Ege Üniversitesi TÜBİTAK 2209-A/B Öğrenci Projelerinde tekrar dorukta yer aldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ege universitesi tubitak 2209 ab ogrenci projelerinde tekrar dorukta yer aldi 0 Kbj8bBCm
TÜBİTAK Bilim İnsanı Takviye Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen “2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” ile “2209-B Üniversite Öğrencileri Endüstriye Yönelik Araştırma Projeleri” 2023/2 periyodu bilimsel kıymetlendirme sonuçları açıklandı.

Ege Üniversitesinin 2209-A programına yaptığı 635 müracaatın 416’sı kabul gördü. 2209-B programında ise Ege Üniversitesinin 97 müracaatının 63’ü desteklenmeye uygun bulundu. Ege Üniversitesi böylelikle 2209-A programında yüzde 65 takviye oranı ile Türkiye 1’incisi,  2209-B programında ise Türkiye 2’ncisi oldu.

Ege Üniversitesinin, TÜBİTAK 2209-A ve 2209-B Programlarında muvaffakiyet geleneğini sürdürerek bu yıl da tepede yer aldığını tabir eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “TÜBİTAK- BİDEB 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri ile 2209-B Üniversite Öğrencileri Endüstriye Yönelik Araştırma Projeleri 2023 yılı 2. periyoduna yapılan müracaatlar kıymetlendirilerek, takviye almaya hak kazanan projeler belirlendi. TÜBİTAK- BİDEB 2209-A programında desteklenen müracaat oranında birinci, 2209-B programında ise ikinci üniversite pozisyonundayız. Üniversitemizde tahsillerine devam eden öğrencilerimizin Ar-Ge kültürü kazanmaları için oluşturduğumuz bilim üretme ekosisteminin sürdürülebilir bir muvaffakiyet sağladığını görmekten ziyadesiyle memnunluk duyuyoruz. Üniversitemizde bilimsel araştırma ve proje hazırlama konusunda güncellediğimiz stratejik amaçlarımız ile ulusal ve milletlerarası bilimsel proje süreçlerini kapsayan araştırma ekosisteminin daha da güçlendiğini görüyorum. Bu ve misal başarılarla, Ege Üniversitesinin, bilim üretme ekosistemi,  güçlü araştırma altyapısı ve alanında aktif akademik insan gücü ile Türkiye’nin seçkin yükseköğretim kurumlarından biri pozisyonuna yükseldiğini müşahede ediyoruz” diye konuştu.

“Gençlerimizi geleceğe taraf vermeleri için ihtimamla yetiştiriyoruz”

Ege Üniversitesinde proje hazırlamanın bir kültüre dönüştüğünü söz eden   Rektör Prof. Dr. Budak, “Öğrencilerimizin projelerini en verimli biçimde hayata geçirmeleri ve gerekli dayanağı almaları ismine kurduğumuz Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezimiz ile  EBILTEM ve Ege Teknoparkımız da  hocalarımızın danışmanlığında   gençlerimize Ar- Ge kültürü kazandırıyoruz. Bugüne kadar olduğu üzere bundan sonrada birebir kararlılıkla öğrencilerimizin bilgi ve teknoloji geliştirmeleri,  proje hazırlamaları için   eğitimler veriyoruz. Genç bilim insanlarımızı geleceğe taraf vermeleri ismine itinayla yetiştiriyoruz. Ege Üniversitesi olarak, Cumhuriyetimizin 100’üncü ikinci asrını, ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu ile bilimin ve akademinin yüzyılı yapmak için çalışmaya, üretmeye, ürettiklerimizi katma pahaya dönüştürmeye devam edeceğiz. Projesi kabul gören öğrencilerimizi, proje yürütücüsü ve danışman hocalarımızı tebrik ediyorum. Öğrencilerimizin bilim yolunda koşturmasına taban oluşturarak gerekli motivasyonu sağlamayı sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ege Üniversitesi TÜBİTAK 2209-A/B Öğrenci Projelerinde tekrar dorukta yer aldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir