1. Haberler
  2. Gündem
  3. EÜ’de baharın müjdecisi “Nevruz Bayramı” Coşkusu

EÜ’de baharın müjdecisi “Nevruz Bayramı” Coşkusu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

eude baharin mujdecisi nevruz bayrami coskusu 0 wvuwAvuf
Baharın gelişini müjdeleyen, Anadolu ve Orta Asya ülkeleri tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanan “Nevruz Bayramı” münasebetiyle Ege Üniversitesi (EÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü (TDAE) tarafından “Türk Dünyasında Nevruz Gelenekleri” bahisli konferans düzenlendi.

Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alimcan İnayet yer aldı. Aktifliğe, EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, EÜ Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey, EÜ Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü (TDAE) Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Öncelikle hepinizin Nevruz Bayramı’nı kutluyorum. Bu bayramın ülkemiz için, Türk Dünyası için birliğe, beraberliğe, kardeşliğe, barış ve huzura vesile olmasını dilerim. Nevruz; baharın ve yeni yılın simgesidir. Bugün Anadolu sahasında  ‘Mart dokuzu, gün dönümü, sultan nevruz’, Azerbaycan, Kazakistan Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tataristan, Doğu Türkistan ve Balkan Türkleri ortasında ise ‘noruz, navrız navruz, mevriz, ulustın ulı küni,  ulu gün’  üzere isimlerle kutlanıyor” dedi.

Her yıl 21 Mart’ta kutlanan Nevruz’un, yeni yılın,  baharın ve yeni bir döngünün başladığı gün olduğunu belirten Prof. Dr. Ersan, “Küskünlüğe, dargınlığa son verilip, kardeşliğin, dostluğun toplumsal dayanışmanın en hoş örneğinin sergilendiği bir gündür. Türklerin Ergenekon’dan çıkıp, özgürlüğe kavuştuğu gündür. Nevruz, Türk uzunluklarını birbirine bağlayan bir kültür bağı, Türk ulusal kültürü ve kimliğini besleyen bir kaynaktır. Bugün Türk Dünyasında kelamlı kültür, sanat, spor, mutfak kültürü ve folklor ile ilgili güçlü içeriklerle kutlanmaktadır. Bu bayram toplumdaki çeşitli kümeleri bir ortaya getirmede, değişik ülkeler ve milletler ve halklar ortasındaki kültürel bağları güçlendirip, kardeşlik ve dostluğu pekiştirmede, bölge ve dünyada barışın tesis edilmesinde son derece tesirli bir güçtür. Nevruzu evvelkilerin bize bıraktığı miras temelinde çağımızın bedelleri ile zenginleştirerek, gelecek kuşaklara ulaştırmak durumundayız. Bu his ve fikirlerle hepinizin Nevruz Bayramı’nı kutluyorum.  Nevruzun bereketli huzura, birlik ve beraberliğimize, barışa vesile olmasını dilerim” dedi.

“Türk Milletinin Nevruz’u içselleştirmesi gerekiyor”

Nevruz Bayramının, Türk Dünyası için kıymetli bir bedel olduğunu belirten TDAE Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit, “Nevruz, baharın gelişi, tabiatın yenilenmesi ve canlanmasıyla ilgili olarak kutlanan bir bahar bayramıdır. Kışın bitişi, baharın gelişi ve Ergenekon’dan çıkış sembolü olarak kutlanan nevruz; bahara girişin ismidir. Uyanış, diriliş ve yine doğuş günüdür. Nevruz Bayramı, Türk kültüründe hayatın yenilenişini, tabiatın yine dirilişini bizlere anlatan kozmik vakit dönümünü simgeleyen günün ismidir. Türk Cumhuriyetlerinin resmi bayramı olan Nevruz, ortak kültürün de sembolüdür. Türk Milletinin Nevruz’u içselleştirmesi gerekiyor. Biz de, Türkiye Cumhuriyeti olarak bu ortak kültür geleneğimize sahip çıkmalı, Türk Cumhuriyetlerinde kutlandığı üzere bizler de Nevruz Bayramı’nı toplumsal seviyeye taşıyarak, gerekli itina ve hassasiyeti göstermeliyiz” diye konuştu.

“Nevruz Bayramı, kardeşlik ve dostluğumuzu pekiştiriyor”

Sözlerine, Nevruzun kültürel tarihinden bahsederek başlayan Prof. Dr. Alimcan İnayet, “Baharın müjdecisi Nevruz üniversitemizde her geçen yıl daha varlıklı içeriklerle kutlanıyor. Nevruz kutlamaları akademik kültür ile halk kültürünü buluşturmakta, öğrenci, öğretim üyesi ve halkı bütünleştirmektedir. Bilhassa Türk Dünyasının gençlere tanıtılması noktasında büyük fonksiyon görmektedir. Nevruz, atalarımızın natürist dünya görüşünü, dünyayı manaya ve anlamlandırma deneyimlerini yansıtan kültürel bir olgudur. Artzamanlı ve eşzamanlı olarak farklı devir ve coğrafyaların kültürel ögeleriyle zenginleşerek, günümüze kadar gelmiştir” dedi.

Nevruzun nesiller ortası kültürel birikimin aktarılması istikametinden değerli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İnayet, “Atalarımızın İlah, tabiat ve insan bağlantısı ile ilgili bilgi, tecrübe ve inanışlarının, düşünsel birikimin aktarıldığı nesiller ortası bağlantının en canlı örneklerinden birisidir.  Nevruz günümüzde etnik, kültürel ve politik hudutları aşmış,  Adriyatik’ten Çin’e kadar olan geniş coğrafya boyunca kutlanmaktadır. Nevruzun kutlandığı ülkeler ortasında Balkanlar, Türkiye,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, İran, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Doğu Türkistan bulunmaktadır. Bu bayramın çeşitli ülkeler, milletler ve halklar ortasındaki kültürel bağları güçlendirip, kardeşlik ve dostluğu pekiştirmede değerli bir güç olduğu ortadadır” diye konuştu.

“Nevruz geleneklerini gelecek jenerasyonlara aktarmalıyız”

Nevruzu kutlama gelenekleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. İnayet, “Nevruz Türk Dünyasının ortak kıymetlerinden birisidir. Nevruz gelenekleri içerik bakımından paklık, arınma, yenilenme ve rahmet anlayışı temelinde oluşturulmuştur. Bu bağlamda nevruzda köy, mahalle, sokak ve meskenlerde paklık yapılır, yıkılan ve hasar gören yapılar onarılır, yeni kıyafetler hazırlanır, ateşler yakılıp üzerinden atlanır, nevruz sofrası hazırlanır, bolluk ve rahmet için dua edilir. Nevruz; tabiatın uyanışını, baharın ve yeni yılın gelişini, rahmet, huzur ve barışı, dayanışma ve birlik beraberliği simgeler. Bu bayramı yaşatmak, manalı ve varlıklı içeriklerle gelecek nesillere aktarmak durumundayız. Bu his ve niyetlerle hepinizin nevruz bayramını kutluyorum. Nevruzun; birlik ve beraberliğimize ve barışa vesile olmasını diliyorum” dedi.

Konferansın akabinde devam eden bayram kutlama programında “Ateşten Atlama”, “Şiir Dinletileri” ve “Müzik Şöleni” aktiflikleri düzenlendi. Aktiflikte ayrıyeten,  “Mangala Üç Taş / Dokuz Taş”, “Peçiç”, “Topaç”, “Aşık Oyunu”, “Dalya”, “İp Atlama”, “Mum Dibi” üzere klasik oyunlar oynandı. EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı tarafından hazırlanan müzik dinletisi programa renk kattı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
EÜ’de baharın müjdecisi “Nevruz Bayramı” Coşkusu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir