Boyun fıtığı tedavisinde disk protezi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

boyun fitigi tedavisinde disk protezi 0 cjDLR7fP
Boyun fıtığı, günlük hayatı olumsuz etkileyen boyun ağrılarının nedenleri ortasında yer alan ve bazen kollardan parmak uçlarına kadar yayılan; ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlük üzere şikayetlerle kendini gösteren bir rahatsızlık. Çağdaş hayatta bilhassa akıllı teknolojileri sık kullanırken farkında olmadan yapılan duruş ve oturuş bozukluklarının boyun fıtığına sebep olabildiğini söyleyen Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi Beyin ve Hudut Cerrahisi Kısmı Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Çağlar Berk, “Yaşa bağlı olarak disklerin esneme kabiliyetinin ve yük taşıma kapasitesinin düşmesi, ağır kaldırma ve sert sayılabilecek boyun hareketleri, trafik kazası ve düşme üzere travmalar, omurga yaralanmaları ve beklenmeyen ani darbeler boyun fıtığına sebep olabilir” açıklamasında bulundu. 

Boyun ağrılarının günümüzde bilhassa masa başında çalışan insanlarda sıkça karşılaşılan bir durum olduğunun altını çizen Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi Beyin ve Hudut Cerrahisi Kısmı Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Çağlar Berk, “Bu ağrılar bazen omurgamızın en hareketli olan kısmında yani boynumuzda bir fıtığı işaret edebilir. Daima tekrar eden ve kolay seviyedeki ağrı kesicilerle geçmeyen ağrılar artık günlük hayatı kısıtlayacak bir düzeye gelmişse, gecikmeden kesin teşhis için uzman bir doktora başvurmak önemli” dedi.

Fıtık 30-50 yaş ortasını etkiliyor

Omurgamızı oluşturan kemiklerin ortasında bulunan “disk” ismi verilen kısımların; bir yandan kemiklerin birbirleriyle olan aralarını korurken, öbür yandan da omurgaya muhakkak bir esneklik, hareket ve yük taşıma kabiliyeti kazandırdığını hatırlatan Prof. Dr. Mehmet Çağlar Berk, “Omurgamız boynumuzdaki tüm hareketleri bu diskler sayesinde gerçekleştiriyor. Disk küçük bir yastığa benzetilebilir. Disk kısmı kıkırdak gibisi bir doku ile kaplıyken iç kısmı ise jöle kıvamında olup su, kolajen ve öteki protein bileşimlerinden oluşuyor. Lakin bu yapı, yaşa bağlı olarak içindeki protein ve su kaybı nedeniyle elastik özelliğini kaybedebiliyor. Bu da boynumuzdaki her bir diskin yük taşıma kapasitesini ve esneme kabiliyetini olumsuz etkileyen bir durum. Sonucu ise fıtık… Diskin içindeki yapı vakitle diskten dışarı taşıyor ve fıtık oluşuyor. Çoklukla boyun ve bel bölgesinde ortaya çıkan fıtık; taşan yapı hudutlara temas ettiğinde ağrı, uyuşukluk, karıncalanma ve güçsüzlük üzere şikayetlerle kendini gösteriyor. Çocuklarda ender rastlanan boyun fıtığı, daha çok 30-50 yaş aralığında ortaya çıkarken, yaş ilerledikçe romatizma, kireçlenme üzere dejeneratif meseleler daha ön planda görülüyor” diye konuştu.

Tanı için ayrıntılı muayene önemli

Tanı için öncelikle hastanın anlatacakları ve detaylı muayenenin değerli olduğunu belirten Beyin ve Hudut Cerrahisi Kısmı Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Çağlar Berk, “Şikayetler ne vakit başlamış, hangi aralıklarla görülüyor, şiddeti ne seviyede, hangi hareketlerde yahut durumlarda şikayetlerin arttığı yahut azaldığı üzere soruların karşılıkları için hastayı âlâ dinlemek, yanlışsız teşhis ve en gerçek tedavi kararı için olmazsa olmaz. Teşhis için hem omurgayı ve diskleri hem de omurilik ile hudut dokularını en ince detayına kadar gösteren MR’dan faydalanılırken, birtakım durumlarda bilgisayarlı tomografi ve röntgen istenebiliyor. Tüm bunların dışında teşhis sürecinde, örneğin diyabeti ya da hudut sistemini etkileyen öbür hastalık kuşkusu olan birtakım hastalar için EMG denilen hudut iletisi tetkikleri de huduttaki etkilenmenin boyun fıtığından mı yoksa öbür bir meseleden mı kaynaklandığını ayrıştırmak açısından yararlı bir yöntem” dedi. 

Disk protezleri son devirde boyun fıtığı tedavisinde öne çıkıyor

Boyun fıtığının tedavisinde cerrahi dışı ve cerrahi seçeneklerden kelam edilebildiğini paylaşan Prof. Dr. Mehmet Çağlar Berk, “Cerrahi dışı tedavi seçeneklerinde ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, hudut sıkışmasının olduğu bölgeye yönelik enjeksiyonlar, fizik tedavi ve kayropraktik tedavi üzere alternatifler mevcut. Cerrahi seçeneklerde ise son yıllarda disk protezleri, sunduğu avantajlarla bilhassa dikkat çekiyor” biçiminde konuştu.

Boyun fıtığında her hasta için en yanlışsız tedavinin ne olacağına, nasıl ve ne vakit yapılacağına karar vermenin hayati ehemmiyet taşıdığının altını çizen Prof. Dr. Mehmet Çağlar Berk, “Günümüzde boyun fıtığı cerrahisinde, erken devirde hareket kabiliyetinin kısıtlanmadan en doğal biçimiyle korunması açısından servikal disk protezleri tercih ediliyor. Bu protezler bedenin kabul ettiği, rastgele bir alerjik tepki yaratmayan özel plastik ve seramik alaşımlar ile titanyum üzere hafif ve çok güçlü gereçlerden üretiliyor. Hastalar ameliyat sonrası en kısa vakitte sıhhatlerine kavuşup günlük hayatlarına dönebiliyor. Ayrıyeten boynun kendi doğal hareketlerini, esnekliğini ve yük taşıma kapasitesini koruyan servikal disk proteziyle yapılan ameliyatlarla, tedavi edilen bölgenin alt ve üstündeki disklerin sıhhati da korunmuş oluyor” açıklamasında bulundu.

Ameliyat ortalama bir saat sürüyor

Boyun fıtığını gidermek için kullanılan disk protezinin yerleştirilmesinin 1-1 buçuk saatlik bir ameliyatla tamamlandığını paylaşan Beyin ve Hudut Cerrahisi Kısmı Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Çağlar Berk, “Hastalar ekseriyetle yalnızca bir gün hastanede kalıp sonraki gün taburcu oluyor. Ameliyat sonrasındaki birinci 1-2 hafta içinde hastaların dinlenmeleri ve sert boyun hareketlerinden kaçınmaları öneriliyor. Sonrasında hasta hiçbir kısıtlama olmadan olağan günlük ömür ve aktivitelerine geri dönüyor. Ameliyat sonrasındaki erken devirde bile boyun hareketlerinin kısıtlanmasına gerek olmadığı için öbür cerrahi prosedürlerden sonra sıklıkla kullanılan sert boyun korsesine de muhtaçlık kalmıyor. Bu da hastalar için ek bir konfor ve kolaylık demek. 

Servikal disk protezinin kalıcı ve güçlü olduğunu, bu yüzden ileride çıkarılması ya da değiştirilmesi gerekmediğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Çağlar Berk, “Boynun doğal hareketlerini bozmadığı ve başka sağlıklı diskleri koruduğu için de hasta açısından günlük hayatta hiçbir kısıtlamaya neden olmuyor. Servikal disk protezleri günümüzde en çok tercih edilen tedavi metodu olsa da nadiren hastanın boyun anatomisi disk protezine uygun olmayabiliyor. Bu durumda hasta için uygun olan öteki tedavi sistemlerinin kullanılması kelam konusu olabilir” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Boyun fıtığı tedavisinde disk protezi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir