ve sinema dalının buluşma noktası olan Akbank Kısa Sinema Şenliği, 25 Mart – 4 Nisan tarihlerinde 20. defa Akbank Sanat’ta sinemaseverleri karşılamaya hazırlanıyor.

74 ülkeden toplam 2.2421 kısa sinemanın başvurduğu Akbank Kısa Sinema Festivali, ‘Festival Kısaları’, ‘Dünyadan Kısalar’, ‘Genç Bakışlar’, ‘Kısadan Uzuna’, ‘Deneyimler’, ‘Belgesel Sinema’, ‘Perspektif’, ‘Özel Gösterim’ ve ‘Forum’ başlıklı 9 farklı bölümden oluşuyor. Dünya şenliklerinde gösterilen birçok sinemanın yanı sıra, Türkiye prömiyeri yapacak yeni sinemaların yer aldığı gösterim programında, 41 ülkeden 96 kısa ve 2 uzun metraj film festivalde seyirciyle buluşacak.

FESTİVAL BU YILKİ ÖZEL KONUĞU: NURİ BİLGE CEYLAN

Festivalin 20. yıl özel konuğu ise yönetmen Nuri Bilge Ceylan olacakSon olarak 76. Cannes Sinema Festivali’nde Merve Dizdar’a En Düzgün Bayan Oyuncu Ödülü’nü kazandıran ‘Kuru Otlar Üstüne’ sinemasına imza atan usta direktör, 20. Akbank Kısa Sinema Festivali’nde genç sinemacılarla ve sinemaseverlerle buluşacak. Buluşmada Ceylan’ın birinci kısa sineması ‘Koza’ gösterilecek ve akabinde sinemaya ve sinemasal seyahatine dair tecrübelerini aktaracağı bir söyleşi gerçekleşecek.

SÖYLEŞİLER, ATÖLYELER, ÖZEL GÖSTERİMLER VE YARIŞMALAR

Çok sayıda uzun metraj ve kısa metraj sinemasıyla mükafatlar kazanan, İran sinemasının kıymetli isimlerinden usta yönetmen Ali Asgari’nin Sessizlik, Tanık ve Benim Hakkımda adlı kısa sinemaları şenlik programında yer alıyor. Direktör gerçekleştireceği söyleşide bilgi birikimlerini şenlik iştirakçileri ile paylaşacak. 

Belgesel Sinema bölümüne, Lübnanlı yönetmen Sarah Francis konuk oluyor. Direktörün çok sayıda ödüllü belgeseli ‘Birds of September’ filmi şenlikte gösterilecek. Francis’in yapacağı söyleşide belgesel sinema tecrübelerini şenlik takipçileriyle paylaşacak.

Kısadan Uzuna’da bu yıl memleketler arası alanda başarılı üretimlere imza atan yönetmen Ozan Açıktan yer alacak. Yönetmenin tecrübelerini aktardığı bir söyleşi ve uzun metraj sineması ‘Silsile ve ödüllü kısa sineması ‘Marlis’ festival programında sahne alacak.  

Atölye söyleşi programında bu yıl; Gökçe BahadırDeniz AkçayErkan Kolçak KöstendilEngin Cebiroğlu, Furkan Olgun, Seben Ayşe Dayı, Zeynep Şölen Yıldız gibi çok sayıda sanatçı, atölye ve söyleşiler kapsamında kendi alanlarındaki tecrübelerini sinemaseverlerle paylaşacak.

Forum bölümünde ise kısa sinemaların fikir etabından itibaren desteklenmesi hedefiyle düzenlenen Kısa Sinema Senaryo Yarışması yer alıyor. Bu yıl 587 senaryonun başvurduğu müsabakada finale kalan 8 senaristin senaryosu ortasından en âlâ senaryo, şenlik heyeti değerlendirmeleriyle belirlenecek.

Bu yıl festivalin Özel Gösterim bölümü ise Sürdürülebilirlik temalı sinemalara ve Erişilebilir Her Şey girişimi ile birlikte düzenlediğimiz, erişilebilir formatta hazırlanmış kısa sinemalara ayrıldı. 

BU YIL ŞENLİK KENTİN İKİ YAKASINDA VE ÜSTELİK ÇEVRİMİÇİ!

20. Akbank Kısa Sinema Şenliği bu yıl İstanbul’un iki yakasında da gerçekleşecek. Gösterimler Akbank Sanat binasında ve Moda Sahnesi’nde gerçekleşecek. Birebir vakitte şenlik çevrimiçi olarak da tüm sinemasever iştirakçilere açılacak. Şenliğin çevrimiçi gösterimleri, filmonline.akbanksanat.com internet adresi üzerinden kayıt olunup izlenebilecek.

Akbank Sanat Binası Programı

 

25.03.2024 Pazartesi

 

11:00  Perspektif ( A )

 

A1      Hiçbiri                                        

A2      Kara Gözlü Köpek                       

A3      Bolero                                        

A4      Kavganın Gerçek Yüzü               

A5      2020                                           

          

13:00  Perspektif ( B )

 

B6      Gri Alanlar                                            

B7      Sana Cenneti Vaat Ediyorum                 

B8      Oyunbozan                                           

B9      Vitanuova                                             

 

15:30  Festival Kısaları ( A )

 

A1      Sonunda                 

A2      Evcil                      

A3      Kurbağalar             

 

26.03.2024 Salı

 

11:00  Perspektif ( C )

 

C10    Süper                      

C11    Filistin Adaları        

C12    Gitmek                   

 

13:00  Dünyadan Kısalar ( A )

 

A1      Yeni Hana              

A2      Limon Ağacı          

A3      İnsan Tabiatı           

 

15:30  Deneyimler (A)
 A1      Koza  

                    

17:30  Söyleşi

 

Deneyimler – Nuri Bilge Ceylan

 

20:30  Festival Kısaları ( B )

 

B4      Defineciler                                  

B5      Hangi Gece Büyüdüysem             

B6      Görüşürüz Kaplumbağa               

 

27.03.2024 Çarşamba

 

11:00  Perspektif   ( D )

 

D13    Titanik, İranlı Ailelere Uygun Versiyon            

D14    Çarpışma                                              

D15    Aqueronte                                             

D16    Kinderfilm                                                      

 

13:00  Dünyadan Kısalar ( B )

 

C8      Bir Nevi Miras                                                

C9      Kızıldeniz Bende Ağlama İsteği Uyandırıyor    

C10    Anneler Yarışıyor                                            

 

14:00 Atölye

Color Correction ve Post Yapım Atölyesi – Engin Cebiroğlu, Furkan Olgun

 

15:30  Belgesel Sinema (A)

 A1      Eylül Kuşları                     

 

17:30  Söyleşi

 

Belgesel Sinema – Sarah Francis

 

20:30  Festival Kısaları ( C )

 

C7      Zarafet ve Şiddet Ortasında           

C8      Yeni Bir Yenilgiye Gereksinimim Yok      

C9      Kafamdaki Polis                                    

 

28.03.2024 Perşembe

 

11:00 Perspektif ( E ) 

 

E17    Bitmeyen Bir Güldürüde Basri ile Salma 

E18    Aynalı Zırhlı                                         

E19    Roket Fırlatma Rampasına Oturduğunda 

E20    Eko                                                       

 

13:00 Perspektif ( F ) 

 

F21    Grup Fotoğrafı                  

F22    Sawo Matang                              

F23    Biyolojik İstilalar. Tenerife Adası’ndaki Ovis Orientalis Musimon Örneği: “Son Mouflon”                              

F24    Yol Bizi Nereye Götürürse 

 

14:00 Atölye

Senaryo Atölyesi – Deniz Akçay 

 

15:30  Dünyadan Kısalar ( C )

 

C7      Aşıklar         

C8      Oyu              

C9      AliEN0089   

 

17:00  Söyleşi

Film Üretiminde Kitlesel Fonlama

 

20:30  Kısadan Uzuna ( A )

 

A1      Marlis                     

A2      Silsile                     

 

29.03.2024 Cuma

 

11:00 Perspektif ( G ) 

 

G25    İspanya Tatilimizden Kalan Aydınlık Hissi       

G26    3MWh                                                            

G27    Akrobatik Yaş                                                 

G28    Aç Karnına Çıkmayalım                                  

 

13:00    Özel Gösterim ( A ) 

 

A1      Süt Ülkesi               

A2      Taşlarınızı Tanıyın 

A3      Amniyon                

A4      Engebeli Arazi        

A5      Aydınlık Kıyılar      

 

15:30  Dünyadan Kısalar ( D )

 

D10    Yuvarlağın Karesi             

D11    Sepideh’in İki Hayatı        

D12    sessizliğe uyanmak            

 

17:30 Söyleşi  

 

Gökçe Bahadır – Oyunculuk Üstüne

 

20:30  Festival Kısaları ( D )

 

D10    Dank                                          

D11    Ben Süpermarket Değilim            

D12    Tarihte Yaşanmamış Olaylar        

 

30.03.2024 Cumartesi

 

11:00    Genç Bakışlar ( A )

 

A1      Sanrı                                                                                                       

A2      İbrik                                                                                                        

A3      Söylenmemiş Şeylerin Zamansızlığı                                                         

A4      Eve Dönüş                                                                                              

A5      Akrep ve Yelkovan                                                                                  

A6      İki Mavi                                                                                                  

A7      Yüzmek Yasaktır                                                                                                                                        

13:00   Özel Gösterim ( B )

 

B6      Kırmızı Elbise         

B7      Şubat            

B8      Kimin Umurunda    

B9      Almodovar Teorisi

B10    Dank!                     

B11    Düşlerdeki Hayat    

B12    Antroposen             

B13    Oralet                     

 

14:30 Atölye
Sinemada Erişilebilirlik – Seben Ayşe Dayı, Zeynep Şölen Yıldız

 

15:30 Şenlik Kısaları ( E )

 

E13    Kaç Gün Sürecek    

E14    Kafamın İçinde Atlar Koşuyor     

E15    Onun Kalesinde 

 

17:30 Söyleşi

Kısadan Uzuna – Ozan Açıktan

 

20:30  Dünyadan Kısalar ( E )

 

E13    Yemin Ederim Ki, Ölürüm 

E14    Örtülü Kent                      

E15    Ve Ben de Dans Ediyorum 

 

01.04.2024 Pazartesi

 

11:00 Şenlik Kısaları ( A )

 

A1      Sonunda                 

A2      Evcil                      

A3      Kurbağalar             

 

13:00   Dünyadan Kısalar ( A )

 

A1      Yeni Hana              

A2      Limon Ağacı          

A3      İnsan Tabiatı           

 

15:30   Şenlik Kısaları ( B )

 

B4      Defineciler                                  

B5      Hangi Gece Büyüdüysem             

B6      Görüşürüz Kaplumbağa     

 

17:30   Dünyadan Kısalar ( B )

C8      Bir Nevi Miras                                                

C9      Kızıldeniz Bende Ağlama İsteği Uyandırıyor    

C10    Anneler Yarışıyor                                            

 

20:30 Şenlik Kısaları ( C )

 

C7      Zarafet ve Şiddet Ortasında                     

C8      Yeni Bir Yenilgiye Gereksinimim Yok      

C9      Kafamdaki Polis                                    

 

02.04.2024 Salı

 

11:00 Şenlik Kısaları ( D )

 

D10    Dank                                          

D11    Ben Süpermarket Değilim            

D12    Tarihte Yaşanmamış Olaylar        

 

13:00 Dünyadan Kısalar ( C )

 

C7      Aşıklar         

C8      Oyu              

C9      AliEN0089   

 

15:30 Festival Kısaları ( E )

 

E13    Kaç Gün Sürecek    

E14    Kafamın İçinde Atlar Koşuyor     

E15    Onun Kalesinde      

 

17:30 Söyleşi  

Yazmak, oynamak ve yönetmek üzerine – Erkan Kolçak Köstendil

 

20:30 Dünyadan Kısalar ( D )

 

D10    Yuvarlağın Karesi             

D11    Sepideh’in İki Hayatı        

D12    sessizliğe uyanmak            

 

03.04.2024 Çarşamba 

 

11:00 Dünyadan Kısalar ( E )

 

E13    Yemin Ederim Ki, Ölürüm 

E14    Örtülü Kent                      

E15    Ve Ben de Dans Ediyorum 

 

13:00 Perspektif ( H )

 

H29    Deniz Tuzu                                 

H30    21 Hafta Sonra                            

H31    Yaban Çiçeklerinin Büyüdüğü Yer         

H32    Kurdun Kutusu                            

 

15:30 Özel Gösterim  ( C )

 

C14    Sessizlik                           

C15    Tanık                                

C16    Benim Hakkımda              

 

17:30 Söyleşi

 

Yönetmenlik Üstüne – Ali Asgari

 

20:30  Perspektif  ( I )

 

I33     Ruovesi        

I34     Duvar           

I35     Gölgelerden Öteki Bir Şey Yok 

I36     Ormanın Melodisi   

 

04.04.2024 Perşembe 

 

11:00 Perspektif  ( J )

 

J37     Neden Image Plus’sın?

J38     Avrupa Fatihi                    

J39     Duvar Duvar 

J40     Aitana 

J41     The Crowd

 

Moda Sahnesi Programı

 

25.03.2024 Pazartesi

 

13:00 Perspektif ( A )

 

A1      Hiçbiri                                        

A2      Kara Gözlü Köpek                       

A3      Bolero                                        

A4      Kavganın Gerçek Yüzü               

A5      2020                                           

          

15:00 Festival Kısaları ( A )

 

A1      Sonunda                 

A2      Evcil                      

A3      Kurbağalar             

 

17:00 Dünyadan Kısalar ( A )

 

A1      Yeni Hana    

A2      Limon Ağacı          

A3      İnsan Tabiatı           

 

21:15 Şenlik Kısaları ( B )

 

B4      Defineciler                                  

B5      Hangi Gece Büyüdüysem             

B6      Görüşürüz Kaplumbağa     

 

26.03.2024 Salı

 

13:00 Perspektif ( B )

 

B6      Gri Alanlar                                            

B7      Sana Cenneti Vaat Ediyorum                 

B8      Oyunbozan                                           

B9      Vitanuova                                             

 

15:00 Festival Kısaları ( C )

 

C7      Zarafet ve Şiddet Ortasında                     

C8      Yeni Bir Yenilgiye Gereksinimim Yok      

C9      Kafamdaki Polis                          

 

17:00 Festival Kısaları ( D )

 

D10    Dank                                

D11    Ben Süpermarket Değilim            

D12    Tarihte Yaşanmamış Olaylar        

 

21:15 Dünyadan Kısalar ( B )

 

C8      Bir Nevi Miras                                      

C9      Kızıldeniz Bende Ağlama İsteği Uyandırıyor    

C10    Anneler Yarışıyor                                            

 

27.03.2024 Çarşamba

 

13:00 Perspektif ( C )

 

C10    Süper                      

C11    Filistin Adaları        

C12    Gitmek                   

 

15:00 Dünyadan Kısalar ( C )

 

C7      Aşıklar         

C8      Oyu              

C9      AliEN0089   

 

17:00 Şenlik Kısaları ( E )

 

E13    Kaç Gün Sürecek                        

E14    Kafamın İçinde Atlar Koşuyor     

E15    Onun Kalesinde 

 

21:15 Dünyadan Kısalar ( D )

 

D10    Yuvarlağın Karesi             

D11    Sepideh’in İki Hayatı        

D12    sessizliğe uyanmak            

 

28.03.2024 Perşembe

 

13:00    Özel Gösterim ( A ) 

 

A1      Süt Ülkesi               

A2      Taşlarınızı Tanıyın 

A3      Amniyon                

A4      Engebeli Arazi        

A5      Aydınlık Kıyılar      

 

15:00 Perspektif   ( D )

 

D13    Titanik, İranlı Ailelere Uygun Versiyon            

D14    Çarpışma                                              

D15    Aqueronte                                   

D16    Kinderfilm                                  

 

17:00 Perspektif ( E ) 

 

E17    Bitmeyen Bir Güldürüde Basri ile Salma 

E18    Aynalı Zırhlı                                         

E19    Roket Fırlatma Rampasına Oturduğunda 

E20    Eko                                                       

 

21:15  Dünyadan Kısalar ( E )

 

E13    Yemin Ederim Ki, Ölürüm 

E14    Örtülü Kent  

E15    Ve Ben de Dans Ediyorum 

 

29.03.2024 Cuma

 

13:00 Perspektif ( F )

 

F21    Grup Fotoğrafı                  

F22    Sawo Matang                    

F23    Biyolojik İstilalar. Tenerife Adası’ndaki Ovis Orientalis Musimon Örneği: “Son Mouflon”                              

F24    Yol Bizi Nereye Götürürse 

 

15:00 Festival Kısaları ( A )

 

A1      Sonunda       

A2      Evcil                      

A3      Kurbağalar   

 

17:00 Belgesel Sinema ( A )

 

A1      Eylül Kuşları          

 

21:15 Dünyadan Kısalar ( A )

 

A1      Yeni Hana              

A2      Limon Ağacı          

A3      İnsan Tabiatı           

 

30.03.2024 Cumartesi

 

13:00 Perspektif ( G ) 

 

G25    İspanya Tatilimizden Kalan Aydınlık Hissi       

G26    3MWh                                                            

G27    Akrobatik Yaş                                       

G28    Aç Karnına Çıkmayalım                                  

 

15:00 Perspektif ( H )

 

H29    Deniz Tuzu                                 

H30    21 Hafta Sonra                            

H31    Yaban Çiçeklerinin Büyüdüğü Yer         

H32    Kurdun Kutusu                  

 

17:00  Perspektif  ( I )

 

I33     Ruovesi        

I34     Duvar           

I35     Gölgelerden Diğer Bir Şey Yok  
 I36     Ormanın Melodisi 

 

21:15 Özel Gösterim  ( C )

 

A1      Sessizlik                           

A2      Tanık                                

A3      Benim Hakkımda              

 

01.04.2024 Pazartesi

 

13:00   Şenlik Kısaları ( B )

 

B4      Defineciler                                  

B5      Hangi Gece Büyüdüysem  

B6      Görüşürüz Kaplumbağa               

 

15:00   Dünyadan Kısalar ( B )

 

C8      Bir Nevi Miras                                                

C9      Kızıldeniz Bende Ağlama İsteği Uyandırıyor

C10    Anneler Yarışıyor                                   

 

17:00 Şenlik Kısaları ( C )

 

C7      Zarafet ve Şiddet Ortasında                     

C8      Yeni Bir Yenilgiye Gereksinimim Yok      

C9      Kafamdaki Polis                          

 

21:15 Dünyadan Kısalar ( C )

 

C7      Aşıklar         

C8      Oyu              

C9      AliEN0089   

 

02.04.2024 Salı

 

13:00 Festival Kısaları ( D )

 

D10    Dank                                          

D11    Ben Süpermarket Değilim

D12    Tarihte Yaşanmamış Olaylar        

 

15:00 Dünyadan Kısalar ( D )

 

D10    Yuvarlağın Karesi             

D11    Sepideh’in İki Hayatı        

D12    sessizliğe uyanmak            

 

17:00 Festival Kısaları ( E )

E13    Kaç Gün Sürecek                        

E14    Kafamın İçinde Atlar Koşuyor     

E15    Onun Kalesinde      

 

21:15 Dünyadan Kısalar ( E )

 

E13    Yemin Ederim Ki, Ölürüm

E14    Örtülü Kent            

E15    Ve Ben de Dans Ediyorum 

 

03.04.2024 Çarşamba 

 

13:00 Özel Gösterim  ( C )

 

A1      Sessizlik                           

A2      Tanık                                

A3      Benim Hakkımda              

 

15:00 Genç Bakışlar ( A )

 

A1      Sanrı                                                                                                       

A2      İbrik                                                                                                        

A3      Söylenmemiş Şeylerin Zamansızlığı                                                         

A4      Eve Dönüş                                                                                              

A5      Akrep ve Yelkovan                                                                                  

A6      İki Mavi                                                                                                  

A7      Yüzmek Yasaktır    

 

17:00 Perspektif  ( J )

 

J37     Neden Image Plus’sın?

J38     Avrupa Fatihi                    

J39     Duvar Duvar 

J40     Aitana          

J41     The Crowd

 

21:15 Perspektif ( A )

 

A1      Hiçbiri                                        

A2      Kara Gözlü Köpek                       

A3      Bolero                                        

A4      Kavganın Gerçek Yüzü               

A5      2020                                 

 

04.04.2024 Perşembe 

 

13:00 Perspektif ( B )

 

B6      Gri Alanlar                                 

B7      Sana Cenneti Vaat Ediyorum                 

B8      Oyunbozan                                           

B9      Vitanuova                                             

 

15:00 Perspektif ( C )

 

C10    Süper                      

C11    Filistin Adaları        

C12    Gitmek                  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
20. Akbank Kısa Sinema Şenliği Dolu Dolu Programıyla Başlıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir