1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Geleceğini Kuran Genç Bayanlara İstihdam Yolunda Mentor Takviyesi

Geleceğini Kuran Genç Bayanlara İstihdam Yolunda Mentor Takviyesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

gelecegini kuran genc bayanlara istihdam yolunda mentor takviyesi 0
Türkiye’de ne eğitimde ne istihdamda yer alan (NEET) 3,2 milyon genç bayanın güçlenmesi ve ekonomik hayata iştirakine odaklanan Geleceğini Kuran Genç Bayanlar projesinin mentorluk programında ikinci periyot müracaatları başladı.

 19 Nisan tarihine kadar mesleğinde ilerlemiş, farklı kesimlerden mentor olmak isteyen bayanlar ile meslek ve ferdî gelişim seyahatinde mentorluk takviyesinden yararlanmak isteyen 18-29 yaş ortasındaki NEET genç bayanların başvurabileceği programa geleceginikurangenckadinlar üzerinden ulaşılabiliyor.

Sabancı Vakfı tarafından desteklenen, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülen, “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” projesinde alanında uzman mentorlar ile NEET genç bayanları bir ortaya getiren mentorluk programının ikinci devir müracaatları açıldı. 

Programın birinci periyodu, Mayıs – Aralık 2023 tarihleri ortasında gerçekleşti. Ağır ilgiyle karşılaşan ve çevrim içi olarak yürütülen mentorluk programı kapsamında 513 faydalanıcı, 426 mentor ile eşleştirildi ve 1.630 saat boyunca 2.154 görüşme yapıldı. Mentorluk programı sonunda 130 genç bayan kendi geleceğini kurmak için iş hayatına girdi. 

Programın birinci fazına katılan faydalanıcılar mentorları sayesinde istihdama tekrar katıldıklarını söz etti: 

“Bu projede yer aldığım için çok şanslıyım. Sarsıntı bölgesinde hayattan soğuduğum, hiçbir iş yapamayacağımı sandığım bir anda hayatıma girdiniz. Mentorumla mesleğim üzerine görüşmeler gerçekleştirdik ve şu an öğretmenlik yapıyorum.”  (Faydalanıcı, Malatya)

“Hedeflerim netleşti, podcast ve blog yayını oluşturdum ve yayınlamaya başladım. Dijital teşebbüsüm için paha sağlamaya başladım.” (Faydalanıcı, İstanbul)

“Üniversite bitince köyüme döndüm. Benim için her şey bitti derken, mentorum beni ayakta tuttu, beni nerede olursam olayım yapabileceğim şeyler olduğuna inandırdı. Onun sayesinde, köyümdeki okulda çocuklar için istekli faaliyetler yapıyorum.” (Faydalanıcı, Afyonkarahisar)

Her daldan alanında uzman mentorların, NEET genç bayanların geleceklerini kurma seyahatlerine takviye olacağı mentorluk programının ikinci devrine başvurular geleceginikurangenckadinlar sayfasından 19 Nisan tarihine kadar gerçekleştirilebilecek. Müracaatların tamamlanmasından sonra yapılacak eşleşmenin akabinde mentorluk görüşmeleri çevrim içi olarak Aralık ayının sonuna kadar devam edecek.  

Geleceğini Kuran Genç Bayanlar Projesi Hakkında

“Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” projesi, Türkiye’de 18-29 yaş ortasında ne eğitimde ne istihdamda yer alan (NEET) genç bayanların ekonomik ve toplumsal hayata iştiraklerini artırma amacıyla Şubat 2022’de hayata geçti. Proje, yüzde 45 oranındaki NEET genç bayanların farkındalıklarını artırmak, güçlenmelerini sağlamak, marifetlerini ve istihdam fırsatlarını güzelleştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. 

Geleceğini Kuran Genç Bayanlar projesinin en kıymetli araçlarından biri olan “Fırsatlar Haritası”, 18-29 yaşları ortasındaki NEET genç bayanların Türkiye haritası üzerinden kendilerine en yakın iş, staj, eğitim ve teşebbüs dayanağı fırsatlarına ulaşmalarını sağlıyor. Şimdiye kadar 2 bine yakın fırsatın yer aldığı Fırsatlar Haritası’nda kamu, özel dal, lokal idareler ve sivil toplum kuruluşlarının fırsatlarına yer veriliyor. Bugüne kadar 190 bin ne eğitimde ne istihdamda yer alan genç bayana ulaşılan Fırsatlar Haritası’na iş, staj, eğitim yahut teşebbüs dayanağı fırsatlarını girmek isteyen kurumlar da dijital portalın içerisindeki “Fırsat Girişi” özelliğiyle kendi fırsatları ile haritada yer alma imkânı buluyor.  

NEET genç bayanların muhtaçlıkları ve beklentilerini anlamak hedefiyle yapılan saha çalışmaları sonucunda 2022’nin son aylarında projenin eğitim programı da hayata geçti. Projenin pilot vilayetlerinden olan Adana, Diyarbakır ve İzmir’de yüz yüze gerçekleştirilen 40 eğitim ile 1.000 NEET genç bayana ulaşıldı. Eğitimler, 2024 yılı boyunca da farklı mevzu ve içeriklerle devam edecek. 

Geleceğini Kuran Genç Bayanlar projesi hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak ve Fırsatlar Haritası’nı incelemek için geleceginikurangenckadinlar adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Geleceğini Kuran Genç Bayanlara İstihdam Yolunda Mentor Takviyesi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir