Kanser olaylarının üçte biri tertipli taramalar sayesinde önlenebiliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kanser olaylarinin ucte biri tertipli taramalar sayesinde onlenebiliyor 0 sdzuvgAv

Kanser, bütün dünyada görülme oranları giderek artan kıymetli bir sıhhat sorunu. Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Global Cancer Statistics (GLOBOCAN) dataları, 2020 yılında 19,3 milyon yeni kanser hastasının olduğunu ve 10 milyon hastanın da kanser nedeniyle hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor.

Yapılan araştırmalar kanserdeki artışın devam edeceğini, 2040 yılında 27,5 milyon yeni kanser hastası olacağını ve 16,3 milyon kişinin kanser nedeniyle vefat edeceğini öngörüyor. Meğer kanserlerin 3’te 1’i sistemli taramalar sayesinde önlenebiliyor” açıklamasında bulundu. 

Dünya genelindeki istatistiklere bakıldığında en sık teşhis konulan kanserin göğüs kanseri olduğunu paylaşan Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “2020 Türkiye sayılarına nazaran ise en sık görülen kanser tipleri erkeklerde; akciğer, prostat, kalın bağırsak, mesane ve mide kanseri. Bayanlarda ise; göğüs, tiroit, kalın bağırsak, akciğer ve rahim kanserleridir. Ülkemizde de kanser tanısı alan hasta sayısı, dünyadaki sayılara paralel olarak artmaya devam ediyor” sözlerini kullandı.

Farkındalık, kanserin üçte birini yok ediyor

Kanser hadiselerinin üçte birinin farkındalık ve erken teşhisle önlenebildiğinin ve uygun tedavilerle kanser hastalarının büsbütün iyileşebildiğinin altını çizen Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Tarama programları, virüslerin yol açtığı birtakım kanserlere karşı esirgeyici aşılama, olumsuz çevresel etkenlerin azaltılması üzere stratejik yaklaşımlarla kansere karşı gardımızı alabiliriz. Bütün bu tedbirler için de kanser farkındalığı oluşturarak milyonlarca hayat kurtarılabilir. Kanserle ilgili toplumu bilgilendirme ve farkındalık yaratmak maksadıyla Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği önerisi ile 1956 yılından itibaren her yıl 1-7 Nisan tarihleri ortası Kanser Haftası olarak anılıyor. O yüzden bu haftayı toplumsal şuuru yükseltmek için bir fırsat olarak değerlendiriyorum” dedi.

Akciğer ve pankreas kanseri sinsi ilerliyor

Akciğer ve pankreas kanseri üzere kanser tiplerinin süratli çoğalma özellikleri sebebiyle erken evrelerde gözle görülür pek bir şikâyet oluşturmadığını söyleyen Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Ancak bu tıp kanserlerin en büyük ortak nedeni sigaradır. Kanser tehlikesinde en değerli risk faktörü olan tütün kullanımı, global olarak her yıl 5 milyon kanser vefatına sebep oluyor. Son 10 yıldır akciğer kanseri için tarama testi, yaygın olarak kullanılan bir teknoloji. Bilhassa uzun mühlet tertipli sigara içenlerde yıllık olarak yapılan, düşük yoğunluklu bilgisayarlı akciğer tomografisi taraması sayesinde akciğer kanserini erken evrelerde yakalamak mümkün hale geldi. Ancak pankreas kanseri için şimdi standart bir erken tarama programı maalesef bulunmuyor. Bu nedenle sağlıklı ömür gereklerini yerine getirmek, uygun ve istikrarlı beslenmek, fizikî olarak faal olmak, sigara üzere potansiyel kanser yapıcılardan uzak durmak ve rutin denetimleri aksatmamak kanser ve kardiyovasküler hastalıklardan korunmak için dikkat edilmesi gereken ögeler ortasında yer alıyor” halinde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kanser olaylarının üçte biri tertipli taramalar sayesinde önlenebiliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir