Yapay zekâ dayanaklı tahliller sürdürülebilir turizmin geleceğini şekillendirecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

yapay zek dayanakli tahliller surdurulebilir turizmin gelecegini sekillendirecek 0 dr5iqzFv
Turizm dalında sürdürülebilirliğin ve yapay zekâ üzere aktüel gelişmelerin temsiliyetini artırmak gayesiyle kurulan Memleketler arası Sürdürülebilir Turizm Derneği (USTUD) 2024 Bahar Şurası’nın sonuç bildirgesi yayımlandı. Bildirgede; yapay zekâ takviyeli tahlillerin sürdürülebilir turizme olan tesirleri değerlendirildi. 

 

Turizm dalında toplumsal, ekonomik ve ekolojik açıdan sürdürülebilir uygulamaların geliştirilmesine katkı sunmak gayesiyle bölüm paydaşlarını buluşturan Milletlerarası Sürdürülebilir Turizm Derneği’nin (USTUD) 2024 Bahar Şurası 11 Mart’ta Çırağan Palace Kempinski İstanbul’da düzenlendi. Akademi, turizm, medya, sivil toplum ve özel kesim temsilcilerinin katıldığı şurada, teknolojik gelişmeler ışığında turizmin geleceği değerlendirildi. “Akıllı Turizm Destinasyonları”, “Yapay Zekâ ve Sanal Gerçeklik Uygulamaları Işığında Geleceğin Sürdürülebilir Turizmi” ve “Önümüzdeki Turizm Dönemi İçin Sürdürülebilirlik Odağında Fırsatlar ve Öneriler” başlıkları kapsamında tecrübeler ve tahlil teklifleri paylaşıldı. 

Sürdürülebilir turizm için yapay zekâ takviyeli uygulamalar genişletilmeli

2024 Bahar Şurası’nın yayımlanan sonuç bildirgesinde; yapay zekâ ve sanal gerçeklik teknolojilerinin sürdürülebilir turizme muhtemel tesirleri ve hangi adımların atılması gerektiği yer aldı. Turizmi destekleyen bir olgu olan yapay zekânın ve sanal gerçeklik teknolojilerinin dal genelinde en kısa müddette tanınmasının ve uygulama alanlarının genişletilmesinin değerine dikkat çekildi. Sürdürülebilir, akıllı ve dirençli turizm destinasyonları oluşturulurken, yapay zekâ ve sürdürülebilir turizm için özelleşmiş yeşil algoritmaların kullanımının değerine değinildi. Bildirgede değerli mevzu başlıklarından biri de bilgi güvenliği ve kapalılıktı. Tüm akılcı bilgi sistemlerinin yapay zekâ ile bölüme entegre olması gerekliliği belirtilirken, konukların isteği dışında şahsî bilgileri üzerinden inisiyatif alınmaması ve mahremiyetlerini zedeleyecek yaklaşımlardan uzak durulması gerektiğine işaret edildi. İşçi eğitiminde, çeviride, bireye özel rota ve eser üzere şahsileştirilmiş tekliflerde yapay zekâ kullanılırken, sürdürülebilirlik sürecine konukların da çeşitli uygulama, yönlendirme ve teşviklerle dahil edilmesinin gerekliliğinin altı çizildi. 

Bildirgede ayrıyeten, yeni teknolojilerin büyük oranda tecrübe bazlı bir bölüm olan turizmi yerinde deneyimlemek yerine dijital tecrübeleri tercih edilebilme mümkünlüğü nedeniyle olumsuz tarafta etkileyebileceği, bununla birlikte turizm ekosisteminde “dijital turizm” üzere yeni eserlerle dalı besleyebileceği tarafında geleceğe dair seçenekler üzerinde duruldu. 

Finansal sürdürülebilirlik için yapay zekâ

Turizm ekosisteminin finansal sürdürülebilirliğini sağlamak ve sigortacılık dalı ile iş birliğini temin etmek açısından, yapay zekâ teknolojileri takviyeli sürdürülebilir turizme yönelik özel sigorta ve finansal tahlillerin geliştirilmesi, bildirgede üzerinde durulan mevzular ortasında yer aldı. 

Veri ve istatistik şeffaflığına muhtaçlık var

Geleceğin turizminde data ve bilgiye dayalı yönetişim sistemlerinin son derece kıymetli olduğunun vurgulandığı bildiride, yapay zekanın bilhassa data toplama ve sürece sistemlerinde getirdiği yeniliklerin süratli ve daha yaygın bir halde dalda temsiliyetinin artmasının değeri vurgulanıyor. İnsan kaynaklı iklim krizi ve doğal afetler turizme kaynak paha niteliği taşıyan kültürel ve doğal kıymetlerin süratli bir biçimde yok olmasına yahut ziyan görmesine yol açıyor. Bildirgede, kaynak kıymetlerinin korunması ve geliştirilmesi noktasında, öncü olan ve âlâ örnekleri sergileyen destinasyonların geleceğin turizminde ön sırada yer alacağı belirtildi. Taşıma kapasitesi aşımı ardından yaşanan kaynak bedel ve marka bedeli yitiminin ülke turizmini tehdit eden kıymetli problemlerden biri olduğu vurgulandı. Sürdürülebilir turizmde düzgünleştirmeye ve dönüştürmeye yönelik bir yol haritasıyla, pahasını belirli oranda yitirmiş destinasyonların onarıcı turizm uygulamalarla yine ayağa kaldırılmasının değerine dikkat çekildi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yapay zekâ dayanaklı tahliller sürdürülebilir turizmin geleceğini şekillendirecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir