Bahar alerjisi gençleri daha çok etkiliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

bahar alerjisi gencleri daha cok etkiliyor 0 sNQaWQpX
Baharla birlikte alerji mevsimi de geldi. Bahar alerjisinin, bitkilerin polenlerine karşı hassas bireylerin geliştirdiği bir çeşit bağışıklık tepkisi olduğunu belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Saltürk, “Bahar alerjisi çocuklarda çoklukla 2 yaşından sonra başlıyor. En sık okul ve ergenlik periyodunda görülüyor.

En bariz alerji semptomları teneffüs yollarında bilhassa birinci giriş noktası olan burunda kaşınma ve hapşırmadır. Astım üzere göğüs hastalığı sorunu olanlar bilhassa bahar alerjisine karşı daha dikkatli olmalı. Boğazda şişkinlik, yutakta tıkanma üzere ağır semptomlarda en yakın acil servise başvurulmalı” açıklamasında bulundu.

Türkiye’de yapılan çalışmalarda en sık çimen, yabani ot, tahıl ve genel olarak ağaç polenlerine alerji olduğu görülüyor. Bunlarla müsabaka oranının yüksek olduğu kırsal alanlarda alerjilerin görülme sıklığının daha fazla olduğunun altını çizen Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Saltürk, “Alerjiye karşı alınabilecek en kesin tedbir alerjenden korunmaktır. Bu nedenle maske takılması, olabildiğince alerjen olan ortamdan uzak durulması ve meskende bitki varsa konutun sık sık havalandırılması üzere tedbirler alınabilir” dedi.

Tuzlu su ile burun yıkamak alerjen yoğunluğunu azaltıyor

Bahar alerjisi tespitinde en yaygın testin deri testi olduğunu paylaşan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Saltürk, “Bu testler alerji kliniği olan merkezlerde yapılabilir. Cilt altına yerleştirilen alerjenlere hassasiyet ölçülür.  Bu sayede bahar alerjisinin kaynağı tespit edilebilir” diye konuştu.

Alerji semptomları için en kolay uygulamanın burun yıkamak olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Ziya Saltürk, “Tuzlu su ile burun yıkama, alandaki alerjen yoğunluğunu düşüreceği için şikayetleri de azaltacaktır. Burun tıkanıklığı ve hapşırma günlük hayat kalitesini etkiliyorsa tedaviye başlanması gerekir” dedi.

 

Evdeki bitkiler balkona çıkarılmalı ve mesken sık sık havalandırılmalı

Alerjide birinci tedavi basamağının antihistaminikler olduğunu söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Saltürk, “Tuzlu suyun kâfi gelmediği durumlarda montelukast sodyum içeren ilaçlara başvurulabilir. Burun tıkanıklığı ağır hastalarda kısa periyodik dekonjestan ilaçlar verilebilir. Nazal steroidler burundaki ödemi azaltmak için kullanılan başka bir ilaç kümesi. Alerjileri azaltmak için alerjen olan ortamlarda maske kullanılması, bitki varsa balkon üzere yerlere çıkarılması, araçlarda bulunan sirkülasyon özelliğini kullanarak dışarıdaki alerjen bulunan havaya karşı izolasyon sağlanması yahut konutun havalandırılmasına itina gösterilmeli. 

Bahar alerjilerinde aşıların da bir seçenek olduğunu paylaşan Prof. Dr. Ziya Saltürk, “Alerji aşıları deri testinde tespit edilen alerjene karşı uygulanan duyarsızlaştırma tedavisidir. Nizamlı olarak alerjene maruz bırakılarak bağışıklığın ona karşı duyarsız hale gelmesi amaçlanır. Cilt altı uygulamaları lisan altına nazaran daha tesirlidir. Tedavi 5 yıl kadar sürüyor ve yüzde 60 dolaylarında önemli kalıcı muvaffakiyet sağlanıyor. Hastaların yüzde 80’inde aşikâr bir düzeye kadar rahatlama elde edilebiliyor” halinde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bahar alerjisi gençleri daha çok etkiliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir