Büyükşehir Belediyesi’nden Seferihisar’a 2,5 milyar liralık yatırım

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

buyuksehir belediyesinden seferihisara 25 milyar liralik yatirim 0 6WBVhEXE
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in 5 yıllık misyon mühletince Türkiye’nin birinci Cittaslow’u Seferihisar’da hayat kalitesini artıracak kıymetli yatırımlara imza atıldı. Seferihisar’a 5 yılda yaklaşık 2,5 milyar liralık yatırım yapan Büyükşehir Belediyesi, ilçedeki yol ve altyapı çalışmalarının yanı sıra hayata geçirdiği projelerle turizmin gelişmesine büyük katkı sağladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar’da yol bakım çalışmalarından içme suyu şebekesine tarımdan toplumsal yardımlara kadar ilçe tarihinin en büyük yatırım atılımına imza attı. Büyükşehir Belediyesi 5 yılda Seferihisar’a 2 milyar 412 milyon liralık yatırım yaptı. Cadde ve sokaklarda toplamda 198 kilometrelik alanda 2 bin 195 tır ile asfalt çalışması yürütüldü. Üretim yollarında ise parke imalatları, yol ve kaldırım düzenlemeleri yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi ayrıyeten Sığacık ve Ulamış kıyı düzenlemelerine de el attı.

Seferihisar’da İZSU atağı
95 milyon liraya mal olacak 2500 metrelik deniz deşarj sınırı ve yeni terfi çizgisinin inşaatına başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, imalatı tamamlandığında ilçenin doğal hoşluklarını garanti altına alacak. 5 yıl içerisinde 12 km atık su çizgisi inşaatını tamamlayarak taşkınlarla gayret kapsamında 175 km dere paklığı yapan İZSU Genel Müdürlüğü derelerden 56 bin ton malzemeyi temizledi. Ayrıyeten İZSU Genel Müdürlüğü 30 milyon liralık yatırımla Ulamış Paket Atık Su Arıtma Tesisinin inşaatına da başladı. 12,5 milyon liraya mal olacak Düzce ve Turgut mahallelerine hizmet verecek atık su arıtma tesisi inşaatı devam ederken Ulamış Deresi’nin yatağında 4500 metrelik ıslah çalışması da tamamlandı.

128 kilometrelik içme suyu hattı
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Seferihisar’da 128 km’lik içme suyu çizgisini yenilemesiyle çağdaş içme suyu altyapısına kavuşan ilçe uzun yıllar sağlıklı ve kesintisiz içme suyu hizmeti alacak. Toplam 249 km içme suyu çizgisini yenileyecek İZSU Genel Müdürlüğü, yeni içme suyu çizgileri sayesinde ilçenin kayıp, kaçak su oranı büyük ölçüde düşürecek. 4 bin metrekare alana kurulan Seferihisar Katı Atık Transfer İstasyonu sayesinde ise evsel nitelikli atıklar direkt Harmandalı 2. Sınıf Tertipli Depolama Tesisi’ne gönderiliyor.

İZTAŞIT Seferihisar’da
Kent merkezinin dışındaki ilçelerin toplu ulaşım imkanlarını artıran proje ile minibüs hizmeti veren kooperatifleri, İZTAŞIT çatısı altında İzmir’in toplu ulaşım ağına dahil edildi. Seferihisar’daki nakliyecilik kooperatifinin 56 üyesinin dahil olduğu bu sistemle 34 İZTAŞIT aracı, 8 hatta seferlerine devam ediyor.

Tarımsal takviyeler Seferihisar’da
Küçükbaş hayvancılığın yaygınlaştırılması projesi kapsamında 4 mahallede kriterlere uyan 66 üreticiye 264 adet küçükbaş hayvan dağıtıldı. Küçük ölçekli balıkçılara tekne bakım materyalleri, SS Sığacık Su Eserleri Kooperatifi’ne yaprak buz makinesi takviyesinde bulunuldu.  Meyveciliğin Yaygınlaştırılması ve Geliştirilmesi projesiyle 161 bin 550 adet meyve ve zeytin fidanı dağıtan İzmir Büyükşehir Belediyesi, hem üreticinin gelirini artırdı hem de tabiatın döngüsünü korudu. Lokal tohumların yaygınlaştırılması maksadıyla üreticilere 13 bin 500 adet fide dağıtıldı. Seferihisar Tohum Takas etkinliğinde de ayrıyeten üreticilere 50 bin adet fide dağıtıldı. Alternatif eserleri yaygınlaştırmak için Hıdırlık Ziraî Kalkınma Kooperatifi üyelerine stevia fidesi verildi. Sığacık Mahallesi’nde kimyasal husus kullanmadan Akdeniz meyve sineğini uzaklaştırmak için üreticilere materyal takviyesi sağlandı.

Mera İzmir ile Seferihisarlı süt üreticileri mutlu
“Başka Bir Tarım Mümkün” anlayışıyla Mera İzmir projesi kapsamında süt alım fiyatlarını belirleyen Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar’ın da dahil olduğu 11 ilçede proje kriterlerine uygun üretim yapan üreticiden keçi sütünü 17 TL, koyun sütünü 21 TL’den aldı. Eserleri ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu projesinde ve Bayındır Süt Sürece Tesisi’nde kıymetlendirerek toplumsal belediyecilik örneğini Türkiye’ye gösterdi.

Kozmetik Köy Seferihisar’da
“Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla 2015’te katma pahası yüksek, alternatif eser olarak Seferihisarlı üreticilere lavantayı tanıtan Lider Tunç Soyer, ilçe iktisadını lavantayla büyüttü. Alternatif tıp ve kozmetik bölümünde yaygın kullanılan, nektarı ve kokulu çiçeğiyle arıcılığı da geliştiren lavantanın ilçe iktisadına katkısını artırmak için Ulamış Ziraî Kalkınma Kooperatifi ile birlikte İzmir Kozmetik Köy tesisini Seferihisarlıların hizmetine açan büyükşehir Belediyesi, bu tesisle agro turizmine de model oluyor.

Kocaçay Deresi, Seferihisar’a yeni bir soluk getirecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar Kocaçay Deresi ve etrafına 88.5 milyon liralık yatırımla kentlinin kullanımına yönelik tabiat asıllı tahliller geliştirdi. Üretimi devam eden Kocaçay Deresi’nde toplumsal etkileşim alanları olarak kamusal olanları çoğaltmak, ekoloji ve biyolojik çeşitlilik için kent ve kırsalı birbirine bağlamak, iklime uyumlu ve geleceğe dönük teklifler proje kapsamında geliştirildi. 136 bin metrekarelik alanda yapılan projeyle, dere ıslahının yanı sıra seyir terasları, bitki adası, yaya köprüsü ve  484 ağaç dikimi yapılacak. Karbon tutan bitkilerden oluşturulan yeşil çitle çevrelenen dere kenarında ahşap güneşlenme terası, oturma üniteleri, yürüyüş yolları ile oyun alanları oluşturulacak.

Sosyal belediyeciliğin en hoş örneği İzmir’de
Çocukların mahallî idarede kelam sahibi olması için Türkiye’nin birinci çocuk belediyesini Seferihisar’da kuran Büyükşehir Belediyesi Seferihisar, Ulamış ve Ürkmez Meslek Fabrikası kurs merkezlerindeki kurslar sayesinde her yaş kümesinden İzmirliyi hayallerine kavuşturdu. Süt Kuzusu projesi kapsamında üreticilerden alınan 192 bin 691 litre süt, 1 – 5 yaşlarındaki çocukların meskenlerine ulaştırıldı. Birinci ve ortaokul öğrencilerine bot, mont ve eğitim kart dayanağı verildi. Engelli kuruluşları, okullar üzere dayanışma noktalarımız ile yaşlı vatandaşlarımıza sıcak yemek, üniversitelilere sıcak çorba servis edildi. Bayram ve afet yardımları kapsamında hanelere nakdi takviye sağlandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Büyükşehir Belediyesi’nden Seferihisar’a 2,5 milyar liralık yatırım

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir