Mobilya kâğıt ve orman eserleri kesimi 2028 yılı sonuna 12 milyar dolar ihracat gayesi koydu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

mobilya k git ve orman eserleri kesimi 2028 yili sonuna 12 milyar dolar ihracat gayesi 8THsKEk2

Mobilya, kâğıt ve orman eserleri dalı 2023 yılı sonunda 8 milyar dolar olan ihracatını 2028 yılı sonunda 12 milyar dolara taşımayı hedefliyor.

Ege Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği İdare Şurası Lideri Ali Fuat Gürle, Türkiye’nin 12 milyar dolarlık ihracat gayesine 1,5 milyar dolar katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

İzmir basınıyla bir ortaya gelen Ege Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lideri Ali Fuat Gürle, 2023 yılında Türkiye’nin 8 milyar dolarlık mobilya, kâğıt ve orman eserleri ihracatına 906 milyon dolarlık katkı sağladıkları bilgisini verdi.

Gürle; “2023 yılında 906 milyon dolar ihracat yaptık”

Mobilya, kâğıt ve odun dışı orman eserleri olmak üzere üç alt bölüme hizmet verdiklerini kaydeden Gürle, “Kâğıt ve kâğıt mamulleri ihracatımız 538 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken, odun dışı orman eserleri olarak isimlendirdiğimiz defne, kekik, ıhlamur, adaçayı, biberiye, tıbbi bitkiler, meşe palamudu üzere eserleri kapsayan ihracatımız ise birebir yıl 103 milyon dolar bandında seyretti ve bu eserlerin Türkiye geneli ihracatının yüzde 68’lik kısmına imza attı. Mobilya bölümüne baktığımızda bir dipnot eklemek istiyorum; Türkiye’nin mobilya ihracatı 2001 yılında 192 milyon dolar olarak gerçekleşirken, 2023 yılında kıymetli oranda artarak 5,1 milyar dolara ulaştı. Birliğimizin mobilya ihracatı ise 224 milyon $ oldu” diye konuştu.

“2024 yılında ihracat amaçlarımıza TURQUALİTY, UR-GE projeleri, Sektörel Ticaret Heyetleri ve Alım Heyeti tertipleri ile ulaşmayı amaçlıyor ve yüzde 10’luk bir artışıyla 2024 yılında 1 milyar dolar ihracat barajını aşmayı hedefliyoruz” diyen Gürle şöyle devam etti; “2024 yılının birinci iki ayına baktığımızda bir evvelki yıla nazaran yüzde 6’lık bir artış görüyoruz, yüzde 10 ortalama ihracat artışına ulaşabilmemiz için 2024 yılında daha çok çalışmamız ve daha çok proje üretmemiz gerekiyor. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Ur-Ge Projemiz, Turkish Herbal Tea Turquality Projemiz, Mobilya Turquality Projemiz, Aegean Furniture Ur-Ge Projemiz, Ezberbozan Tasarım Yarışımız, Alım Heyeti ve Sektörel Ticaret Heyetlerimiz, Fuar organizasyonlarımız 1 milyar dolar ihracat gayesine ulaşmak için hayata geçirdiğimiz yeni projelerimiz. Bu projelerimize halkalar eklemek için istişarelerimiz sürüyor.”

İhraç pazarlarımızı çeşitlendirmeye çalışıyoruz

Ege Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin 2023 yılındaki güçlü pazarları hakkında da bilgi veren Birlik Başkanı Ali Fuar Gürle, “Odun dışı orman eserleri dediğimiz tıbbi ve aromatik bitkilerde en çok ihracat yaptığımız ülkeler sırasıyla A.B.D., Almanya ve Fransa oldu. Türkiye’nin kekik ihracatının yüzde 94’ünü Ege Bölgesi’nden yapıyoruz. Odun dışı orman ürünleri ihracatında en güçlü olduğumuz eser kekik. Kâğıt Dalında ihracat yaptığımız esas pazarlarımız; İran, Mısır ve İngiltere iken, mobilya dalında Ege’den 2023 yılında en çok Almanya, Hollanda ve A.B.D.’ye ihracat gerçekleştirdik” diye özetledi.

Sürdürülebilirlik Aksiyon Planı Projesi

Kâğıt sektörünün Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatına ahenk için öncelikli bölümlerin başında geldiğini söz eden Gürle, sürdürülebilirlik ile ilgili yaptıkları çalışmaları şöyle özetledi; “Avrupa Yeşil Mutabakatına” ahenk sağlamak maksadıyla firmalarımızın yeşil dönüşüm süreçlerine takviye olmak gayesiyle çalışmalar yürütüyoruz. 2023 yılının son çeyreği itibariyle İstanbul, Orta Anadolu ve Akdeniz Birliklerimizle “Mobilya, Kâğıt ve Orman Eserleri Bölümü Sürdürülebilirlik Aksiyon Planı Projesini” başlattık. Geçtiğimiz ay ülke çapında mobilya, kâğıt ve orman eserleri kesiminde faaliyet gösteren temsilcilerin katkılarıyla geniş katımlı bir çalıştay düzenlendik. Kısa ve uzun vadeli projelerle Yeşil Mutabakatı süreçleri ihracatçılarımız önünde yıkıcı bir mani oluşturmadan firmalarımızın yeşil dönüşümüne katkı sağlamak hedefiyle yakın vakitte Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde bir Yeşil Mutabakat Komitesi oluşturduk. Komite çalışmalarını ağır bir biçimde sürdürüyor.”

Kekikte Pirolizidin Alkaloid Çalışmalarında üreticileri bilinçlendirdik

Odun dışı orman ürünlerinde ihracat lideri kekikte  en önemli sorun Pirolizidin Alkaloid (PA) bedellerine ilişin üretici nezdinde bilinçlendirme ve sertifikasyon süreçlerine yönelik çalışmalarına 2023 yılında devam ettiklerini dillendiren Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği İdare Şurası Lider Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Adaçayı, Defne, kekik, biberiye üzere eserlerimizin yanlışsız metotlarla üretilmesi, üretim alanlarının artırılması üzere gayelerle Vilayet Tarım Müdürlükleri, üniversiteler uyumunda çeşitli çalışmalar yürüttüklerini, kekik üreticilerini bilgilendirmek hedefiyle Denizli Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü iştirakinde, Denizli’de en çok kekik üretimi yapılan dört bölgede kekik üretici toplantıları gerçekleştirdiklerini, 2024 yılında birebir toplantıları Mayıs ayında tekrar edecekleri bilgisini verdi.

2024 yılında sürdürecekleri projelerle ilgili özet bilgiler veren Tarakçıoğlu, “İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Borsası iş birliğinde, tıbbi ve aromatik bitkiler dalının ve bölümde faaliyet gösteren firmaların rekabet gücünü artırmaya yönelik olarak yürüttüğümüz “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümünde Milletlerarası Rekabetin Geliştirilmesi Ur-Ge Projesi”nin muhtaçlık tahlili sürecini tamamladık. Proje faydalanıcısı 19 firma talepleri dikkate alınarak faaliyetlere başlayacağız. Ticaret Bakanlığımızın “2028 İhracat Vizyonu” kapsamında, dallarımızın gaye ülke olarak seçtiği ABD ve Almanya üzere pazarlarda Türk markasının en güzel halde tanıtımının yapılması gayesiyle Birliklerimiz uyumunda Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği iştirakinde mobilya, kâğıt ve tıbbi aromatik bitkiler kesimlerinde 4 sene boyunca Turkish Herbal Tea Turquality Projesini yürüteceğiz. Dünya 1. si olduğumuz kekik defne biberiye vb. üzere odun dışı orman eserlerinin bu sefer farklı bir tarafını, “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler” gücünü, “Türk Bitki Çayı” markası tanıtımıyla dünyaya göstereceğiz. Bu projede ABD ve Almanya öncelikli amaç pazarlarımız olacak” biçiminde konuştu.

Aegean Furniture Ur-Ge Projesinde ikinci faz başlayacak

2021 yılında Aegean Furniture isimli Ur-Ge projesini başlattıklarını hatırlatan Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lider Yardımcısı Hikmet Güngör, pandemi nedeniyle yurt dışı pazarlama faaliyetlerinin tamamını gerçekleştirememelerine rağmen Fas’a yönelik gerçekleştirdikleri sektörel ticaret heyetinin çok başarılı geçtiğini, sona eren projelerinin ikinci fazı için 33 mobilya firmasının iştirakiyle yeni bir proje yazdıklarını ve Ticaret Bakanlığı onayını aldıklarını, yeni projeyle daha fazla sektörel ticaret ve alım heyeti, daha fazla fuar ziyareti yaparak, Egeli mobilya ihracatçılarının yeni pazarlara yelken açmasını sağlamayı ve uzun vadede ihracat artışına katkı sağlamayı hedeflediklerini tabir etti.

Ege Mobilya Kâğıt ve Orman Eserleri İhracatçı Birlikleri olarak, mobilya bölümünde, global ihracat tahlilleri ve pazar araştırmaları ile klâsik pazarlarımızın yanı sıra potansiyeli olan, pazar hissesinden faydalanabileceklerin ülkelere ihracatlarını artırmayı hedeflediklerini anlatan Güngör, “2023 yılında Güney Afrika Sektörel Ticaret Heyeti ile Fas ve Suudi Arabistan Sektörel Alım Heyeti gerçekleştirdik. Sektörel ticaret heyetlerine 2024 yılı içerisinde devam edeceğiz, bu çerçevede 5-9 Mayıs 2024 tarihlerinde Suudi Arabistan Sektörel Ticaret Heyeti, Ağustos ayında Güney Afrika Sektörel Ticaret Heyeti, Eylül ayında Fas ve Kasım ayında ise Hindistan’a yönelik sektörel ticaret heyetleri düzenlemeyi planlıyoruz. Mobilya sektöründe 4 ihracatçı birliği iştirakinde Mobilya Turqulity projesini yürütmek için çalışmalarımıza başladık. Birleşik Arap Emirlikleri, A.B.D., Çin, Fransa, Almanya ve İtalya maksat pazarlarında Türk mobilyası tanıtımını yapacağız” diyerek kelamlarını noktaladı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Mobilya kâğıt ve orman eserleri kesimi 2028 yılı sonuna 12 milyar dolar ihracat gayesi koydu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir