1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Şirketler, yılda 100 bin dolardan fazla yatırım yaparak siber güvenlik takımlarının yeteneklerini geliştiriyor

Şirketler, yılda 100 bin dolardan fazla yatırım yaparak siber güvenlik takımlarının yeteneklerini geliştiriyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

sirketler yilda 100 bin dolardan fazla yatirim yaparak siber guvenlik takimlarinin yeteneklerini gelistiriyor 0
Kaspersky’nin yakın vakit evvel yaptığı bir araştırmaya nazaran, işletmelerin %70’inden fazlası siber güvenlik çalışanlarının marifetlerini aktüel tutmak için yılda 100 bin dolardan fazla ek eğitim fiyatı ödüyor.

Bununla birlikte ankete katılan şirketler, eğitim pazarında yeni alanları kapsayan kursların eksikliğinin de altını çiziyor ve eğitimin kendilerine her vakit beklenen sonucu getirmediğini belirtiyor. 

Kaspersky, “The portrait of the çağdaş Information Security Professional” (Modern Bilgi Güvenliği uzmanının portresi) isimli son çalışmasında, global siber güvenlik işçisi eksikliği konusunu ele alarak işletmelerin siber güvenlik uzmanı eksikliğinin nedenlerini tahlil etti ve siber güvenlik iş gücünü değerlendirmenin ve geliştirmenin yollarını belirledi.

Araştırmaya nazaran, şirketler siber güvenlik gruplarının hünerlerini geliştirmek için kıymetli ölçülerde yatırım yapıyor. Kuruluşların %43’ü bilgi güvenliği kursları için çoklukla yılda 100 bin ila 200 bin dolar ortasında harcama yaptıklarını söylerken, %31’i eğitim programları için 200 bin doların üzerinde yatırım yapıyor. Geriye kalan %26’lık kesim ise eğitim teşebbüsleri için çoklukla 100 bin dolardan daha az ödeme yaptıklarını belirtiyor. 

Bunun yanında siber güvenlik uygulayıcıları, eğitim piyasasının süratle değişen dala ayak uydurmakta zorlandığını ve gerekli eğitim programlarını vaktinde sunamadığını da belirtiyor. Araştırma, yeni ve şiddetli alanları kapsayan kursların azlığının (%49) ve bu durumun siber güvenlik eğitimi arayanlar için ana sorun olduğunu gösteriyor.

Katılımcıların %47’si ayrıyeten stajyerlerin yeni edindikleri bilgileri uygulama fırsatı bulamadıkları için öğrendiklerini unutma eğiliminde olduklarını, bu nedenle aldıkları eğitimin onlar için yararsız olduğunu belirtiyor. Kayıt öncesi etapta belirtilmeyen kodlama ve ileri matematik üzere özel eğitim ön şartlarına duyulan gereksinim da uygulayıcıların %45’i için sorun teşkil ediyor.

Kaspersky Kurumsal İş Uzmanlığı Merkezi Lider Yardımcısı Veniamin Levtsov, şunları söylüyor: “Sürekli gelişen tehdit ortamında, işletmeler karmaşık siber taarruzlara karşı hazırlıklı olmak için siber güvenlik çalışanının hünerlerini daima olarak geliştirmelidir. Şirket içinde yüksek profilli uzmanlar geliştirmek ve kurum içi uzmanlıklar oluşturmak, daima yeni adaylar aramak ve onların mesleksel geçmişlerini ve pratik maharetlerini denetim etmek yerine mevcut çalışanları elde tutmayı ve profesyonel olarak büyümelerine müsaade vermeyi amaçlayan kuruluşlar için tesirli bir strateji olabilir. Yönetilen Hizmet Sağlayıcıları tarafından hizmet verilen kuruluşlarda da şirket içindeki yüksek nitelikli uzmanlık düzeyini korumak, onlarla hizmetlerin kapsamını ve Hizmet Düzeyi Muahedesini tartışırken birebir lisanı kullanmak değerlidir.”

 

Kaspersky uzmanları, siber güvenlik takımlarının maharetlerini tesirli bir halde geliştirmek isteyen kurumlar için şunları öneriyor:

  • Personelin en son bilgilerle yeni kalmasını sağlamak için kaliteli siber güvenlik kurslarına yatırım yapın. Pratik yapma odaklı Kaspersky Expert eğitimi ile InfoSec uzmanları, şirketlerini hücumlara karşı savunabilmek için şiddetli marifetlerini geliştirebilir.
  • Çalışanların uzmanlığını test etmek ve kritik durumlarda nasıl düşündüklerini pahalandırmak için etkileşimli simülatörler kullanın. Örneğin yeni Kaspersky interaktif fidye yazılımı oyunu ile şirketin BT departmanının bir saldırıyı nasıl konuşlandırdığını, araştırdığını ve karşılık verdiğini gözlemleyebilir ve oyunun ana karakteri eşliğinde hayati kararların durumu nasıl değiştirdiğini görebilirsiniz.
  • InfoSec uzmanlarınıza kurumunuzu gaye alan siber tehditler hakkında derinlemesine görünürlük sağlayın. En güncel Tehdit İstihbaratı, onlara tüm olay idaresi döngüsü boyunca güçlü ve manalı bir bakış sunacak ve siber riskleri vaktinde belirlemelerine yardımcı olacaktır.

 

Nitelikli InfoSec profesyonellerinin global açığına ait daha fazla bulgu içeren raporun tamamına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Şirketler, yılda 100 bin dolardan fazla yatırım yaparak siber güvenlik takımlarının yeteneklerini geliştiriyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir