Pancar Deposu’nun kıssasını yazanlar anlattı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

pancar deposunun kissasini yazanlar anlatti 0 whnWpwVD
Yenilenen çağdaş yüzü ile çok maksatlı bir kültür ve etkileşim yeri olarak hizmet vermeye başlayan Pancar Deposu’nun öyküsü “Tasarım Buluşmaları”nda ele alındı. Lider Turgay Fazilet, Kent Plancısı Ali Faruk Göksu ve Mimar Doğu Kaptan projenin dönüşüm sürecini paylaştı.

“Birlikte düşünüyoruz, birlikte üretiyoruz!” sloganıyla yola çıkan, toplumun farklı kesitlerini tasarım süreçlerinde bir ortaya getirerek, katılımcılık anlayışıyla tasarlanan Nilüfer Pancar Deposu kendi kıssasını yazanlara mesken sahipliği yaptı. 

Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, Kent Plancısı Ali Faruk Göksu ve Mimar Doğu Kaptan “Tasarım Buluşmaları”nın birincisinde Pancar Deposu’nun dönüşüm sürecini izleyicilerle paylaşarak gelecekteki maksatları paylaştı. Projenin iştirakçi süreçleri, tasarım ve mimari tahlilleriyle yine kazandığı fonksiyonun konuşulduğu söyleşinin modaretörlüğünü Nilüfer Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Nejla Aslan yaptı.  

Toplantıya eşi Zeynep Terzioğlu Fazilet ile birlikte katılan Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, 5 yıllık periyotta yaptıkları çalışmaların kısa bir özetini paylaştı. Vazife müddeti boyunca her yılı farklı bir tema üzerine kurduklarını kaydeden Lider Fazilet, kentin geleceğini Nilüferlilerle birlikte tasarlamak hedefiyle 2023 yılını “İkinci Yüzyıl için Tasarım” yılı ilan ettiklerini ve bunun sonucunda da “Pancar Deposu” projesinin ortaya çıktığını belirtti. 25 yıldır atıl vaziyette duran Pancar Deposu’nun, Nilüfer Belediyesi tarafından çok gayeli bir etkileşim atölyesi olarak kente kazandırıldığını tabir eden Turgay Fazilet, “2024 yılını da gençliğe adamıştık. Bu projeyi siz gençler çalışmalarınızla yaşatacaksınız. Pancar Deposu, bölgeye bedel katan bir proje oldu. Burası kentin belleğinde kıymetli bir yer edinmiş, o nedenle ismini değiştirmedik. Burayı gençler başta olmak üzere tüm kısımlar sahip çıkarak etkin formda kullanmalıdır” dedi. 

Pancar Deposu’nun lokasyon olarak da çok hakikat yerde olduğunu söz eden Lider Turgay Fazilet, “Mekan hakikat yerde olunca proje de hakikat tasarlandı. Yönetimsel manada içindeyiz fakat fonksiyon olarak bağımsız kullanılması dileğindeyiz. Maksadımız burada etkileşimi arttırmak. Bunda da gençlere kıymetli misyon düşüyor. Oluşturduğumuz yerlerin verimli kullanılması bizim asıl hedefimiz” tabirlerini kullandı. 

Projede büyük katkıları bulunan Kent Plancısı Ali Faruk Göksu da yaşanan süreç hakkında bilgiler verdi. Pancar Deposu’nun yerinin çok farklı olduğuna değinen Göksu, “Burası yeni jenerasyon bir yer odu. 2023 yılı “İkinci Yüzyıl için Tasarım” yılı ilan edildi ve bu proje hayata geçti. Bu yıl gençlik yılı ve yeni yüzyılda gençler ön plana çıkmalı. Bu yer bölge halkının ve gençlerin katkılarıyla yaşayacak. Benim için çok manalı bir proje oldu. Ortak akılla bu proje var oldu. Meseleleri tespit edip tahlil bulursanız tesir yaratamazsınız. Problemleri ilgililerle birlikte tespit edip, tahlili de birlikte bulursanız çok pahalı adım atılmış olur” dedi.  

  Projenin Mimarı Doğu Kaptan da projenin geleceği ve kıymetine değindi. Pancar Deposu’nun her kısma katkı sağlayacağını belirten Kaptan, “Proje sürecinde yakalanan ahenk başarıyı getirdi. Bizler ve belediye idaresi ortasında hoş bir bağ oluştu. Hayaller gerçek oldu ve Türkiye’ye örnek bir proje hayata geçti. Burası her tarafıyla düşünülmüş bir yer etkin halde kullanılmalı” halinde konuştu.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Pancar Deposu’nun kıssasını yazanlar anlattı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir