1. Haberler
  2. Gündem
  3. İKÇÜ Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş. Kuruldu

İKÇÜ Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş. Kuruldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ikcu teknoloji transfer ofisi as kuruldu 0 irFQyKji
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi bünyesindeki Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Ticaret ve Sanayi Odasına tescil edilerek sermaye şirketi (A.Ş.) statüsü kazandı.

Başkanlığını Rektör Prof. Dr. Saffet Köse’nin, Lider Yardımcılığını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Akbulut’un üstlendiği idare şurasının üniversitenin farklı alanlarını kapsayacak interdisipliner bir yapıyla oluşturulduğu kaydedildi.

Tüm Girişimcilere Kapılarımızı Sonuna Kadar Açtık

İKÇÜ TTO A.Ş.’nin kuruluşuyla ilgili bilgi veren Rektör Prof. Dr. Saffet Köse, bölge endüstrisinin de lokomotifi pozisyonunda olan Kuzey Ege’de TEKNOPARK açılmasını önceleyen İKÇÜ olarak üretilen bilgi ve teknolojinin ticarileştirilmesine, üniversite ile sanayi ortasında etkileşimi arttırmayı sağlayacak İKÇÜ TTO A.Ş.’nin çalışmalarına süratli formda başlayacağını söyledi. Prof. Dr. Köse, “İKÇÜ TTO A.Ş. Kuzey İzmir TEKMER’den sonra hayata geçirdiğimiz değerli bir proje. Girişimcilik ve inovasyon ekosistemine katkı sunmak emeliyle bu adımı attık. Bu yapının, ülkemiz ismine katma pahası yüksek teknolojiler, fikirler üreteceğini düşünüyorum. Ülkemize katkı sunacak her türlü teşebbüse, üniversitemizin kapılarını sonuna kadar açmış bulunuyoruz” dedi.

Yeni ve İleri Teknolojilere AR-GE Desteği

Bölgenin sahip olduğu potansiyelin farkında olduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Köse, akademi ile üretim kesimlerinin güçlerini birleştirdiği yapıların ülke endüstrisini milletlerarası arenada rekabette üst sıralara taşıyacağını vurgulayarak İKÇÜ TTO A.Ş.’nin de bu yapılara katkı sunacağını aktardı. Prof. Dr. Köse, “Amacımız ihracata yönelik teknolojik bilgi üretmek, eser ve üretim usullerinde yenilikler geliştirmek, bölümlerde verimliliği artırmak, üretim maliyetlerini düşürmek, teknoloji tabanlı ağır üretim ve girişimciliği desteklemek, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere ahengini sağlamaktır. Dalın beklentilerini karşılayacak danışmanlıkları bu şirket aracılığıyla üstleneceğiz. Ayrıyeten yabancı sermayenin ülkeye girişini hızlandıracak teknolojik alt yapıları da bu sayede modelleyeceğiz. Girişimcilere ve buluş sahiplerine eğitim, inkübasyon, test, kalibrasyon, kalite garanti üzere başlıkların yanında, firmalarımıza ar-ge, test, teknik hizmetler ile marka tescil, telif hakları, patent alma, şirket kuruluşu, teknoloji transferi, finansman alanlarında dayanak olacağız” diye konuştu.

Güçlü Kesimlerde Ön Plana Çıkmak İstiyoruz

Türkiye’nin uzun devirde ekonomik gelişmesinin, stratejik bölümleri önceleyen yenilikçilik temelli teknoloji transferi atılımları ile sağlanacağını aktaran Rektör Prof. Dr. Köse, İKÇÜ TTO A.Ş. ile sürdürülebilirliği sağlanabilecek projeleri hayata geçirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Prof. Dr. Köse, “Kamu, sanayi ve akademi paydaşlarını bir ortaya getirecek ve özel dalının dinamizminden faydalanarak birebir maksat doğrultusunda iş birlikleri yürütme çabasında olacağız.  Savunma endüstrisi başta olmak üzere makine, bilgi ve bağlantı teknolojileri, medikal, biyoteknolojileri ve gen teknolojileri, elektrik elektronik üzere ülke olarak elimizin güçlü olduğu alanlarda yüksek teknolojili eser geliştirmek, güçlü bölümlerde ön plana çıkmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İKÇÜ Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş. Kuruldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir