1. Haberler
  2. Gündem
  3. Lider Soyer: “Vicdanım rahat bir biçimde ayrılıyorum”

Lider Soyer: “Vicdanım rahat bir biçimde ayrılıyorum”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

lider soyer vicdanim rahat bir bicimde ayriliyorum 0 f6R1DfXg
İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 2019-2024 dönemi son toplantısı, duygusal bir havada yapıldı. Lider Soyer, tek tek helalleştiği meclis üyelerine, “Bugün, bu meclisteki son konuşmamı yaparken buradan vicdanım rahat bir biçimde ayrılıyorum. Biliyorum ki, misyonumuz sona erse de, İzmir’de ektiğimiz her bir tohumun takipçisi olmaya, çabamızı sürdürmeye devam edeceğiz. Bugüne kadarki sınırımız İzmir Büyükşehir Belediyesi’ydi. Bundan sonra sathımız, sine-i millettir. Tüm Türkiye’dir” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu, Lider Tunç Soyer yönetiminde yapıldı. Lider Soyer katıldığı son meclis toplantısında meclis üyeleriyle helalleşti.

165 projemizi yüzde 87’lik bir rekor bir oranda tamamladık
Yaptığı kapanış konuşmasında his dolu bildiriler veren İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Türkiye’nin her yerinde son meclis toplantıları yapılıyor ancak hiçbirinde bu türlü bir ahenk yok.  Bununla gurur duyuyorum. İftihar ediyorum. 31 Mart 2019’da yüzde 58 oy oranıyla seçilen bir Belediye Lideri olarak bu kent için canla, başla, aşkla çalışmaya başladım. 5 yıllık vazife müddetim boyunca, şu iki sözcüğü söylemekten asla vazgeçmedim. ‘Aşkla İzmir’, 4 buçuk milyon vatandaşımız da bu kelama yürek verdi. Bu kente duyduğumuz aşkla, seçim beyannamemizde yer alan 165 projemizi yüzde 87’lik rekor bir oranda tamamladık. Üzerine 15 büyük proje ekledik. Bunu, daima birlikte başardık. İki hafta sonra, bu makamı bırakarak İzmirlilerin bana verdiği ömürlük gönül makamına terfi edeceğim. Her şeyden evvel ekonomik krize, pandemiye, zelzelelere, yangına, sellere ve tsunami felaketine karşın cüretini ve umudunu asla kaybetmeyen tüm İzmirlilere şükranlarımı sunmak istiyorum. İzmir’in her siyasetçiye bahşetmediği bu gönül makamı, benim için en büyük ödüldür” dedi.
 
Biz, ya bir yol bulduk ya da bir yol açtık
Son beş yılda İzmir belediyecilik tarihinin en sıkıntı devirlerinden birini yaşadıklarını tabir eden Lider Tunç Soyer, “Maliyetler her geçen gün katlanarak artarken, ekonomik kriz ve yoksulluk derinleşirken ve İzmir kırk verip bir almaya devam ederken biz asla mazeret üretmedik. Yokluğu toklukla mayaladık, icraat ürettik. Bunu yaparken kısa yollara sapmadık. İzmir’i rant peşinde koşanlara peşkeş çekmedik. Milletlerarası alanda sahip olduğumuz prestij ve İzmir duruşuyla, milletlerarası finans kuruluşlarından 1 milyar Euro’nun üzerinde finansmanı İzmir’e getirdik. Her yıl bütçemizin yüzde 40’ını yatırımlara, İzmir’i daha da ileriye taşıyacak vizyon projelerimize ayırdık. İzmir’in 50 yıllık kangren olmuş sıkıntılarında çok büyük yollar kat ettik ve gelecek 50 yılını teminat altına aldık. İhtilal niteliğindeki projeleri İzmir’e kazandırdık” diye konuştuk.

İzmir Büyükşehir Belediyesi meclisi Türkiye’nin en demokratik meclisi oldu
Tüm yatırımların sürat kesmeden devam etmesi gerektiğinin altını kıymetle çizen Lider Tunç Soyer, “Umarım bizden sonraki idare, 5 yıl boyunca ilmek ilmek ördüğümüz bütün bu mirasa sahip çıkar. Çalışmalarımızı, belediyemizin kurumsal birikimini devralarak daha da ileriye taşır. Zira bunlar bizim projelerimiz değil. İzmir’in projeleridir. Kentimizdeki 4 buçuk milyonun iradesidir. 5 yıllık vazife müddetim boyunca benim en kıymetli rehberlerimden biri İzmirlilerin oylarıyla seçilmiş olan bu meclis oldu. Siz bedelli meclis üyelerimizle birlikte İzmir’e hizmet etmekten ve sizlerle bir ortada bulunmaktan her vakit onur duydum. Duymaya da devam edeceğim. Zira bu çatı, İzmir’in lokal idare demokrasisinin çatısıdır. Bu Meclis, İzmir halkının sesidir. Sizler hepiniz tek tek o ses oldunuz. Burada elbette fikir ayrılıklarımız ve tartışmalarımız oldu. Gün geldi birbirimizi yorduk. Lakin şartlar ne olursa olsun bizi bir ortaya getiren temel kıymetlere sürekli sahip çıktık. Milletimizin iradesinin kayıtsız kuralsız tecelli ettiği bu mecliste, hepimiz sürekli demokrasiden yana olduk. İşte bu yüzden gün geldi, çok güç kararları daima birlikte aldık. Omuz omuza çalıştık. Bu kent ve onun seçilmiş vekilleri olan bizler Cumhuriyetimizin ve Cumhuriyet ihtilallerinin şartsız koşulsuz bekçisi olduk. Eksiğimizi, yanlışımızı kabullenmek her vakit çok kolay olmasa da, bunu başarmanın kararlarımızı nasıl daha yararlı hale getirdiğini gördük. Tartışarak sonuncu hale kavuşan kararların ortak akılla olgunlaşmasının ne kadar kıymetli olduğunu gördük. Velhasıl, farklılıklarımızın bizi birbirimizden ayıran değil, zenginleştiren ögeler olduğunu anladık. Vatan sevgisinin, memleket sevgisinin sadece kendi inhisarımızda olmadığını, memleketi sevmenin farklı halleri olabileceğini ve bunu birbirimizden öğrenmenin hem barışın, hem refahın anahtarı olduğunu keşfettik. O nedenle bu meclis muhtemelen Türkiye’nin en demokratik meclisi oldu. O nedenle her birimiz bu periyot kapanırken bunu başarmış olmanın huzuru ve gururu içindeyiz. Bunu başarmamızı mümkün kılan tüm meclis üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu muvaffakiyet, bu meclis üyelerinin her birinin kolektif gayretiyle ve ortak akılla şekillenmiştir. O nedenle bir ortak muvaffakiyet öyküsüne dönüşmüştür. Bana sorarsanız beş yıldır misyon yapan meclisimizin en büyük başarısı budur” formunda konuştu.

Daima Cumhuriyet, ebediyen demokrasi, hep İzmir
Halkın her seçimde siyasetçileri beş yılda bir yine sınadığını hatırlatan Lider Soyer “Ancak o imtihan seçildikten sonra da bitmez. Biz, her sabah uyandığımızda kendimizi vicdanımızla sınarız. Demokrasinin öteki ismi ortak akıl, sıfatı dürüstlük, fiili ise çalışmaktır.  Bunlardan biri bile eksikse, bir siyasetçinin vicdanı sızlar, sızlamalıdır. Demokrasiye ve onun bedellerine ömrünü adamış bir kardeşiniz olarak, her gün kendimi bu unsurlarla sınamaktan asla vazgeçmedim. Bundan sonra da vazgeçmeyeceğim. Ve bugün, bu meclisteki son konuşmamı yaparken buradan vicdanım rahat bir formda ayrılıyorum. Biliyorum ki, vazifemiz sona erse de, İzmir’de ektiğimiz her bir tohumun takipçisi olmaya, uğraşımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Bugüne kadarki sınırımız İzmir Büyükşehir Belediyesi’ydi. Bundan sonra sathımız, sineyi millettir. Tüm Türkiye’dir. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında, Türkiye’yi demokrasiyle taçlandırma uğraşımıza devam edeceğiz. Zira biz bu mecliste mensubu olduğumuz siyasi partiler kadar milletin kayıtsız koşulsuz egemenliğini de temsil ediyoruz. Cumhuriyet halkımızın bize emanetidir. Demokrasi herkesin veli nimetidir. 86 milyon el ele, omuz omuza, büyük bir coşku ve kararlılıkla yürümeye ve o emanete sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ebediyen Cumhuriyet, sürekli demokrasi, hep İzmir” dedi.

Bu yolu alnımızın akıyla bitirdik
CHP Küme Lider Vekili Murat Aydın, “İnsanın içinde bulunduğu tabiatın kesimi olduğunu görmesi biraz güç. Sizler için herkesin söylediği kelam tevazu. Sizlerin döngüsel kültür kavramı, sürdürülebilirlik kavramı epey kıymetli. Bu meclis ve siz toplumun kurtuluşunun siyasette olduğunu tekrar gösterdiniz. Siyasetçilerin değersizleştiği bu günlerde sizlerin gösterdiği bu hal bize öteki bir siyasetin olduğunu gösterdi. Hep insanca bir lisanla reaksiyon göstermeye ve bu manada da birbirimizle yürümeye çalıştık. Yolda öğrendik, yolda birbirimize öğrettik, birbirimize kırıldık, hengame ettik, dayanışma gösterdik. Bu yolu alnımızın akıyla bitirdik. Yoldaşlarımıza omuz vererek, yorulanı kaldırarak yürümeye devam ettik, devam edeceğiz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Kaygıyla, yorgunlukla ve aşkla bu işi yapmaya çalıştık. Tüm bu süreçler liderin hali ve şekliyle gelişebilir. Tunç Soyer’e teşekkür borçluyuz” dedi.

Hakkınızı helal edin
Veda konuşmalarının sıkıntı olduğunu söz eden AK Parti Küme Lider Vekili Özgür Hızal, “5 yıl 190 meclis toplantısı ve bugün itibariyle 365 saat geride bırakıldı. Bazen kızdık, küstük lakin barışmayı bildiğimiz için kapıdan çıktığımızda barıştık. Ortak noktamız İzmir. Tahminen farklı noktalardan baktık lakin İzmir için farklı noktalardan baksak da daima birlikte telaşlandık. Daima birlikte güldük. Dayanışmayı birlikte gösterdik. Hepimiz birlikte enkazların başında umutla bekledik. Hepimiz birlikte gururlandık. Artık maratonun sonuna geldik ancak bitti. Yeni gelecek arkadaşlar bayrağı bizden daha üste taşıyacak biliyorum. Başta bizleri bu vazifeye seçen İzmirlilere teşekkür ediyorum. Sayın Liderimiz Tunç Soyer’e 5 yıl boyunca yapmış olduğu hizmetlerden ötürü teşekkür ediyorum. En çok konuşan ben oldum, tahminen de en çok kıran ben oldum. Hakkınızı helal edin. Burası benim için ikinci bir üniversite deneyimiydi” diye konuştu.

Siyasete olan itimadı ve nezaketi siz gösterdiniz
İYİ Parti Küme Lider Vekili Sedat Sarı ise, “Sanki dün üzere başlamış bir serüven. Geldiğimiz bu nokta 5 yılı sorgulama vakti. Bitmeyen bir yol var. Seyahat bitti fakat her misyonu saygın bulduk. Demokrasi ve uzlaşının hakim olduğu, çocuklarımıza gelecek, yaşlılarımıza inanç ve huzur için bu yola çıktık. İnsanız, yanılgısız kul olmaz lakin benden yana herkese hakkım helal. Başta 4.5 yıl küme lider vekilliği vazifesi yapan Kemal Sevinç’e ve her partinin meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Koskoca 5 yıl boyunca bir yandan kente hizmet etmek için çalışmalarını sürdüren bir yandan da tekraren sataşmalara maruz kalan Lider Soyer’e teşekkür ediyorum. Siyasete olan inancı ve nezaketi siz gösterdiniz. Görevin büyüğü küçüğü olmaz” formunda konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Lider Soyer: “Vicdanım rahat bir biçimde ayrılıyorum”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir