1. Haberler
  2. Gündem
  3. Konya Büyükşehir’in Kulu’ya Kazandırdığı GES’in Açılışını Sıhhat Bakanı Koca Yaptı

Konya Büyükşehir’in Kulu’ya Kazandırdığı GES’in Açılışını Sıhhat Bakanı Koca Yaptı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

konya buyuksehirin kuluya kazandirdigi gesin acilisini sihhat bakani koca yapti 0 jBGsaamS
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kulu’ya kazandırılan Acıkuyu Güneş Güç Santrali’nin açılışı Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın iştirakiyle gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir olarak bugüne kadar Kulu’ya 1 milyar 400 milyon liralık yatırım yaptıklarını vurgulayarak, yeni devirde de ilçeye hizmet etmek istediklerini söyledi. Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay’ın Kulu’ya hizmetlerinin asla inkar edilemeyeceğini belirten Sıhhat Bakanı Faruk Koca, açılışı yapılan GES’in 64 milyon 400 bin liraya mal olduğunu söz ederek, “GES ve bununla birlikte elektrikli sarj istasyonunun bütün gelirleri Kulu belediyemize ilişkin olacak. Yıllık geliri 230 bin dolar olan bir santralden bahsediyoruz. İLBANK’tan belediyeye gelen gelir 10 milyona yakın. Neredeyse bir o kadar daha gelirin geleceği bir GES’ten bahsediyoruz” dedi. Kulu’nun daha nitelikli hizmet alan, bölgenin merkezi olması için uğraş sarf ettiklerini vurgulayan Bakan Koca, “Bu periyotta Renk birliği yapalım, birbirimizi kucaklayalım. Tek ortak paydamız Kulu olmalı” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kulu’ya kazandırılan Acıkuyu Güneş Güç Santrali’nin açılışı Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın iştirakiyle gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Cumhur İttifakı Kulu Belediye Lider Adayı Abdurrahim Sertdemir, 31 Mart seçimlerinde belediye başkanlığına talip olduğunu belirterek, Kulu’ya hizmet etmenin kendisi için onur olduğunu söz etti.

“SÖZLERİMİZİ YERİNE GETİRMENİN MEMNUNLUĞUNU YAŞIYORUZ”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi olarak vazifeye geldikleri günden bu yana ilçelerin eksiklerini tamamlamak için ağır bir uğraş içerisinde olduklarını belirterek, ”2019 yılında meydanlarda size 3 kelam vermiştik. Altyapısı tamamlanmış ilçeler, Konya merkezdeki toplumsal hayatın ilçelerde de yer alacağı tesisler, tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın gelirlerinin artırılmasıyla ilgili gayretler. Elhamdülillah, bugün gelinen noktada sözlerimizi yerine getirmenin memnunluğunu ve huzurunu yaşıyoruz” dedi.

“BUGÜNE KADAR KULU’YA 1 MİLYAR 400 MİLYON LİRALIK YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİK”

İlçeye kazandırılan yatırımlara değinen Lider Altay, “Bugüne kadar aktüel bedelle Kulu’ya 1 milyar 400 milyon liralık yatırım gerçekleştirdik. KOSKİ vasıtasıyla 5 yılda su depoları, altyapı tesisleri, 33 kilometre kanalizasyon sınırı, 144 kilometre içme suyu sınırı, Merkez Atık Su Arıtma Tesisinin yenilenmesi, Ömeranlı ve Tuzyaka Atıksu Arıtma Tesisleri, 39 bin ton sıcak asfalt kullanarak başta şu anda üstünde bulunduğumuz cadde olmak üzere; Kulu’nun merkez caddelerinde belediyemizle birlikte sıcak asfalt çalışmaları, 112 kilometre mahalle yolu, kent konağı başta olmak üzere birçok hizmeti kentimize kazandırdık” sözlerini kullandı.

KULU’YA YENİ BELEDİYE BİNASI VE BİLGEHANE MÜJDESİ

Başkan Altay, yeni devirde de Kulu’ya hizmete devam etmek istediklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Şimdi inşallah yeni periyotta KOSKİ ve itfaiyemiz için yeni bir bina, ayrıyeten Kulu Belediyesi’nin eski hizmet yeri olan alanda, altında otoparkı, ticari alanları ve bilhassa orta öğretim çağındaki gençlerimize hizmet edecek bir Bilgehane’yi de kentimize kazandırmış olacağız. Şimdiden iyi, uğurlu olsun. Size mahcup olmamak için gece gündüz demeden çalıştık, çaba ettik. Öncelikle 5 yıl boyunca birlikte çalıştığımız kıymetli Belediye Liderimiz Murat Ünver’e kentimize kattığı hizmetlerinden ötürü teşekkür ediyorum. Artık, yeni bir seyahate çıkıyoruz. Yol arkadaşımız sizlerin takviyesiyle Abdurrahim Sertdemir kardeşimizle inşallah Kulu’muza çok değerli hizmetleri birlikte gerçekleştireceğiz.” 

Başkan Altay Sıhhat Bakanı Koca’ya Konya’nın tüm hususlarında gösterdiği hassasiyetten ötürü da teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

“TÜRKİYE TAKİP EDEN DEĞİL TAKİP EDİLEN BİR ÜLKE OLDU”

AK Parti Konya Milletvekili Meryem Göka da yenilenebilir güç konusunda Türkiye’nin çok büyük çalışmaları olduğunu vurgulayarak, “Biz de güçte dışa bağımlılıktan güç bağımsızlığına geçmek istiyoruz ve burada kıymetli bir adım atılıyor. Kulu’muza şimdiden iyi olsun” tabirlerini kullandı.

Türkiye Yüzyılı vizyonuyla hareket ettiklerini kaydeden Göka, “Türkiye takip eden değil takip edilen bir ülke oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu yolda yürümeye devam ediyoruz. Türkiye Yüzyılı kentleri dedik. Türkiye Yüzyılı kentleri içinde Konya hak ettiği, layık olduğu çok daha yüksek bir yere gelecek. Zira Konya çok uzun vakitten beri Konya Modeli Belediyecilikle çok farklı bir noktaya geldi. Bu vesileyle Uğur İbrahim Altay Liderimize tekrar teşekkür ediyorum. Bakanlarımızla birlikte Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ve liderliğinde milletvekilleri olarak siz sevgili hemşehrilerimizle birlikte bu Türkiye Yüzyılını bizler oluşturacağız” diye konuştu.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE LİDERİMİZİN KULU’YA YAPTIKLARINI İNKAR EDEMEYİZ”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Kulu’nun tüm projelerini yakından takip ettiğini tabir ederek, bilhassa Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay’ın Kulu’ya ve bölgeye yaptığı hizmetlerin inkar edilemeyeceğini vurgulayarak konuşmasına başladı.

“GES’TEN İLBANK’TAN BELEDİYEYE GELEN GELİR KADAR GELİR ELDE EDİLECEK”

20 dönüm arazi üzerinde açılışı yapılan GES’in 64 milyon 400 bin liraya mal olduğunu paylaşan Bakan Koca, “GES ve bununla birlikte elektrikli sarj istasyonu dahil olmak üzere bütün gelirleri Kulu Belediyemize ilişkin olacak. Yıllık geliri 230 bin dolar olan bir santralden bahsediyoruz. İmkanlar ölçüsünde bunu daha da büyüteceğiz. İLBANK’tan belediyeye gelen gelir 10 milyona yakın bildiğim kadarıyla. Neredeyse bir o kadar daha gelirin geleceği bir GES’ten bahsediyoruz. İlçemiz için güzel olmasını diliyorum.

“KULU’YU BÖLGENİN MERKEZİ YAPMALIYIZ”

Kulu’ya kazandırılan ve kazandırılacak yatırımlardan bahsederek konuşmasını sürdüren Baka Koca, “Kulu’yu bölgenin merkezi yapmalıyız. Her alanda öne çıkan bir Kulu olmalı. Bunun çaba ve eforu içinde olmalıyız. Bu vizyonla hareket ederek bölgeye bu periyotta sizlerin ortasından çıkan biri olarak ben elimden geleni yapma uğraş ve eforu içindeyim. Sizler de benim bulunduğum bu periyodu kıymetlendirme uğraş ve eforu içinde olun” sözlerine yer verdi. 

“RENKLERİMİZİ BU DEVİR KULU İÇİN BİRLEŞTİRELİM”

Kulu’nun daha nitelikli hizmet alan, bölgenin merkezi olması için uğraş sarf ettiklerini vurgulayan Bakan Koca 31 Mart seçimlerinin değerine değinerek şöyle devam etti:

“Her birimizin farklı fikirleri olabilir, farklılığımız aslında zenginliğimiz lakin madem bu topraklardan yetişen, bu toprakların evladı bir bakanınız varsa, beni bir bakan olarak değil, bir kardeşiniz olarak görün. Münasebetiyle bu periyotta renklerimizi koruyalım lakin renklerimizi bu periyot için Kulu için birleştirmenizi bilhassa istiyorum. Renk birliği yapalım, bir ve birlikte olalım, asla birbirimizi ötekileştirmeyelim. Birbirimizi kucaklayalım. Ne için? Kulu’nun geleceği için. Kulu’nun bölgenin merkezi olması için. Tek ortak paydamız Kulu olmalı.” 

Bakan Koca, Cumhur İttifakı adayı Abdurrahim Sertdemir’in gaye birliği içinde Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay ile birlikte Kulu’yu bölgenin merkezi yapmak üzere elinin güçlendirilmesi vurgusu yaparak konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların akabinde Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından üretimi tamamlanan Kulu Acı Kuyu Güneş Güç Santrali’nin açılışı dualarla yapıldı.

Programa; Konya Valisi Vahdettin Özkan, MHP Konya Milletvekili Konur Alp Koçak, Önceki Periyot AK Parti Milletvekili Özkan Öksüz, AK Parti Konya Vilayet Lideri Hasan Angı, MHP Konya Vilayet Lideri Remzi Karaarslan, Kulu Belediye Lideri Murat Ünver, AK Parti Kulu İlçe Lideri Mehmet Karaca, MHP Kulu ilçe Lideri Abdurrahman Çağlayan da katıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Konya Büyükşehir’in Kulu’ya Kazandırdığı GES’in Açılışını Sıhhat Bakanı Koca Yaptı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir