Tuzak e-postalarla şirketlere saldırıyorlar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

tuzak e postalarla sirketlere saldiriyorlar 0 JM2qBg5r
Dijital güvenlik şirketi ESET, tehdit aktörleri tarafından  kötü emelli yazılımları gizlemek için kullanılan AceCryptor akınlarında büyük bir artış kaydetti. En çok etkilenenler ülkeler Polonya, Bulgaristan, Slovakya, İspanya ve Sırbistan oldu. Türkiye akın kampanyasının düzenlendiği ülkeler içerisinde yer aldı. 

ESET bilgilerine nazaran akın kampanyalarının gerisindeki tehdit aktörü, spam e-postalar göndermek ve bu e-postaların muteber görünmelerini sağlamak  için ele geçirilmiş hesapları berbata kullandı. Spam kampanyalarının gayesinin, tarayıcılarda yahut e-posta istemcilerinde saklanan kimlik bilgilerini elde etmek olduğu belirtiliyor. 

2023 yılının birinci ve ikinci yarısı ortasında AceCryptor taarruzları ile ilgili ESET tespitleri üç katına çıktı ve bu da dünya çapında 42 bin ESET kullanıcısının korunmasına karşılık geldi. ESET, son aylarda AceCryptor’ın kullanımında değerli bir değişiklik olduğunu, yani Rescoms’u (Remcos olarak da bilinir) yayan saldırganların AceCryptor’ı kullanmaya başladığını, daha evvel bu türlü bir durumun kelam konusu olmadığını kaydetti. Rescoms, tehdit aktörleri tarafından çoklukla makûs niyetli gayelerle kullanılan bir uzaktan erişim aracı(RAT); AceCryptor ise tespit edilmesini engellemek için makus hedefli yazılımları gizleyen bir kripto hizmetidir. ESET araştırmacıları, dağıtılan makus hedefli yazılımların davranışlarına dayanarak, bu kampanyaların hedefinin hedeflenen şirketlere karşı daha fazla akın için e-posta ve tarayıcı kimlik bilgilerini elde etmek olduğunu varsayıyor. AceCryptor ile paketlenmiş Rescoms RAT örneklerinin büyük çoğunluğu, Orta Avrupa (Polonya, Slovakya), Balkanlar (Bulgaristan, Sırbistan) ve İspanya dahil olmak üzere Avrupa ülkelerini amaç alan çok sayıda spam kampanyasında birinci uzlaşma vektörü olarak kullanıldı.

Şüpheli e-postaları açmayın

Son AceCryptor with Rescoms kampanyasını keşfeden ESET araştırmacısı Jakub Kaloč şu değerlendirmeleri paylaştı. “Bu kampanyalarda AceCryptor, birden fazla Avrupa ülkesini amaç almak ve birden fazla şirketten bilgi almak ya da birinci erişimi sağlamak için kullanıldı. Bu akınlardaki makus emelli yazılımlar, kimi durumlarda hayli ikna edici olan spam e-postalarla dağıtıldı; hatta bazen spam e-postalar yasal lakin berbata kullanılan e-posta hesaplarından gönderildi. Bu tıp e-postaların eklerini açmak sizin yahut şirketiniz için önemli sonuçlar doğurabileceğinden, neyi açtığınızın farkında olmanızı ve bu berbat hedefli yazılımı tespit edebilen muteber bir uç nokta güvenlik yazılımı kullanmanızı tavsiye ediyoruz”.

2023’ün birinci yarısında AceCryptor tarafından paketlenen makûs emelli yazılımlardan en çok etkilenen ülkeler Peru, Meksika, Mısır ve Türkiye olurken, en fazla taarruz Peru’da gerçekleşti. Rescoms spam kampanyaları yılın ikinci yarısında bu istatistikleri değerli ölçüde değiştirdi. AceCryptor ile dolu berbat maksatlı yazılımlar çoğunlukla Avrupa ülkelerini etkiledi. 

2023’ün ikinci yarısında gözlemlenen AceCryptor örnekleri çoklukla yük olarak iki makus hedefli yazılım ailesi içeriyordu: Rescoms ve SmokeLoader. Ukrayna’da tespit edilen bir artışa SmokeLoader neden oldu. Öte yandan, Polonya, Slovakya, Bulgaristan ve Sırbistan’da artan aktivite, son yük olarak Rescoms içeren AceCryptor’dan kaynaklandı.

Saldırganlar ayrıntılı çalışmış

Polonya’daki işletmeleri gaye alan tüm spam kampanyaları, kurban şirketler için B2B teklifleri hakkında çok misal bahis satırlarına sahip e-postalar içeriyordu. Saldırganlar mümkün olduğunca inandırıcı görünmek için araştırma yapmış ve bu e-postaları imzalarken mevcut Polonyalı şirket isimlerini ve hatta mevcut çalışan ya da şirket sahibi isimlerini ve bağlantı bilgilerini kullanmışlardı. Bu, bir kurbanın gönderenin ismini Google’da aratması durumunda, aramanın başarılı olması ve kurbanın makus hedefli eki açmasına yol açması için yapıldı.

Kimlik bilgilerinin bu akınları gerçekleştiren küme için mi toplandığı yoksa çalınan kimlik bilgilerinin daha sonra öteki tehdit aktörlerine satılıp satılmayacağı bilinmemekle birlikte, başarılı bir formda ele geçirmenin, bilhassa fidye yazılımı hücumları için daha fazla akın mümkünlüğünü ortaya çıkardığına kesin gözüyle bakılıyor.

ESET telemetrisi Polonya’daki kampanyalara paralel olarak Slovakya, Bulgaristan ve Sırbistan’da da devam eden kampanyalar kaydetti. En değerli fark, spam e-postalarda kullanılan lisanın bu belli ülkeler için yerelleştirilmiş olmasıydı. Daha evvel bahsedilen kampanyaların yanı sıra, İspanya’da da son yük olarak Rescoms içeren spam e-postalarda bir artış yaşandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Tuzak e-postalarla şirketlere saldırıyorlar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir