Dünya Bankası’ndan İZSU’ya 50 milyon dolarlık kredi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

dunya bankasindan izsuya 50 milyon dolarlik kredi 0 KGgVrbsw

  • İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Çiğli’de inşa edilecek Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi için Dünya Bankası’nın alt kuruluşu IFC’den 50 milyon dolar fiyatındaki kredi için yetki mektubunu imzaladı. IFC ile yapılan mutabakat gereği kelam konusu kredi, tahsis edildiği tarihteki dolar kuru sabitlenerek kullandırılacak. Kredinin geri ödemesi ise muahedenin imzalandığı tarihteki dolar kuru üzerinden 12 yıl içinde Türk Lirası olarak geri ödenecek.
  • İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “IFC ile yapılan muahede ile kurumumuza çok önemli bir kaynak temin ediyoruz. Bu kaynağı kullanarak hem çamurdan kurtuluyoruz hem koku problemini ortadan kaldırıyoruz. Ayrıyeten gelir de elde ediyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü körfezin paklığı ve koku problemini ortadan kaldırma maksadı doğrultusunda değerli bir adım daha attı. Dünya Bankası kuruluşu Milletlerarası Finans Kurumu (IFC) ile 50 milyon dolarlık kredi muahedesinin yetki mektubu imzalandı. Bu mutabakat sayesinde Çiğli’de yeni bir Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi inşa edilecek. Tesisin imali ile İZSU Genel Müdürlüğü, kanalizasyon çamurundan kaynaklanan kirlilik ve koku meselelerinin önüne geçmiş olacak ve birebir vakitte arıtılan çamuru çimento fabrikalarına satarak gelir kaynağı oluşturacak.

İzmir Sanat’ta düzenlenen imza merasimine İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu ve İZSU Genel Müdür Yardımcısı Övünç Özgen ile IFC Altyapıdan Sorumlu Kıdemli Yatırım Yöneticisi Ozan Beşer katıldı.

Çevre dostu çözüm

Kent için değerli işbirliklerine imza attıklarını kaydeden İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Hazine garantisi olmaksızın sabit faizli 12 yıl vadeli ve tekrar dolar karşılığı Türk Lirası bazında gerçekleştirilecek bu finansman ile kentin gereksinim duyduğu değerli bir yatırımı daha hayata geçireceğiz. Sağlıklı ve iklime dirençli bir kent yaratma uğraşımıza dayanak olarak bugüne kadar toplam 240 milyon avro finansman sağlayan IFC’ye teşekkürü bir borç biliriz. Bugüne kadar yaptıklarımız yalnızca İzmir ve Türkiye ile ilgili değildi. Biz, dünyaya örnek olacak projeleri hayata geçirdik ve muazzam işler çıktı. Bence bu tek başına bir süreçti ve ortaya çıkan eserler de büyük çabalarla gerçekleşti” diye konuştu. Bu süreçteki uğraşların sinerji yarattığına da işaret eden Soyer, “Elbette bu bir tesadüf değildi. Gerek IFC yetkilileri gerekse belediyemizin mensupları taktirle karşıladığımız bir iş birliği yaptı. Bu son nokta. Burada bir atılımda çoklu yararlı bir iş çıkarmış olacağız. Çok önemli bir kaynak. Bunu kullanarak hem çamurdan kurtuluyoruz hem de koku meselesini ortadan kaldırıyoruz. Bunun yanı sıra gelir elde ederek sürdürülebilir etraf dostu bir tahlil ortaya koymuş oluyoruz. Seyahatimizin birinci gününden itibaren İzmir’in dünyada bilinirliğini ve marka kıymetini artıran; nefes almamızı sağlayan önemli manada finansman kolaylıkları edinen bir işti. Bu bağlamda kurumsal ve şahsî olarak bize gösterdiğiniz itimattan ötürü size ve belediyemizin emektar çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Soyer’e teşekkür etti

IFC Altyapıdan Sorumlu Kıdemli Yatırım Yöneticisi Ozan Beşer ise, “Birlikte çok bedelli bir beş yıl geçirdik.  Ben çalışmalarımızı çok pahalı buluyorum. Türkiye’de birinci kere Türk Lirası bazlı kredi muahedesini sizlerle yapmıştık. Bunu duyanlar bizlerle ‘nasıl muahede yapabiliriz’ diye irtibata geçiyor. Ben sizinle çalışmaktan gurur duydum, memnun oldum. Şahsım ve kurumum ismine size teşekkür ediyorum. Gözünüz artta kalmasın. Ben, İzmir’in gelişmesi için elimden geleni yapmaya ve var gücümle çalışmaya devam edeceğim. Benim için bu bir ahde vefadır” sözünde bulundu.

İZSU’ya itimat tam

Geçmişte, IFC ile Türkiye’de belediyecilik dalında Türk Lirası bazlı birinci kredi muahedesini yeniden İZSU’nun yaptığını hatırlatan İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, “Bugün de yatırım programımızın sürdürülebilirliği açısından çok kıymetli bir öge olarak, tekrar TL bazlı kredi muahedesinin yetki mektubu için imza atıyoruz. Bu muahede, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU’nun güvenilirliğine memleketler arası kuruluşların verdiği onayın en hoş göstergesidir. Bu stratejinin bir modülü olarak atık su arıtma faaliyetlerimize büyük yatırımlar yapıyoruz. Çiğli Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin revizyonu sürecinde değerli işlere imza attık. Şu anda arıtma tesisimizin dördüncü fazını inşa ediyoruz. İmali 2024 yazında tamamlandığında bu tesisimiz, Türkiye’nin en yüksek kapasiteli atık su arıtma tesisi olarak hizmet vermeye devam edecek. Yapmış olduğumuz altyapı yatırımları sayesinde ise İzmir’de koku sorunu artık tarihe karışmış olacak. 2054 yılına kadar evsel atık suların tamamının arıtılmasına yetecek kapasiteye sahip olacağız. Böylelikle İzmir’de koku sorunu artık tarihe karışmış olacak” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Dünya Bankası’ndan İZSU’ya 50 milyon dolarlık kredi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir