1. Haberler
  2. Gündem
  3. Asırlık Bir Şahit: Cumhuriyet’in Kaleminden Cumhuriyet

Asırlık Bir Şahit: Cumhuriyet’in Kaleminden Cumhuriyet

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

asirlik bir sahit cumhuriyetin kaleminden cumhuriyet 0 dUa2FgrC
Açılışa CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da iştirak gösterdi.

 

Başkan Hüseyin Can Güner: “Aydınlanmanın kalesini farklı kılan yalnızca 100 yıllık esaslı bir tarihe sahip olması değil, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini verdiği çok bedelli bir basın yayın organı olması ve birebir vakitte 100 yıllık tarihi boyunca hiçbir iktidara diz çökmeden aydınlanma bedellerini savunma misyonundaki en büyük koruyucusu olan işvereni olmayan bir gazete olarak bağımsız ve özgür bir gazetecilik örneği göstermesidir.”

 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel: “”Cumhuriyet gazetesi hiçbir vakit bir partinin gazetesi olmadı. Bu gazetede pek çok çağdaşlarının bilakis kamu yayıncılığı ve kamunun haber alma hakkını savunmayı, kamunun üstün çıkarını müdafaayı ve evvel hakikate sonra da kendisinin okuyanlarına karşı sorumlu olduğunu hiçbir vakit unutmadı.”

Çankaya Belediyesi ve Cumhuriyet Vakfı işbirliğinde Cumhuriyet gazetesinin 100. yılına özel olarak düzenlenen “100 Yılın Şahidi: Cumhuriyet” standı açıldı. Açılışa 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Özgür Özel, CHP’nin evvelki genel liderleri Murat Karayalçın ve Hikmet Çetin, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Gazeteci-Yazar Alev Coşkun ve Genel Sekreteri Işık Kansu, CHP Genel Lider Yardımcıları, CHP Meclis Üyeleri, CHP ve İYİ Parti milletvekilleri, CHP vilayet ve ilçe liderleri, CHP’li belediye liderleri, Çankaya Belediyesi CHP’li meclis üyeleri ve lider yardımcıları, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt, STK temsilcileri ve Cumhuriyet gazetesi ailesinin temsilcileri katıldı.

CUMHURİYET GAZETESİ TARİHİ BOYUNCA HİÇBİR İKTİDARA DİZ ÇÖKMEDİ
Açılışta konuşan Lider Hüseyin Can Güner, Çankaya Belediyesi olarak aktifliğe mesken sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu belirttiği konuşmasında şunları söyledi:

“Aydınlanmanın kalesini farklı kılan yalnızca 100 yıllık esaslı bir tarihe sahip olması değil, ismini Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği çok pahalı bir basın yayın organı olması ve tıpkı vakitte 100 yıllık tarihi boyunca hiçbir iktidara diz çökmeden aydınlanma pahalarını savunma misyonundaki en büyük koruyucusu olan, işvereni olmayan bir gazete olarak bağımsız ve özgür bir gazetecilik örneği göstermesidir. Ben tarihi boyunca katledilmeyi, sürgünleri ve azapları göze alan fakat asla bu çizgiden vazgeçmeyen öncelikle kaybettiğimiz kıymetlerimiz Uğur Mumcu’yu, Ahmet Taner Kışlalı’yı, Muammer Aksoy’u ve ismini sayamayacağımız bugüne kadar Cumhuriyet’e emek veren Yunus Nadi’den, Az Nadi’den İlhan Selçuk’a kadar gazetemizin yaşaması için emek veren tüm takımları da şükranla anmak istiyorum.”

GAZETEMİZE VE CUMHURİYET BEDELLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Başkan Güner, Çankaya’da Cumhuriyet’i gençlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasına yalnızca Cumhuriyet kavramı olarak sahip çıkılmayacağının altını çizerek, “Gazetemiz Cumhuriyeti, Cumhuriyet bedeli olarak da benimseyeceğimizin kelamını huzurlarınızda vererek bundan sonra da her alanda yanınızda olacağımızı belirtmek istiyorum. Bu aktiflikte emeği geçen Cumhuriyet Vakfımızın ve Cumhuriyet Gazetemizin değerli emektarlarına, belediyemizdeki çalışma arkadaşlarımıza ve bugün burada bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyor, hürmetlerimi sunuyorum” diye konuştu.

CUMHURİYET HİÇBİR VAKİT BİR PARTİNİN GAZETESİ OLMADI
CHP Genel Başkanı Özgür Özel de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet ihtilalinin kalıcı olabilmesi, aydınlanma ihtilalinin sürmesi, yüzyılları geçmesi ve kendi tabiriyle “ilelebet payidar kalabilmesi” için demokrasinin garantisi olan özgür basının olması gerektiğini ve bu nedenle Cumhuriyet gazetesini önemsediğini belirtti. Özel, “Cumhuriyet gazetesi hiçbir vakit bir partinin gazetesi olmadı. Bu gazetede pek çok çağdaşlarının tersine kamu yayıncılığı ve kamunun haber alma hakkını savunmayı, kamunun üstün çıkarını muhafazayı ve evvel hakikate sonra da kendisinin okuyanlarına karşı sorumlu olduğunu hiçbir vakit unutmadı. Gazetecilik meslek ahlakından bir gram sapmayanlar, ne darbecilerin ne işkencecilerin karşısında bir adım geri atmadılar” dedi.

CUMHURİYET GAZETESİ UMUDUN YİNE ARTMASINI SAĞLADI

Cumhuriyet gazetesinin Türkiye’nin ikinci yüzyılında umudu tekrar arttırdığını vurgulayan Özel, “Cumhuriyet gazetesinin şehitleri, zindanlara atılanları ve azaplarla susmayanları var. Türkiye Cumhuriyeti’nin bugünlere gelmesinde son 20 yılda yaşadığı tahribatlara, ondan evvel uğradığı haksızlıklara, darbelere ve tüm aksiliklere karşın Cumhuriyet kıymetlerinin bugünlere taşınmasında ve bugün Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında bir defa daha Cumhuriyet’in kurucu takımlarına hasımlık duyanların değil, minnet duyanların ülkede kelam sahibi olmasına ve umudun yine artmasına en çok katkısı olan kurumlardan bir tanesi Cumhuriyet gazetesidir. Kurucusundan bugüne getirenlerine bugün en yeni misyona gelmiş bireylere, tüm Cumhuriyet ailesine CHP ismine yürekten minnetlerimizi, hürmetlerimizi ve sevgilerimizi sunuyoruz, uygun ki varsınız” kelamlarını kaydetti.

COŞKUN: CUMHURİYET’İN DESTEKÇİSİ OKUYUCULARIDIR

Cumhuriyet Vakfı Başkanı Gazeteci-Yazar Alev Coşkun, Cumhuriyet gazetesinin işvereni, holdingi, yan kuruluşları olmadığını, Cumhuriyet gazetesini destekleyen kendi dostları ve okuyucuları olduğunu belirttiği konuşmasında, 100 yıl evvel Yunus Nadi’nin başyazısında kaleme aldıklarını konuklarla paylaştı. Coşkun, “Tam yüz yıl evvel gazetenin birinci sayısında Yunus Nadi bir başmakale yazıyor ve diyor ki; ‘Bu gazete bir hükümet ve parti gazetesi değildir. Bu gazete, Cumhuriyet unsurlarını savunacak, Atatürk’ün aydınlanma prensiplerini savunacaktır’. Bu başyazı tam 100 yıl hiç ödün vermeden uygulanmıştır. Cumhuriyet gazetesinin haberleri tarafsızdır, yorumlar ve muharrirler Atatürk prensiplerine ve Cumhuriyet’in temel ideolojisine karşıt olmamak şartıyla istediğini yazabilir” dedi. 

ZAMAN KAPSÜLÜ NİTELİĞİNDE BİR SERGİ

Küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener’in yaptığı ve Işık Kansu tarafından hazırlanan “100 Yılın Şahidi: Cumhuriyet sergisi” Cumhuriyet gazetesinin kuruluşundan günümüze kadar olan devri, gazetenin öncü rolünü, bahadır yayıncılığını ve toplumsal tesirini ön plana çıkarıyor. Cumhuriyet gazetesinin birinci yayınlarından günümüze kadar olan kıymetli olaylar ve haberler ile ziyaretçilerini bir arşiv tünelinden geçirmeyi amaçlayan stant, Cumhuriyet’in yayın tarihindeki kilometre taşlarını, toplumsal- siyasal tesirini ve demokratik değerlere olan bağlılığını vurgulamak ve tekrar hatırlatmak için de büyük bir kıymet taşıyor. Sergi, 27 Mayıs’a kadar görülebilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Asırlık Bir Şahit: Cumhuriyet’in Kaleminden Cumhuriyet

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir