1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Samsung’un UNDP Türkiye iş birliğiyle hayata geçirdiği Innovation Campus programının mezunları projelerini sundu

Samsung’un UNDP Türkiye iş birliğiyle hayata geçirdiği Innovation Campus programının mezunları projelerini sundu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

samsungun undp turkiye is birligiyle hayata gecirdigi innovation campus programinin mezunlari projelerini sundu 0 Q2rg98n8

Samsung Türkiye ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Innovation Campus programının altıncı devir mezunlarını 26 Mart’ta Samsung İnovasyon Merkezi’nde düzenledikleri aktiflikte ağırladı. Program kapsamında Yapay Zeka ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Emelleri için Bilgi Bilimi üzere kapsamlı eğitimler alan genç mezunlar, aktiflikte geliştirdikleri projeleri tanıttı. Samsung’un deneyimli çalışanlarından oluşan bir takım mezun gençlere mentorluk dayanağı verecek. 

Samsung Electronics Türkiye ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye iş birliğiyle hayata geçirilen Innovation Campus programı, altıncı periyot mezunlarını verdi. Program, genç bireylere en yeni teknolojiler, Sürdürülebilir Kalkınma Maksatları (SKA’lar), Yapay Zeka ve iş hayatına hazırlık üzere mevzularda formel eğitim alanının dışında donanımlar kazandırmayı ve onlara yaratıcılıklarını ve üretkenliklerini yaşadıkları topluma yarar sağlayacak projelere aktarabilme imkanlarını sunmayı amaçlıyor. Innovation Campus programının altıncı periyodunda yaklaşık üç ay boyunca SKA’lar için Data Bilimi, Yapay Zeka Teknolojilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Önyargı ve Etik, İşe Hazırlık ve Sunum Hünerleri ve İlham Verici Konuşma üzere eğitimler alan öğrenciler, SKA’lar çerçevesinde toplumsal tesir üretecek projeler geliştirdi. 

Öne çıkan projeler çeşitli alanlarda toplumsal yarar üretmeyi amaçlıyor

26 Mart 2024 Salı günü İstanbul’daki Samsung İnovasyon Merkezi’nde yapılan aktiflikte, Innovation Campus programı altıncı devir mezunlarından öne çıkan projelerin sahipleri, projelerini anlattı. Zelzele bölgesi dahil Türkiye’nin farklı vilayetlerinden programa iştirak sağlayan öğrenciler, program kapsamında SDG AI Lab’den aldıkları eğitimler sonunda geliştirdikleri, toplumsal meselelere tahlil üreten projelerle kendi muvaffakiyet kıssalarına imza attı. Sıhhat, ulaşım ve afet idaresi üzere değerli toplumsal alanlarda geliştirilen projeler Birleşmiş Milletler’e üye 193 ülke tarafından 2030’a kadar ulaşılmak üzere kabul edilen SKA’larla paralel olarak sundukları tahlil teklifleriyle dikkat çekti.

Yasin Aksu ve Mehtap Saatçı’nın geliştirdiği “Anemi Tespit Modeli” projesi, bilgisayarlı görüntüleme ve yapay zeka teknikleriyle anemi teşhisinde kolaylaştırıcı olabilecek yenilikçi görsel sınıflandırma metotları kullanımını öneriyor. Proje, kurguladığı yapay zeka tabanlı ve görüntülemeye dayalı erken teşhis ve tedavi tekniğiyle, SKA 3 ve SKA 4 kapsamıyla örtüşen bir biçimde önleyici sıhhat hizmetlerinin güçlendirilmesine yönelik yaratıcı bir tahlil sunuyor.

Cevdet Eren Özbozkurt’un geliştirdiği “Deprem Sonrası Zelzele Yerinin Gerçek Vakitli Analizi” projesi ise sarsıntı sonrası arazi durumunun gerçek vakitli tahlili üzerinden afetzedelere acil lojistik dayanak sağlanmasını amaçlıyor. Yapay zeka takviyeli manzara sürece teknikleri kullanılarak İHA’lar aracılığıyla toplanan arazi manzaralarının tahliline dayanan proje, afet idaresinde süratli ve tesirli karar verme süreçlerine kıymetli katkılar sağlamayı amaçlıyor. 

Açelyanur Şen, Eminenur Yıldız, Kardelen Kaya ve Cevdet Eren Özbozkurt tarafından geliştirilen “İstanbul Ulaşım Sınırları İçin Kısa Vadeli Talep Tahmini” projesi, İstanbul’daki toplu taşıma çizgilerinin saatlik kullanımını kestirim ederek hem belediyenin rotaları ve kaynakları daha verimli yönetmesini sağlamayı hem de toplu taşıma kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor. Proje, bir yandan kaynak verimliliğine katkı sunmayı amaçlarken öbür yandan dataya dayalı kestirim modellerinin mevcut kamu hizmetlerini ne formda daha çevreci ve verimli hale getirebildiğine ait müspet bir model sunuyor.

Mezun öğrencilere Samsung çalışanlarından mentorluk desteği

Innovation Campus Yapay Zeka Programı’nın 6. devir mezunları önümüzdeki devirde Samsung çalışanlarından mentorluk alacak. Öğrencilere mentorluk yapmak üzere istekli olan ve iş hayatında uzun yıllara dayanan deneyime sahip Samsung çalışanları da aktiflikte UNDP (SDG AI Lab) tarafından verilen AI Crash Course (Yapay Zeka üzerine hızlandırılmış kurs) eğitimini aldı. Mezun öğrencilere sağlanacak mentorluk takviyesi kapsamında mentorlar, öğrencilerin temel hünerlerinin gelişmesine katkı sunacak, mesleklerini planlamalarına yardımcı olacak, projeleriyle ilgili perspektif sağlayacak ve genel olarak onları iş hayatına hazırlayacak çeşitli yönlendirmelerde bulunacak. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Samsung’un UNDP Türkiye iş birliğiyle hayata geçirdiği Innovation Campus programının mezunları projelerini sundu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir