22 Mart Dünya Su Günü Kutlu Olsun

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

22 mart dunya su gunu kutlu olsun 0 BukgPlhJ

Dünya Su Günü, tatlı su kaynaklarının değerine dikkat çekmek ve tatlı su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak maksadıyla her yıl 22 Mart tarihinde kutlanmaktadır. 22 Mart 1993’ten bu yana kutlanan Dünya Su Günü’nün 2024 yılı teması ise “Barış için sudan faydalanmak” olarak belirlenmiştir.

Su, yalnızca bir doğal kaynak değil, tıpkı vakitte barışın ve dayanışmanın temel taşlarından biridir. Su kaynaklarının paylaşımı ve sürdürülebilir idaresi, global seviyede barış ve iş birliği için kritik değere sahiptir. Su, farklı toplumlar ve ülkeler ortasında köprüler kurabilir ve karşılıklı anlayışı artırabilir. Bu nedenle, su kaynaklarının adil ve sürdürülebilir bir halde yönetilmesi, barış ve istikrarın sağlanması için kıymetli bir adımdır.

Sürdürülebilir su kaynaklarının idaresi, hem barışın sağlanmasına hem de iklim değişikliği ile gayrette adil ve tesirli tahlillerin geliştirilmesine katkıda bulunur. Bu nedenle, su kaynaklarının korunması ve adil bir biçimde paylaşılması, hem barışı teşvik eder hem de dünyamızın geleceği için kritik değere sahiptir.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile birlikte yağış rejimlerinde yaşanan aksilikler; içme suyu kaynaklarının azalması, su kalitesinin bozulması, su kıtlığı ve kuraklık, su taşkınları üzere birçok makûs senaryoyu da beraberinde getiriyor.

Bizler de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü olarak bu yaşanan olumsuz durumlara karşı kentimizdeki su idaresini, su kaynaklarını müdafaa, ileri teknolojiyi aktif biçimde kullanma ve sistemleri daima olarak geliştirme gayeleriyle gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevede, gelecek kuşakları de düşünerek kalıcı yatırımlarla projelerimizi şekillendiriyor ve sürdürülebilir bir su idaresi sağlıyoruz.

Gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla, İnsani Tüketim Gayeli Sular Hakkında Yönetmelik’te belirtilen standartlardaki pak, sağlıklı ve kesintisiz içme suyunu temin ederek su kayıp kaçakları ile faal biçimde gayret ettik. 2023 yılında kentimize 183,3 milyon metreküp su verdik. Atık suyu yine arıtarak geri kazanım suyu ile sanayi tesisleri ve yeşil alanların sulanmasında kullandık. 2023 yılında 15 milyon 178 bin metreküp olmak üzere 2015 yılından itibaren günümüze kadar 112,6 milyon metreküp geri kazanım suyu ile Yuvacık Barajı’nın 2 katı kadar su tasarrufu sağladık. Ayrıyeten 2023 yılı sonu prestijiyle kayıp kaçak oranımızı da 24,4 düzeyine indirdik. Böylelikle içme suyu kaynakları üzerindeki baskıyı da değerli oranda düşürdük.

İSU Genel Müdürlüğü olarak su kaynaklarının sürdürülebilir idaresi ve iklim değişikliği ile uğraşta suyun değerinin farkındalığını arttırmaya kararlıyız. Suyun; barış ve dayanışma için, ülkemiz ve dünyamız için ne kadar değerli olduğunu Dünya Su Günü’nde bir defa daha kavrıyoruz. Bu şuurla, var gücümüzle çalışmaya devam ederken 22 Mart Dünya Su Günü’nü kutluyor, su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımı konusundaki kararlılığımızı yeniliyoruz.
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
22 Mart Dünya Su Günü Kutlu Olsun

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir