1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. HT Solar, dev yatırımlarla ABD’ye ihracatını artırmayı hedefliyor

HT Solar, dev yatırımlarla ABD’ye ihracatını artırmayı hedefliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ht solar dev yatirimlarla abdye ihracatini artirmayi hedefliyor 0 S5N6RwEi
Türkiye’de ürettiği güneş panellerini dünyanın birçok noktasına ihraç eden HT Solar Güç, en büyük dış pazarı olan ABD’ye yönelik dev yatırımlara imza atıyor. HT Solar Güç Satış ve Pazarlama Yöneticisi Emre Kulaç, Türkiye’de 2 GW  kapasiteye sahip bir hücre üretim fabrikası, ABD’de ise 1,5 GW’lık bir panel üretim fabrikası kurmak için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Çin merkezli bir üretici olarak 2016 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlayan HT Solar, yeni teknolojileri ve yatırımları ile geleceğe değerli maksatlarla ilerliyor.

Türkiye’de 2 GW’lık heyeti güce ulaşan HT Solar, ülkenin güneş gücünden sağladığı gücünün yaklaşık yüzde 20’sini tek başına karşılıyor. Bloomberg’in itibarlı TIER 1 listesinde yer alarak dünya devleri ile rekabet eden HT Solar, Türkiye üzerinden yalnızca ABD pazarına da yıllık 1 GW’lık ihracat gerçekleştiriyor. 

HT Solar, dünyada en büyük talebi oluşturan ABD pazarına yönelik ihracatını artırma hedefiyle yeni yatırımlar için çalışmalara başladı.

Türkiye’de ve ABD’de birer fabrika kurmayı içeren yatırımların detaylarını güneş gücü alanında podcast yayınları yapan Kerem Çilli’nin programında açıklayan HT Solar Güç Satış ve Pazarlama Yöneticisi Emre Kulaç, bu yatırımlarla ihracatlarını artıracaklarını ve Türkiye’ye kıymetli katma paha kazandıracaklarını vurguladı. 

Türkiye’de kurulacak güneş hücresi üretim tesisi hakkında bilgi veren Emre Kulaç, “Bizim şu anda Türkiye’de ABD pazarına yönelik kullandığımız yıllık 1 GW kapasiteli bir hücre üretim tesisimiz var. Bu yılın sonuna kadar 2 GW’lık yeni bir hücre üretim fabrikası yatırımı yapacağız. Türkiye’deki hücre yatırımımız toplamda 3 GW’a çıkacak” dedi. 

2024 yılının sonunda tamamlanması hedeflenen yaklaşık 50 milyon dolarlık bu yeni yatırımla Türkiye’ye güneş gücü alanında yüksek katma bedelli bilgi ve birikim kazandıracaklarını tabir eden Emre Kulaç, ABD’nin Çin’e ek olarak öbür Asya ülkelerine yönelik uygulaması beklenen yeni gümrük mahzurlarını de işaret ederek güneş panellerinin kalbinde yer alan hücre teknolojisinin Türkiye’de üretilmesinin son derece değerli olduğunu da vurguladı.  

 

HT Solar, ABD’de yeni üretim çizgisi kuruyor

HT Solar Güç Satış ve Pazarlama Yöneticisi Emre Kulaç, bir öteki yatırımları olacak ABD’de üretim sınırı kurma maksatları hakkında ise şunları söyledi:

“ABD, lokal üretimi teşvik edici kanunlarla oradaki üretim kapasitesini artırmaya çalışıyor. Şu anda bizim de gayemiz bu yılın sonuna kadar ABD’de de yaklaşık 1.5 GW’lık yeni bir panel üretim çizgisini kurmak. 2024 sonunda HT Solar’ın Türkiye’de mevcut üç ve Çin’de bir tesislerinin yanı sıra, Amerika’da da bir olmak üzere üç farklı lokasyonda üretim yaptığı tesisler olacak.”  

 

HT Solar, Türkiye’de bir numaralı üretici pozisyonda bulunuyor

Çin Halk Cumhuriyeti’ne ilişkin HT-SAAE’nin iştiraki olarak İstanbul Tuzla Özgür Bölgesinde 2016 yılında kurulan HT Solar Güç güneş hücresi ve güneş paneli üretimini gerçekleştiriyor.

Yıllık 2 GW’lık güneş paneli üretim kapasitesine sahip olan HT Solar’ın Türkiye’deki yaklaşık 12 GW konseyi gücün 2GW’ına panel tedariği sağladı. 500’e yakın çalışanı bulunan şirket 2023 yılını 554 milyon dolar ciro ile kapatırken, şirketin etkin büyüklüğü ise 3 milyar liraya ulaştı. HT Solar bu sayılarla 2018 yılından bu yana ISO 500 listesinde panel üreticileri ortasında liderliğini sürdürüyor. 

Kurulduğundan bugüne 35 milyon dolar Ar-Ge yatırımı yapan şirket PERC ve TOPCON teknolojilerine sahip güneş panelleri geliştiriyor. HT Solar kısa vakit içinde esnek panel üretimine de başlayarak Türkiye’de esnek panel seri üretimi yapan birinci firma olmayı hedefliyor.

HT Solar, Türkiye ve ABD dışında, Almanya, Polonya, Hollanda ve Brezilya üzere birçok ülkeye güneş paneli üretiyor.

PV Cycle üyesi olan HT Solar, ABD merkezli test laboratuvarı olan ve kesimin en itibarlı kurumları ortasında yer alan PV Evolution Labs (PVEL) tarafından 2023 yılında “En Güzel Performans Gösteren Üreticiler”den biri olarak seçildi. Böylece HT Solar, İstanbul’da ürettiği güneş panelleriyle Türkiye’den seçilen tek üretici olmayı başardı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
HT Solar, dev yatırımlarla ABD’ye ihracatını artırmayı hedefliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir