1. Haberler
  2. Gündem
  3. Nilüfer’de binlerce paket cet tohumu dağıtıldı

Nilüfer’de binlerce paket cet tohumu dağıtıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

niluferde binlerce paket cet tohumu dagitildi 0 Qd5U3eCW
Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl 9’uncusunu düzenlediği Tohum Takas Şenliği, ağır iştirak ile gerçekleşti. Cet tohumlarına ulaşmak isteyenlerin metrelerce kuyruk oluşturduğu şenlikte, binlerce paket cet tohumu, geleceğe taşınmak üzere el değistirdi.

Nilüfer Belediyesi’nin, Nilüfer Kent Kurulu ve Ekolojik Ömür Derneği (EKODER) iş birliğiyle düzenlediği Tohum Takas Şenliği’nin 9’uncusu ağır iştirak ile Pancar Deposu’nda gerçekleşti. Şenliğe Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet ve eşi Zeynep Terzioğlu Erdem’in dışında Bursalılar ve kent dışından çok fazla iştirakçi ilgi gösterdi.

Nilüfer Halk Dansları Topluluğu’nun şovlarıyla başlayan programda konuşan Ekolojik Hayat Derneği Lideri Arca Atay, bu seyahatin öyküsünden bahsetti. Dernek olarak 2009 yılından itibaren Nilüfer Belediyesi’nin kendilerine tahsis ettikleri yerde üretim yaptıklarını anlatan Atay, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden mahallî tohumları toplamaya da başladıklarını vurguladı. Nilüfer Belediyesi’nin birinci tohum takasını 2015 yılında gerçekleştirdiğini söz eden Atay, “Bugün 9’uncusunu yapıyoruz. Bu şu manaya da geliyor. Nilüfer Belediyesi sürdürülebilirlik manasında Türkiye’de seçkin belediyelerden bir adedidir. Hangi periyodu olursa olsun bir devir evvel başlamış olan bir şeyin öteki devir devamı gelir” diye konuştu.

İnsanların tohumun ne kadar stratejik kıymete sahip bir varlık olduğunu artık bildiğini söyleyen Atay, “Gerek yurt dışı tohum şirketleri, gerekse yurt içindeki ulusal tohum şirketleri tohumlarını şayet size vermezse sonraki sene sizin ne yiyeceğinizi bilmeniz, aç kalabileceğiniz üzere bir ekip senaryoları üretmek mümkün. Hasebiyle tohum bağımsızdır. Tohum sürdürülebilirdir ve her türlü tohumu bağrımıza basıyoruz” dedi.

Kent Kurulu Lideri Neslihan Binbaş da tohumun stratejik ehemmiyette olduğunu belirterek, günümüzün besin fiyatlarına dikkat çekti. Enflasyonun çok yükseldiğini ve besine erişimin zorlaştığını belirten Binbaş, “O yüzden geleceğimizin karanlık tablolarını hatırlayarak, bilerek, düşünerek her karış toprağımızı ekebilir halde olmalıyız. Tarım topraklarımıza sahip çıkmalıyız” diye konuştu.

Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, ‘Tohum candır, tohum yaşamdır’ dediklerini hatırlatarak, sürdürülebilir ömür için yıllardır cet tohumlarını yaşatmaya çabaladıklarını vurguladı. Bütün dünyanın yaklaşan bir besin krizinden kelam ederken, hibrit tohum dayatmasına karşı, yüzyıllardır bu topraklarda yetişen besinleri sürdürülebilir kılmak için çalıştıklarını söyleyen Fazilet, yurdun dört bir köşesinden cet tohumlarını toplayıp, kent bostanlarında üretim denemeleri yaparak çoğalttıklarını ve halka dağıttıklarını lisana getirdi.

Ata tohumlarımızı yaşatmak hedefiyle başlayan Tohum Takas Şenlikleri’nde yalnızca bu devir yaklaşık 150 bin paket tohum dağıttıklarını açıklayan Fazilet, “Biliyorsunuz tohum konusu Türkiye için çok sancılı bir bahis. Fakat neyse ki bu şenliğin iştirakçileri üzere cet tohumlarına sahip çıkıp, onları geleceğe aktarmayı misyon edinmiş beşerler var. Bu yıl 9’uncu sefer düzenlediğimiz şenlik kapsamında 33 çeşit tohumu sizlerle paylaşıyoruz. Zerzevat tohumu çeşitlerini epeyce artırdık. Toplam 23 bin paket cet tohumu, bu şenliğin iştirakçileri tarafından alınarak, toprakla buluşacak, çoğalacak ve dileriz insanlık varolduğu sürece yaşatılacak. Ben her vakit söylüyorum; çocuklarımıza bırakabileceğimiz en bedelli miras cet tohumudur, sağlıklı besindir. O nedenle her vakit üretime yöneleceğiz, cet tohumlarımıza sahip çıkacağız, sağlıklı gıdayı yaşatacak ve erişilebilir hale getireceğiz. Geleceğe attığımız bu tohumların rahmetle, sevgiyle, bollukla yeşermesini diliyorum” dedi.

Konuşmaların akabinde tohum takası başladı. Tohum almak için metrelerce kuyruk oluşturan iştirakçiler istedikleri tohumları aldı. Lider Fazilet de kurulan stantları gezip, dağıtılan tohumlarla ilgili bilgi aldı. Program kapsamında RednBlack Kümesi, söylediği müziklerle keyifli bir konsere imza attı.

Şenlik kapsamında Pancar Deposu’nda ‘Korkuluk’, Bitki Kolaj, Tohum Ekimi ve Bokashi Kompostu Atölyeleri de gerçekleştirildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Nilüfer’de binlerce paket cet tohumu dağıtıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir