1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Yapay zekanın ses üretimi kaygılandırıyor!

Yapay zekanın ses üretimi kaygılandırıyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

yapay zekanin ses uretimi kaygilandiriyor 0 S2gBu1iP

Hayatı kolaylaştırdığı üzere riskleri de beraberinde getiren yapay zekâyı ‘çağımızın dijital atom bombası’ olarak tanımlayan uzmanlar, yapay zekanın ses üretimi ve klonlamasının, klâsik seslendirme sanatkarlarının geleceği konusunda kimi telaşlar oluşturduğunu da söylüyor. Gayri resmi yapay zekâ ses klonlamasının önüne geçebilmek için yasal düzenlemelerin yanı sıra klonlanan sesleri tespit edecek bir yapay zekâ teknolojinin de geliştirilebileceğini söz eden Seslendirmen Şaban Özdemir, “Bu emek hırsızlığı. Ses sanatkarlarının seslerinin müsaadesiz kullanılmasını önlemek için yasal muhafaza kural.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Kurumsal Bağlantı Daire Başkanlığı  Medya PR Ünite Yöneticisi ve Seslendirmen Şaban Özdemir, gerçek insan sesini taklit edebilecek seviyeye gelen ve çok tartışılan yapay zeka teknolojilerini kıymetlendirdi.

Yapay zekâ tabanlı uygulamalar ömrün her alanında kendine yer buluyor

Yapay zekâ tabanlı uygulamaların hayatın her alanında kendine yer bulduğunu dile getiren Özdemir, hayatı kolaylaştırdığı üzere riskleri de beraberinde getiren yapay zekâyı ‘çağımızın dijital atom bombası’ olarak tanımlamanın hakikat olacağını vurguladı.

Tarafsız olan bu teknolojinin yeterli istikamette de berbat istikamette de kullanımının kelam konusu olduğunu kaydeden Özdemir, “Çok değil bundan 20 yıl önceye gittiğimizde yazılı metinleri yalnızca okuyan teknolojinin, bugünlere gelindiğinde bu metinleri yalnızca okumakla sonlu kalmayıp canlı ve etkileyici biçimde de söylem ederek, seslendirilebileceğini kaçımız düşünebilmişti? Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki artık dijital tabanlı platformlarda, içerik üretiminde teknoloji bir evvelki güne nazaran bizi daima şaşırtıyor ve de hayrete düşürüyor. Teknolojinin daima gerisinde kalıyor, suratına yetişmekte zahmet yaşıyoruz… Tıpkı gelişmişliği, değişim ve dönüşümü ses alanında da yaşadığımızı söyleyebiliriz.” dedi.

Metinler canlı, duygusal seslere dönüştürülebiliyor mu? 

Yapay zekâ tabanlı onlarca ses üretici platformu olduğunu hatırlatan Özdemir, “Bu çeşitli platformlardan çoğunlukla fiyatlı abonelik ya da üyeliklerle yararlanabiliyor, yazılı metinlerin okunması, seslendirilmesi hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz. Metinlerin canlı, duygusal seslere dönüştürebildiklerini görebiliyoruz. Yapay zekâ tabanlı bu ses üretici platformları çoklu lisan seçenekleri ile de tercih edilebiliyor. Evet bu platformlar anlık ses oluşturma yeteneği ile metni süratli bir biçimde, yüksek kalitede sese dönüştürebilme özelliği sunuyor. O denli ki ses kütüphanesinden alternatifli ses seçme imkânı da tanıyor.” diye bilgi verdi.

Yapay zeka takviyeli ses üretimi huzursuz edici boyutta…

Yapay zekâ takviyeli ses üreticilerinin üretim konusunda dikkate bedel bir yapay zekâ aracı sunduklarını lisana getiren Şaban Özdemir, şöyle devam etti:

“Geldiği nokta ile vakit zaman da huzursuz edici boyutta desek yanılmamış oluruz. Evet yapay zekanın sesin üretimi, sesin klonlanması ve replikasyonu çıkarını bilhassa yalnızca bu alanda sürdüren profesyonel seslendirme sanatkarlarını kaygılandırdığı ortada. Global ölçekte düşünüldüğünde zira geçimini buradan sağlayan binlerce sanatçı var. 

Öyle ki Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatkarları Federasyonu SAG-AFTRA’nın geçtiğimiz aylarda bulunduğu teşebbüs ses sanatkarlarını tabir yerindeyse sokaklara döktü. Sanatkarların seslerinin kopyalarını üretmek müddetiyle bir yapay zekâ ses üretim stüdyosuyla çığır açan bir mutabakat yaptığı duyurusu profesyonel ses sanatkarlarının yansısını çekmiş, sanatkarlar aksiyon ve grevlerle bu teşebbüsü eleştirmişti.”

Zeki Müren’e yapay zeka ile Parla marşı seslendirildi

Yapay zeka takviyeli gayri resmi çalışan ses üreticilerinin profesyonel ses sanatkarlarının sesini klonlayarak haksız kar elde ettiğine dikkat çeken Özdemir, “Reklam, sinema, görüntü oyunları ve kitapların seslendirmelerini yapan sanatkarlar, yapay zeka aracılığıyla seslerinin klonlanarak istekleri olmadan çeşitli içeriklerde kullanıldığına da şahit oldu. Bu emek hırsızlığı… Bu global ölçekte olduğu üzere ülkemizde de gözlenir bir durum. Yalnızca seslendirme sanatkarlarının mı değil… Kimi siyasi başkanların de seslerinin yapay zeka teknolojisiyle taklit edilerek müzik, marş söyletilerek propagandaya maruz bırakıldığı gözlemlenebilir. Bir örnek ise 1996 yılında vefat eden sevilen sanatçı Zeki Müren’e yapay zeka ile Parla marşı seslendirtildi. Paylaşıma girdiği an itibariyle de platformlarda en çok paylaşılan ve seyredilen görüntüler ortasına da hatırlanacağı üzere girmişti.” dedi.

Seslendirme sanatkarlarının sömürülmesi…

Sesin sentezlenip klonlanarak, fütursuzca her alanda (kitap seslendirme, podcast, belgeseller, dramalar…) kullanılmasının, sanatkarların sömürülmesini ve yasal olmayan bir durumla karşı karşı kalınmasına sebep olduğunu lisana getiren Şaban Özdemir, bu husustaki yaşadığı bir ferdî tecrübesini ise şu cümlelerle aktardı:

“Bundan birkaç yıl ay önce bir kişi benden birkaç sayfalık bir seslendirme yapmamı istedi. Yapacağım seslendirme sonunda sesimin kopyalanarak farklı alanlarda seslendirmelerde kullanılacağını iletti. Benden bir ses demosu alınacak, derin öğrenme modelleriyle sesim yapay zeka teknolojine öğretilecek, tanıtılacak ve kopyalaması sağlanacak. Böylelikle de sonrasında girilen her bir metni tanımlanan ses üzerinden seslendirecek. Olağan bunu kabul etmedim…” 

%100 insan sesi mümkün mü? 

Özdemir, “Yapay zeka tabanlı ses üretici platformlar, gerçek insan sesini bilhassa tonlama, vurgu, aksan bağlamında doğal ve gerçekçi olarak şimdi yüzde 100 yakalayabilmiş değil. Metinler evet saniyeler içinde insan gibisi seslere dönüşebiliyor fakat gerçekçi mi? Hayır değil! His yüklü tondan uzak, mekanik bir seslendirme kelam konusu hala…” dedi.

Gayri resmi yapay zekâ ses klonlamasının önüne geçebilmek için yasal düzenlemelerin yanı sıra klonlanan sesleri tespit edecek bir yapay zekâ tabanlı bir teknolojinin geliştirilebileceğini tabir eden Özdemir, “Ses sanatkarlarının seslerinin müsaadesiz kullanılmasını önlemek için yasal muhafaza kaide. Bu, yapay zeka sesini insan sesinden ayırt eden teknoloji, dolandırıcılar için önemli bir caydırıcılık sağlayacaktır.” halinde kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yapay zekanın ses üretimi kaygılandırıyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir