Sık yapılan 5 yedekleme hatası! Western Digital’dan, bu yanılgılardan kaçınmak için teklifler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

sik yapilan 5 yedekleme hatasi western digitaldan bu yanilgilardan kacinmak icin teklifler 0 tmN4UNhi
Bedelli datalarınızın beklenmedik felaketlerden yahut siber tehditlerden korunuyor olduğuna emin misiniz? Şöyle düşünün: Her 10 bilgisayardan 1’i virüs kurbanı oluyor ve her gün her dakika, şaşırtan bir halde, 113 telefon çalınıyor. Bilgi kaybının ani ve beklenmedik bir anda gerçekleştiği ve potansiyel olarak geri dönüşü olmayan bir kabusa dönüşebileceği kesin olduğu için inançlı yedeklemenin gerekliliğini tartışmaya dahi gerek yok. Dünya Yedekleme Günü olarak kutlanan 31 Mart, bu temel vazifenin kıymetli bir hatırlatıcısı. Artık, insanların yaptığı yaygın yedekleme yanılgılarına ve bu yanlışlardan nasıl kaçınılacağına biraz daha derinlemesine bakalım: 

 

  1. Düzenli yedeklemeyi pas geçmek: Kullanıcıların yaptığı en yaygın yanılgı, bilgileri nizamlı olarak yedeklemeyi unutmak. İster şahsî evraklar ister kıymetli iş evrakları olsun, daima bir yedekleme rutini oluşturmamak, sizi bilgi kaybına karşı savunmasız bırakır. Beklenmedik sistem çökmeleri yahut berbat emelli yazılım taarruzları her an gerçekleşebilir ve bunun sonucunda pahalı bilgilerinize erişemeyebilir yahut onları kalıcı olarak kaybedebilirsiniz. Lakin otomatik yedeklemeleri kurarak bu türlü bir durumdan kaçınabilirsiniz. 

 

  1. Tek bir yedekleme aygıtına güvenmek: Bu tek bir aygıt hasar görebilir yahut çalınabilir, bu da yaptığınız yedeklemeyi riske atar. Münasebetiyle yalnızca tek bir depolama ortamına büsbütün bağlı kalmak demek, bilgilerinizin güvenliğiyle riskli bir oyun oynamak manasına geliyor. 

Bunun yerine, harici HDD’ler, NAS ve bulut depolama kombinasyonuyla yedekleme depolama tahlillerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Western Digital®’ın My Passport™’u üzere WD’nin taşınabilir HDD’leri, kolay, uygun maliyetli yedeklemeler için 5 TB’a* kadar kapasite sunuyor. Akıllı telefonlar için ise SanDisk Ultra® Dual Drive Go USB Type-C™ ve SanDisk® iXpand® Flash Drive Luxe gibi 2’si 1 ortada flash şoförler kullanışlı seçenekler olarak karşımıza çıkıyor. USB Type-C™ aygıtlarıyla uyumlu bu şoförler, fotoğraflar, görüntüler ve çok daha fazlası için otomatik yedeklemeyi mümkün kılıyor. Aygıtlar ortasında zahmetsiz bilgi transferi için tak-çalıştır halinde fonksiyon gören bu şoförleri kullanabilirsiniz. Büyük ölçüde data depolayacak bir aygıta gereksiniminiz varsa, WD®’nin My Book™ masaüstü şoförü, 22 TB’a* varan depolama kapasitesiyle tam size nazaran. 

  1. Sürüm denetimini unutmak: Yedeklemeler sırasında sürüm denetiminin gözden kaçırılması yapılan büyük yanlışlardan bir başkası. Evrakların birden fazla sürümünü saklamamak, bozuk yahut yanlış dataların evvelki sürümlere nazaran kaydedilme ihtimalini de artırır. Uygun bir sürüm oluşturma sistemi olmadan kusurları düzeltmek yahut eski sürümleri almak, sizi, çözülmesi sıkıntı bir sıkıntıyla baş başa bırakacaktır. Sürüm denetimini unutmamak için belgelerinizde vakit içinde meydana gelen değişiklikleri takip eden bir sistem kurun. Bu, gerektiğinde her vakit evvelki sürümlere dönebilmenizi sağlayarak kazara data kaybına yahut bozulmasına karşı korunmanıza yardımcı olur. Bu sistemin devamlılığını tertipli halde sağlamak, daima organize kalmanıza ve beklenmedik problemlere karşı hazırlıklı olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıyeten, yedeklediğiniz sürümün gerçek versiyon olduğundan emin olmak için bunun teyidini gerçekleştirmek de çok kıymetli. Bu kolay adım, kıymetli dataların üzerine ezkaza bozuk yahut yanlış sürümler yazılmasının önüne geçer. İkili denetim, en yeni ve gerçek bilgileri korumanızı sağlayarak yedekleme sırasında yanılgı riskini en aza indirir. 
  2. Uzak yedekleme tahlillerini göz arkası etmek: Birçok kişi, mahallî yedeklemelerin kusursuz olduğunu varsayarak uzak yedekleme tahlillerini gözden kaçırıyor. Fakat sırf mahallî yedeklemelere güvenmek, yangın yahut hırsızlık üzere lokasyona mahsus felaketlere karşı sizi savunmasız hale getirir. Uzak yedekleme seçeneklerini kullanmak, datalarınızın kopyalarını farklı yerlerde tutmak manasına gelir; böylelikle muhakkak bir alanda bir felaket yaşanırsa bilgileriniz tekrar de inançta kalır. 

Alternatif olarak bulut depolamayı da kullanabilirsiniz. Bulut yedekleme aygıtları, internet üzerinden erişilebilen uzaktan data depolama için oldukça tanınan seçeneklerden. Çeşitli çevrimiçi bulut hizmetleri, inançlı data depolama için belge senkronizasyonu, paylaşım ve şifreleme üzere özellikler sunuyor. 

  1. Şifrelemenin hafife alınması: Yedekleme yaparken şifrelemeye öncelik vermemek maliyetli bir yanılgı olabilir. Şifrelenmemiş yedeklerin saklanması, hassas datalarınızı yetkisiz erişime yahut ihlallere karşı savunmasız hale getirir. Güçlü şifrelemenin uygulanması, yedekleriniz yanlış ellere geçse bile dataların korunmaya devam edeceği manasına gelir. Lakin, yedeklenen bilgileri daha sonra almanızı zorlaştırabileceğinden, kullanıma hazır şifreleme tahlillerini tercih etmemek gerektiğini de unutmamak değerli. WD My Passport™ HDD ve My Book™, içeriğin inançta kalmasına yardımcı olan parola muhafazalı yerleşik 256 bit AES donanım şifrelemesiyle donatılmıştır. Ek olarak, gerektiğinde, bilgilerinize problemsiz bir biçimde şifre çözme ve erişim sağlamak için uygun anahtar idaresi uygulamalarını sürdürmek de son derece kıymetli. 

Dünya Yedekleme Günü’nde Western Digital, kullanıcılara, datalarını inançlı bir halde yedekleme ve tıpkı vakitte aygıtın çökmesi, çalınması yahut hasar görmesi üzere aygıt kazalarına karşı bir acil durum planı hazırlayarak beklenmeyen durumlara hazırlıklı olmalarını tavsiye ediyor. Zira etkin bir bilgi yedekleme stratejiniz varsa, data kaybetme konusunda da endişelenmenize gerek kalmaz. 

Önemli datalarınızın sonsuza kadar kaybolmasını önlemek için genel bir kural olan “3-2-1 Kuralı”nı uygulayabilirsiniz: 

Verilerinizin ÜÇ farklı kopyasını oluşturun: Biri birincil yedek, öbür ikisi kopya. 

2

Yedeklemelerinizin kopyalarını İKİ farklı ortama yahut aygıt çeşidine kaydedin.

Talihsiz bir olay yaşanmasına karşı, yedeklediğiniz kopyalardan BİRİNİ farklı bir lokasyonda tutun.

Yedekleme belgelerini nerede ve nasıl saklayacağınızı belirleyin ve süratli yardım için takviye bağlantı bireylerini belirleyin. Bu proaktif tedbirler süratli data kurtarmayı sağlar ve pahalı anılarınızı uzun mühlet korur. 

* 1 GB = 1.000.000.000 bayt. 1 TB = 1.000.000.000.000 bayt. Gerçek kullanıcı depolama alanı daha az olabilir. 

Western Digital, Western Digital tasarımı, Western Digital logosu, SanDisk, WD, iXpand, My Book, My Passport ve SanDisk Ultra, Western Digital Corporation’ın  veya bağlı kuruluşlarının ABD ve/veya öteki ülkelerdeki tescilli ticari markaları yahut ticari markalarıdır. USB Type-C, USB Equipments Forum’un tescilli ticari markasıdır. Öteki tüm markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. 

Ürün özellikleri evvelden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Gösterilen fotoğraflar gerçek eserlerden farklı olabilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sık yapılan 5 yedekleme hatası! Western Digital’dan, bu yanılgılardan kaçınmak için teklifler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir