1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Otizm Farkındalığını Artırma İsmine Harran Üniversitesi’nden Güçlü Bir Adım: Otizm Paneli

Otizm Farkındalığını Artırma İsmine Harran Üniversitesi’nden Güçlü Bir Adım: Otizm Paneli

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

otizm farkindaligini artirma ismine harran universitesinden guclu bir adim otizm paneli 0 I9NauPWR
Osmanbey Yerleşkesi Tıp Fakültesi Konferans salonunda gerçekleşen programa, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdulcenap Cevheri ile Prof. Dr. Ahmet İlyas, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Şimşek, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Kurt, Şanlıurfa Otizmli Bireyleri Muhafaza ve Spor Eğitimi Dernek Lideri Doç. Dr. Ali Tenik, akademisyenler, sivil toplum temsilcileri, otizmli bireyler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulcenap Cevheri ve Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kolu Lideri Doç. Dr. Fethiye Kılıçaslan birer açış konuşması yaptılar.

Açılış konuşmalarının akabinde moderatörlüğünü Şanlıurfa Otizmli Bireyleri Muhafaza ve Spor Eğitimi Dernek Lideri Doç. Dr. Ali Tenik’in yaptığı otizm panelinin birinci oturumuna geçildi.

Panelde, ‘Tanıdan Tedaviye Otizm Spektrum Bozukluğu’ konusuyla Tıp Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Berna Polat Tüysüz ve ‘Otizm Çocuk ve Ebeveynlerinin Yaşadıkları Sorunlar’ konusuyla Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Karataş birer sunum gerçekleştirdiler.

Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fethiye Kılıçaslan’ın moderatörlüğünde yapılan panelin ikinci oturumunda ise ‘Dünyada ve Türkiye’de Otizm’ konusuyla Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Seda Karayazı Özyazın ve ‘Otizmde Doğumdan İstihdama Eğitim Olanakları’ bahsiyle Özel Eğitim Öğretmeni Cihan Kutlu sunumlarını yaptılar.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğinde düzenlenen Otizm Paneli, otizmin teşhisinden tedavisine ve otizmli çocukların ebeveynleriyle yaşadıkları sıkıntılara odaklanarak bilgi paylaşımını sağladı.
Panelde yapılan sunumlarda, otizmin çocukluk periyodundan yetişkinliğe kadar olan süreçte nasıl yönetilebileceği ve otizmli bireylerin topluma entegrasyonu için eğitim imkanlarının ehemmiyeti de vurgulandı.

Program, iştirakçilere katkılarından ötürü teşekkür dokümanı takdimi son buldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Otizm Farkındalığını Artırma İsmine Harran Üniversitesi’nden Güçlü Bir Adım: Otizm Paneli

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir