Çelik kesimi rekabetçiliğini geri istiyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

celik kesimi rekabetciligini geri istiyor 0
Türkiye’ye 2021 yılında 22 milyar 246 milyon dolar döviz kazandıran Çelik dalı, güç, hammadde ve personellik maliyetlerindeki artış, kotalar, müdafaacı tedbirler ve döviz kurlarının enflasyon oranında artmaması nedeniyle ihracatta 2022 yılında 21 milyar 62 milyon dolara, 2023 yılında 14 milyar 877 bin dolara geriledi.

Türk çelik kesiminin başta yüksek güç, personellik ve öbür girdilerin tesiriyle, üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle rekabetçiliğini kaybettiğini lisana getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lideri Yalçın Ertan Türk çelik bölümünün üretimde 2022 yılı başındaki kapasite kullanımına, ihracatta 2021 yılındaki gücüne kavuşması için rekabetçiliklerini önleyen etkenlerin ortadan kaldırılmasını istedi. 

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nce düzenlenen, “Ekonomik Kıymetlendirme Toplantısı”nda konuşan Ertan, “Çelik bölümümüz 2023 yılında ihracatta 7 milyar dolarlık kayıp yaşadı. Bu kaybın altında yatan etkenlerin başında Yüksek üretim maliyetleri ve kurun baskılanarak enflasyon oranında artmaması gelmektedir. Rakiplerimiz Avrupa Birliği ülkelerinde çelik bölümüne güç girdileri yapılan kıymetli ölçüdeki sübvansiyonlar tekrar güç maliyetlerimizin Uzak Doğu’ya nazaran bulunduğu yüksek düzeyler ve öbür girdilerin maliyetlerinde yaşanan artışlar, bölümümüzün fiyat rekabetinde geride kalmasına neden oluyor. Hükümetten isteğimiz rekabetçiliğimizi geri kazanacağımız ortamın sağlanmasıdır” diye konuştu. 

AB’ne ihracattaki pazar hissemiz yüzde 45’ten 33’e düştü

Sektörün ihracat performansı hakkında bilgi veren Lider Ertan kelamlarını şöyle sürdürdü; “Sektör olarak Avrupa Birliği’ne olan ihracatımızın Pazar payı yüzde 45’ler düzeyindeyken, yüzde 33’lere düştü. Bunun sonucu olarak bugün 60 milyon ton olan sıvı çelik üretim kapasitemizin kullanım oranı yüzde 78-80 bandından yüzde 53-55’lere geriledi. Üretimin ve ihracatın sağlıklı yürütülmesi için faiz/kur/enflasyon istikrarının uygun kurulması, kurların baskılanma yerine gerçek enflasyon oranında artması gerekmektedir. Kıt olan dövizimize karşın enflasyonu ithalatla terbiye etmek yerine üretimi teşvik etmek ve ihracatı rekabetçi üretimle arttırmayı hedeflemek daha değerlidir. Her ne kadar demir, çelik ve demirdışı metaller dalı ülke ihracatının lokomotif dallarından olsa da uzun bir vakitten sonra ülkemiz demir çelik konusunda net ithalatçı pozisyonuna düşmüştür. Bu durum da rekabetçiliğimizi olumsuz etkileyen bir öbür öge olarak öne çıkmaktadır.” 

EDDMİB 2023 yılında Türkiye’den olumlu ayrıştı

Kalkınmanın ve cari açığı azaltmanın öncelikli şartlarından birisinin ihracat olduğunun altını çizen Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Lideri Yalçın Ertan, “Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği olarak bölümümüzün Ege Bölgesini temsil ediyoruz. 1997 yılında kurulan Birliğimiz, 2018 yılından itibaren Bölgemiz İhracatçı Birlikleri ortasında en fazla ihracat gerçekleştiren birlik unvanını elinde bulundurmaktadır. Birliğimiz aracılığıyla 2022 yılında 2 milyar 564 milyon dolar, 2023 yılında ise 2 milyar 515 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek Türkiye genelinden bir nebze olumlu ayrıştık. Bu olumlu ayrışmada üyemiz firmalarının daha katma bedelli eserler üretmesi tesirli oldu” halinde konuştu. 

Yatırım yapabileceğimiz iklim oluşmalı

Çelik bölümünün yüzde 70 oranında ithal hammadde girdisi ile üretim yaptığına vurgu yapan EDDMİB Lideri Ertan şöyle konuştu; Demir-çelik ve demirdışı metaller kesiminde süreklilik arz eden döviz muhtaçlığımız bulunuyor. Bunun yanında, bölümümüzün geleceği açısından katma pahalı eser yatırımlarına yönelebileceğimiz bir ortamın oluşması ve bilhassa bölümümüzü yakından ilgilendiren Sonda Karbon Düzenleme Düzeneği ahenk çalışmalarının sağlıklı ilerleyebilmesi için yenilenebilir güç kaynaklarına daha çok yönelmemiz, finansman kaynaklarına kolay erişim ve Avrupa ülkelerinde olduğu üzere sübvanse edilerek desteklenmesi dalımızın değerli bir gündem unsuru haline gelmiştir.”

Geleceğe yönelik maksat ve stratejilerini oluşturulabilmeleri için Çelik dalının özelinde ortaya çıkan gelişmelere ek olarak Rusya-Ukrayna ve İsrail-Filistin savaşları, global yüksek enflasyon ve sakinlik, yüksek faiz oranları, global çapta demir çelik talebinin düşmesi, inşaat kesiminin yavaşlaması ve muhafazacı tedbirler üzere global ve bölgesel olarak yaşanan öteki gelişmelerin de dikkatle tahlil edilmesinin elzem olduğunu dillendiren Lider Ertan, 2024 yılında çelik, demir ve demirdışı metaller kesimlerinin birinci çeyrekteki ihracat performansının 1 Ocak – 24 Mart 2024 tarihleri ortasında 6 milyar 308 milyon dolar olduğunu, 2023 yılının birebir devrine nazaran yatay bir seyir izlediğini kelamlarına ekledi. 

Nasıl Bir İktisat Gazetesi İdare Şurası Lideri Hakan Güldağ’ın moderatörlük yaptığı, Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği, “Ekonomik Kıymetlendirme Toplantısı”nda; Devlet Eski Bakanı Prof. Dr. Işın Çelebi, Ekonomist Ali Ağaoğlu ve Finans Danışmanı Nilüfer Arıak, Türk ve dünya ekonomisindeki şimdiki gelişmelerle ilgili görüşlerini, EDDMİB üyeleriyle paylaştılar. 

Çelebi: “Döviz kuru ihracat artışı ortasında bağ yok tespitine katılmıyorum”

“İhracatın ana belirleyicisi yurt dışı talep olup kurun değerli bir tesiri yoktur” tespitine katılmadığını lisana getiren Devlet Eski Bakanı Prof. Dr. Işın Çelebi, “Döviz kurunu baskılayarak enflasyonu düşürürüm mantığı var. “Kurun ihracatı artırması üzere bir rolü yoktur, ihracatı yurt dışındaki ithalatçı ülkelerin talepleri belirler diye bir görüş ortaya koydu.” Bu beni son derece rahatsız etti. Bu dedikleri doğruysa Çin, Almanya, Japonya, Güney Kore üzere ülkelerin ihracatla ilerlememiş olması gerekiyor. Bu ülkeler dünya ticaretinden daha fazla hisse almak için uğraşırken bizim bu türlü bir kaygımız yok nasıl olsa emek ağır ihracat yaparız olduğu kadar ancak daha fazla ihracat yapmamıza gerek yok kanısı. Bir ülkenin ihracatını, milletlerarası alanda rekabet seviyesini, gerçekleştirildiği üretkenliğini ve verimliliğini artırmadığı sürece endüstrileşmesi ve gelişmesi mümkün değildir. Biz bu mantıkla 300 gündür enflasyonla uğraş ediyoruz geldiğimiz nokta ortada. 2023 yılı sonu enflasyon yüzde 64,7 Demek ki biz enflasyonla uğraşta gereğince başarılı olamıyoruz” formunda konuştu. 

Enflasyonun düşmesi için 5 yıllık süreçte 100 milyar dolar yabancı yatırım gerekiyor

 

Çelebi, enflasyonu düşürmek için yapılması gerekenleri şöyle özetledi; “Döviz kurunu sabit tutalım enflasyonu düşürelim deniyor, bu türlü giderse Aralık ayında bunun gerçekleşmeyeceğini göreceğiz. Türkiye ihracatının ithalatı karşılama oranını yüzde 90’a yaklaşırsa, dünya ticaretinden aldığı hissesi yüzde 1’den 2’ye çıkarırsa, 5 yıl üst üste 20 milyar doların üzerinde yabancı sermaye çekerse o vakit enflasyonu düşürebilir. 2004 yılından itibaren Türkiye’ye 5 yılda 100 milyar dolar yabancı sermaye yatırımı oldu o vakit enflasyonu yüzde 5’e düşürdük. Benzeri bir 5 yıl geçirmemiz gerekiyor.” 

Devlet Planlama Teşkilatı’nın kapatılmasının yanlış bir karar olduğuna temas eden Çelebi, “Yanlış modelle yanlış kurgulama yapıldı. Devlet Planlama Teşkilatı maalesef kapatıldı, ülkemiz için uzun vadeli makro planlamaları yapan o kurum kapatılınca bugün Merkez Bankası’na iş düştü, kendilerini planlama teşkilatın yerine koymaya çalışıyorlar ancak planları 90 günün üzerine çıkamıyor. Demir-çelik kesimine Avrupa Birliği 20 milyar dolar teşvik ayırdı lakin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teşvik Dairesi’nin ortaya koyduğu 5 kriterle bir firma bile yatırıma başlamış değil. Bankalar kredi musluklarını kıstılar, bu yapıda Türkiye’nin büyümesi nasıl oluyor. Yüzde 4,5 büyüdü. Tarımda küçülme var, besin fiyatları artıyor, beşerler sabah 04.00’te et kuyruklarına giriyor” dedi.

Türkiye’nin 2024 yılı sonu için ortaya koyduğu yüzde 36 enflasyon amacıyla ilgili de görüşlerini paylaşan Çelebi, “2024 yılının birinci iki ayındaki enflasyon yüzde 11’i geçti. Biz Mayıs ayından sonra sıkılaştırılmış para siyasetini uygulayacağız. Bir taraftan enflasyonu düşüreceğiz derken, öbür bir tarafta da dar gelirli vatandaşları düzgünce bunaltmayalım, bunu istikrarlı bir halde gerçekleştirmek lazım” diye kelamlarına son verdi. 

Arıak: “TCMB döviz kurunu seçim öncesinde 32-33 TL’de tutmak için faiz artırdı”

İktisatçı Nilüfer Arıak, TCMB’nın siyaset faizini 500 baz puan artırmasının altında yatan nedenin TCMB’nın rezervlerinin alarm vermesi olduğunu, seçim öncesinde döviz kurunu 32-33 TL’lerde tutabilmek için bu türlü bir adım atıldığını lisana getirdi.

Türkiye’nin döviz rezervlerini Çin, Japonya, Almanya, Güney Kore, Hollanda üzere ihracat gelirleriyle karşılayamadığının altını çizen Arıak, “Biz borçlanarak rezervlerimizi artırıyoruz. Eksi rezerve girmiştik. Vatandaş altın ve dolara koştuğu için bu eğilim devam edecek. Vatandaşın talebi döviz kurunu 40 TL’lere çıkaracak. Cari açıktaki düşüşün nedenlerinden biri altın ithalatına getirilen kısıtlama. Bu kısıtlama cari açığı 7 milyar dolar azalttı. Ham unsurda ithalat yaparak üretimimizi yapıyoruz. Bir de doğal gaz ve petrol fiyatlarındaki düşüş oldu. Petrol ve doğal gazdaki düşüş cari açığı 20 milyar dolar indirdi. Cari açığı düşüren kıymetli faktörler bunlardı lakin değişken faktörler bunlar. Cari açık istikrarı değişecek. İthalat ihracatı karşıma oranı gelecek yıl için yüzde 75 üzere bir öngörü var. Güney Kore’nin muvaffakiyetinin kökeni yüksek teknolojili eser ihracatı. Onlarda yüksek teknoji ihracatı yüzde 49,8 iken, Turkiye’nin yüzde 2,5-3 aralığında seyrediyor” diye konuştu. 

Yeşil dönüşüm için AB’den 11,5 milyar AVRO tahsis edildi

“İşletmelerimiz makro iktisattan koparak başının devasına bakacak” tespitinde bulunan Arıak şöyle devam etti: “Bu belirsizlikler bilinmeyenler içerisinde mümkün olduğunca Verimlilik artışı ve maliyet düşürmeyle rekabet gücünü artırmak gayeniz olmalı. Demir-çelik üzere gibi, çimento, gübre, kimya, tarım üzere bölümlerimizde öteki sıkıntılar var. AB’nin ayırdığı kaynaklardan bahsedildi. Çin’i en çok karbon salan ülke üzere görüyoruz, fakat orada olağan üstü ve süratli önlemler alınıyor. Kömüre dayalı üretimden vazgeçiyorlar, elektrikli ve biyoenerjiye dayalı üretim modellerine geçiyorlar. Gayeleri 2040 ve 2053’te çelik sanayisinde 0 karbon ve bunun için gerekli yatırımları yapıyorlar. Son derece planlı bir iktisat. Bizim ihracatçılarımız gündemi bırakıp kendini AB’de üretim yapan bir firma üzere adledip bunun içerisinde görmesi lazım. Şu anda Türkiye’ye gelen bütün fonlar bu hususta. Bu olumlu. Türkiye’ye 11,5 milyar Avru bu dönüşüm için geliyor. Çelik çok öncelikli gaye olarak konuldu. Bu kaynak size verilecek. Bankalar eliyle dağıtılacak. Her firmanın bu kaynağa alması lazım şayet üretime devam edecekse.”

Ali Ağaoğlu; “Ekonominin en temel sorunu güven”

Ekonominin en temel sorununun inanç olduğunun altını çizen Ekonomist Ali Ağaoğlu, “Her şeyin başı inanç. İnançtan de biz yanlış anlıyoruz. Ortak bedellerle ilgili sorunumuz var en büyük ekonomik sorun bilgilerimizin iktisadın namusu kalmadı. Gerçek enflasyonu bilmiyoruz, işsizliği bilmiyoruz” dedi. 

Ekonomide başarılı olmak için kapsayıcı bir model geliştirmemiz gerektiğine vurgu yapan Ağaoğlu, “Güney Kore dünyanın en kapsayıcı ülkelerinden biri. Kapsayıcı ülke olmadığımız sürece işimiz sıkıntı. Güney Kore’de 2002’de üniversiteden mezun olabilmenin birinci şartı İngilizce bilmekti. 2020’de ise üniversiteye girmek için birinci şart İngilizceyi bilmek olarak değişti. 10 yıllık planda 3 dal belirliyorlar, 3 kesim için takviye vermeye başlamadan evvel bu dala insan kaynağı yetiştiriyorlar. Bu türlü radikal bir değişim yapmadığımız sürece kuru çok tartışırız. Türkiye’nin 100 dolar ihracat yapabilmesi için 72 dolar ithalat etmesi gerekiyor” formunda konuştu. 

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nce düzenlenen, “Ekonomik Kıymetlendirme Toplantısı”na; Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, Türk Eximbank Geçmiş Devir Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Ege Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü M. Enver Kök, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş, Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği üyesi ihracatçılar katıldı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çelik kesimi rekabetçiliğini geri istiyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir