Uzmanlar uyarıyor! Flört uygulamalarındaki siber dolandırıcılara dikkat!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

uzmanlar uyariyor flort uygulamalarindaki siber dolandiricilara dikkat 0
Arkadaşlık yahut flört uygulamalarını kullanmayı tercih edenlere dikkatli olmaları ihtarında bulunan uzmanlar, bilhassa doğal olmayan biçimde süratli ilerlemek isteyen, banka hesapları yahut kimlik bilgileri ilgili ayrıntılı bilgi toplamaya çalışan şahıslara karşı dikkatli olunması gerektiğini söylüyor.

“Özel imgelerinizi karşı tarafla paylaşmayın, insani üzere görünen mazeretlerle değerli ölçüde parayı, geri ödeyeceğine kelam verse bile göndermeyin.” diyen Siber Güvenlik Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Şenol, “Temkinle yaklaşın, gerekirse bağlantısı kesin.” ikazlarında da bulundu.

Üsküdar Üniversitesi Siber Güvenlik Yüksek Lisans Programı Anabilim Kolu Lideri Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Şenol, flört uygulamaları üzerinden tanışma ve bu şahıslar tarafından dolandırılma konusunu kıymetlendirdi ve değerli ihtarlarda bulundu.

Arkadaşlık yahut flört uygulamaları kimi riskleri de taşıyor

Arkadaşlık yahut flört uygulamalarının karşı cinsten arkadaş arayan birtakım bireyler için bir imkan olsa da kimi riskleri de taşıdığını lisana getiren Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Şenol, “Bu uygulamaları kullanırken dikkatli olmak gerekir. Doğal olmayan formda süratli ilerlemek isteyen, çok ferdî sorular soran, banka hesapları, kimlik bilgileri, çalıştığınız iş yeri üzere sorular soran, kendisi ile ilgili çok kısıtlı bilgi verirken devamlı sizle ilgili ayrıntılı bilgi toplamaya çalışan bireylere karşı dikkatli olunmalıdır.” dedi.

İnsani üzere görünen mazeretlerle kıymetli ölçüde parayı karşı tarafa göndermeyin

“Muhatabınızla çalıştığı iş yerinde yahut ömür bölgesinde yüz yüze görüşerek onu tanımaya çalışın. Yüz yüze görüşme işyeri, AVM, kafe üzere öbür insanların da olduğu yerler olması güvenlik açısından daha hakikat olacaktır.” diyen Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Şenol, “Özel imajlarınızı karşı tarafla paylaşmayın, insani üzere görünen mazeretlerle değerli ölçüde parayı, geri ödeyeceğine kelam verse bile göndermeyin. Temkinle yaklaşın, gerekirse bağlantısı kesin.” ikazlarında da bulundu.

Flört dolandırıcıları gelir düzeyleri yüksek manzarası veriyor!

Genelde flört dolandırıcılarının profil fotoğraflarının, gelir düzeyleri ve ömür kalite standartları yüksek imajı verdiğine dikkati çeken Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Şenol, ihtarlarına şöyle devam etti:

“İlişkiyi karşı taraf olağan seyrinden çok daha süratli ilerletmek ister, size de bu tarafta baskı uygular. Gelir düzeyi âlâ imgesi vermesine karşın, muhatabınız o anda kendi banka hesabına erişmesine pürüz teknik bir durum olduğunu mazeret ederek azımsanmayacak ölçüde borç yahut yardım isteyebilir. Yüz yüze görüşme isteğinizi genelde değişik mazeretlerle geçiştirir, manzaralı görüşme isteklerinizde de ya kamerası arızalıdır ya internet paketi bitti üzere sebeplerle geçiştirebilir.

Çok âlâ bir yatırım fırsatı olduğunu, kendisinin de orada yatırım yaptığını belirtip size link göndererek sizin de orada yatırım yapmanızı tavsiye edebilir. Natürel gönderdiği link dolandırıcılık sitesidir. Kendisine verdiğiniz bilgilerin gerçek olduğunu ispat etmeniz için kimlik fotoğrafı üzere bilgilerinizi göndermenizi isteyebilir.”

Flört dolandırıcılarına karşı alınacak tedbirler nelerdir?

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Şenol, flört dolandırıcılarına karşı alınacak değerleri de şöyle sıraladı:

“Özel imajlar paylaşılmamalıdır. Kimlik bilgileri paylaşılmamalıdır. Yüz yüze görüşülecekse halka açık yerlerde görüşülmelidir. Karşıdaki muhatabın verdiği bilgiler ve fotoğraflarla kişi hakkında internette öteki hesapları da dahil bilgilerine erişmeye çalışıp, söylediği bilgilerin doğruluğu teyit edilmeye çalışılmalıdır. Karşı tarafın inandırıcı senaryoları olsa da değerli ölçüde paralar gönderilmemelidir. Profilindeki maddi durumu ve refah düzeyi ile tanıştıktan kısa mühlet sonra sizden istediği yardım yahut borç ortasındaki çelişkiye dikkat edilmelidir. Karşı tarafın gönderdiği temas linklerine tıklamamalı, gerekirse bu bahiste uzman birinden yardım almalıdır. Flört sitesinde tanıştığınız muhatabınızın yapacağı yatırım tavsiyelerine karşı tekrar temkinli yaklaşmalı, gerekirse konusunda uzman birinden yardım istemeye çekinmemelisiniz.

Online iletileşme ve görüşmelere, düzmece olmayan ve muhatapla tanışmanızı sağlayan flört sitesinde yapılmaya devam edilmesi daha inançlıdır. Karşı taraf öteki uygulamaya yönlendirirse birebir platformda kalmaya ısrar edilmelidir. Sizi yönlendirmek istediği öbür site çoğunlukla bilinmeyen bilgilerinizi, özel imajlarınızı kaydedebileceği, size şantaj yapabileceği imkanlara sahip olduğu bir sitedir.”

Flört dolandırıcıları nasıl manipüle ediyor?

Siber Güvenlik Yüksek Lisans Programı Anabilim Kısmı Lideri Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Şenol, flört dolandırıcılarının kurbanlarını nasıl manipüle ettikleri konusunda da şu bilgileri verdi:

Aşırı gösterişli profil fotoğrafları, stüdyo çekimi izlenimi veren profil fotoğrafları. Yüz yüze görüşmekten kaçınma, imajlı görüşmede sizin kameranızı açtırıp kendi kamerasını aşikâr mazeretlerle açmaması, özel manzaralarınızla ilgilenmesi. Kendisi ile ilgili çok kısıtlı bilgi verirken sizin kimlik bilgileriniz dahil çok özel sorulara size muhatap bırakması.

Profili, yaptığını söylediği işi ve gelir düzeyi ile çelişkili biçimde sizden bir mazeretle değerli ölçüde para istemesi. Tanışalı çok olmamışken yatırım tavsiyesi yapması, husus ile ilgili link göndermesi. Öbür bir sitede görüşmeye davet ederek link göndermesi, bu siteye kayıt olmanızı istemesi. Siteye kayıt olurken sitenin emeline uymayacak halde sizden ayrıntılı bilgiler istemesi. Böylelikle yönlendirdiği uydurma sitede kayıt olurken girdiğiniz değerli bilgileri ilerde kimlik hırsızlığında kullanabilecektir.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Uzmanlar uyarıyor! Flört uygulamalarındaki siber dolandırıcılara dikkat!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir