1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Çevrimiçi flört uygulamalarına dikkat! Flört uygulamalarında bağlantılar süratli başlayıp süratli bitiyor!

Çevrimiçi flört uygulamalarına dikkat! Flört uygulamalarında bağlantılar süratli başlayıp süratli bitiyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

cevrimici flort uygulamalarina dikkat flort uygulamalarinda baglantilar suratli baslayip suratli bitiyor 0 7m7e3L2n

Çevrimiçi flört uygulamalarının bağlantıların süratli başlayıp süratli bitmesine ve tükenmesine sebep olduğunu tabir eden uzmanlar, çevrimiçi flört uygulamaları üzerinden başlayan bağlarda ve evliliklerdeki esas problemlerin temelinde sağlıklı bağlantının ve itimat bağının kurulamamasının geldiğini söylüyor.

“Flört uygulamaları sadakat açısından bağlarda tehdit oluşturuyor.” diyen Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir Yağız, bu şahısların romantik partner aramanın yanı sıra özgüven tatmini, popülerlik, beğeni ve ilgi kazanma üzere ikincil karlar için de uygulamaları kullandığını kaydetti.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir Yağız, flört uygulamaları ve evlilik hakkında bilgi verdi.

“Çevrimiçi flört uygulamaları kolay ulaşılabilir bir tüketim aracı haline geldi”

Günümüz dünyasında dijitalleşme ile birlikte çevrimiçi flört uygulamalarının, birçok insan için kolay ulaşılabilir bir tüketim aracı haline geldiğini tabir eden Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir Yağız, “Kolay ulaşılan, içinde birçok alternatif partner seçeneğini barındıran çevrimiçi flört uygulamaları, ilgilerin süratli başlayıp süratli bitmesine ve tükenmesine sebep oluyor. Çevrimiçi flört uygulamaları üzerinden başlayan alakalarda ve evliliklerdeki en önemli problemlerin temeline bakıldığında gereğince sağlıklı irtibatın ve itimat alakasının kurulamaması geliyor. Çevrimiçi ortamlarda gereğince sağlıklı irtibatın ve inanç alakasının kurulamaması, münasebetin süratlice tükenmesine neden oluyor.” dedi.

“Uygulama aracılığıyla tanışan ve evlenen çiftlerin ilgi yerini zayıf…”

Çevrimiçi flört uygulamalarında bireylerin fizikî görünüşleri ile bir etkileşim başladığını fakat güçlü bağlantılar, yakınlık ve derinlik kurmanın, duygusal olarak bağlanmak üzere gereksinimleri barındırdığını lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir Yağız, “Güçlü evliliklerin ve romantik alakaların sırlarına baktığımızda sağlıklı bağlantı, sadakat, inanç, bağlılık ve yakınlık kurmak üzere faktörler öne çıkıyor. Uygulama aracılığıyla tanışan ve evlenen çiftlerin ilgi yerine bakıldığında altyapısının zayıf olduğu, şahıslarda bağlanma isteğinin azaldığı görülüyor. Bu durum, evliliklerdeki doyum ve memnuniyetin azalmasına, boşanmaların ise artmasına neden oluyor.” diye konuştu. 

Yüzeysel ve yakınlık olmayan bağlantılar yaşanıyor

Flört uygulamalarını kullanan şahıslara bakıldığında ise daima daha güzelinin olabileceği varsayımına inandıklarını, münasebetiyle yüzeysel ve yakınlık olamayan bağlar yaşadıklarının görüldüğünü kaydeden Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir Yağız, “Dolayısıyla flört uygulamaları sadakat açısından münasebetlerde tehdit oluşturuyor. Çevrimiçi flört uygulamalarını kullanan bireylere baktığımızda romantik partner aramanın yanı sıra, özgüven tatmini, ülkü benlik imajı yaratma, popülerlik, beğeni ve ilgi kazanma üzere ikincil çıkarlar için de kullanıldığı belirtiliyor. Bu uygulamaları kullanan bireylerin gerçek ömrün sıkıntılarından, problem yaratan durumlardan ve hislerle yüzleşmekten kaçınmak için de sık sık flört uygulamalarına başvurduğu biliniyor. Bu uygulamalarda edinilen beğeniler ile kişi güzel hissetme eğiliminde oluyor lakin bu durum kişinin sıkıntılar karşısında fonksiyonel baş etme stratejileri geliştirmesine pürüz oluyor, sanal ortamlardaki beğenilerin verdiği güzellik hissine sığınarak kaçınma davranışı geliştirmesine neden oluyor.” dedi. 

Çevrimiçi flört şiddeti artıyor…

Flört uygulamaları aracılığıyla partnerlerin birbirine uyguladığı duygusal şiddette artış görüldüğünü de söz eden Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir Yağız, kelamlarını şöyle tamamladı:

 “Uygulamada başlayan ve evlilik ile devam eden bağlarda, çevrimiçi uygulamalardaki duygusal şiddetin devam ettiği, bu nedenle çiftlerin mutsuz oldukları görülüyor. Çevrimiçi flört şiddetine baktığımızda; kişi bağın başlangıcında flört ettiği bireye toplumsal medyada beğeni yağmurunda bulunarak, aşk iletilerine boğarak partnerinin ilgisini çekiyor. Ona özel ve kıymetli olduğu bildirisini veriyor, böylelikle partneri üzerinde duygusal bir tahakküm kuruyor. 

İlişkide manipülasyon ve duygusal şiddet…

Sonrasında ise kolaylıkla ulaştığı bu münasebetten kolay kolay sıkılıp, tüm irtibatını kesiyor. Yok saymaya, bir görünüp bir kaybolmaya başlıyor. Alakada manipülasyon ve duygusal şiddet böylelikle vuku buluyor. Kıskançlık sıkıntıları ekleniyor. Duygusal yakınlıktan ve bağlılıktan uzak bu alakalarda mutsuzluk her geçen gün artıyor.

Mutsuz evlilikler, mutsuz çocukların yetişmesine neden oluyor. Böylelikle mutsuzluk toplumda bir salgın üzere yayılıyor. Güçlü evlilikler kurmak, keyifli birer çift olabilmek için, çiftlerin birbirleri ve bağları üzerine çalışabilmeleri için kesinlikle çift terapisinden ve bir uzmandan takviye alması gerekiyor.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çevrimiçi flört uygulamalarına dikkat! Flört uygulamalarında bağlantılar süratli başlayıp süratli bitiyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir