Ford Otosan Birinci Entegre Faaliyet Raporunu Yayınladı: Ford Otosan 2023’te Güçlü Kıymet Yaratma Vizyonuyla Öne Çıktı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ford otosan birinci entegre faaliyet raporunu yayinladi ford otosan 2023te guclu kiymet yaratma vizyonuyla EqwZEd9A
Türkiye’de otomotiv sanayisinin önder şirketi Ford Otosan, başarılı finansal performansının yanı sıra sürdürülebilirlik, toplum için yarar yaratma, inovasyon ve teknoloji alanlarında yaptığı çalışmaları bu yıl birinci defa yayınladığı entegre faaliyet raporu ile paydaşlarına sundu.

Entegre faaliyet raporlaması, şirketlerin yalnızca finansal sonuçlarını değil, işin sürdürülebilirliğini etkileyen risklerin paylaşılması, şirketlerin yarattığı bedel zincirinin açıklanması, çevresel ve toplumsal tesirlerin aktarılması üzere paydaşlarla daha fazla şeffaf irtibat kurulmasını kapsıyor. 

Ford Otosan, finansal dataların yanı sıra toplumsal bedel yaratma modeliyle de geleceğe yönelik güçlü bir vizyon ortaya koymayı sürdürdü. Uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P Global’in 2024 Global Sürdürülebilirlik Yıllığı’na girmeye hak kazanan birinci Türk otomotiv şirketi olan Ford Otosan; çevresel, toplumsal ve yönetişimsel açıdan sürdürülebilirlik odağında çalışmaya devam etti.

Türkiye’de otomotiv endüstrisinin dönüşümüne öncülük etme gayesiyle gelecek vizyonu doğrultusunda kapsamlı yatırımlarını hayata geçiren Ford Otosan, 1 Ocak-31 Aralık 2023 periyodunu kapsayan birinci entegre faaliyet raporunu kamuyla paylaştı.

Finansal göstergelerin yanı sıra toplumsal ve çevresel tesirler ile idare uygulamalarını geniş bir perspektifte kıymetlendiren rapor; Ford Otosan’ın kısa, orta ve uzun vadeli bedel yaratma eforlarını gözler önüne serdi.

Sürdürülebilirlik vizyonunu daha da ileri taşımak gayesiyle iş anlayışını paha yaratma modeli etrafında tekrar yapılandıran Ford Otosan, bu kapsamdaki odak alanlarını mobilitenin geleceğini şekillendirmek, çevresel tesirini sıfırlamak, tesir alanını genişletmek, sektörel dönüşüme liderlik etmek, güçlü büyüme planları ve stratejik yatırımlarla katma bedel yaratmak ve insan odaklı dönüşümü benimsemek olarak belirledi.

Ford Otosan CFO’su Gül Ertuğ, “2023 yılı, yalnızca yenilikçi eser ve hizmetlerimizle sonlu kalmadı; tıpkı vakitte inovasyonun gücüyle şekillenen sürdürülebilirlik eforlarımız ve dijital dönüşüme olan inancımızla geleceği şekillendirme yolunda taahhütlümüzü pekiştirdi. Bu muvaffakiyetleri elde etmemizde, Ford Otosan ailesinin özverili eforlarının büyük hissesi var.

Geleceği dönüştürme vizyonumuz, çevresel, toplumsal ve yönetişimsel açılardan “Gelecek Şimdi” sürdürülebilirlik amaçlarımıza ahenk sağlayan paydaşlarımızla birlikte yürütülen iş birliğiyle güçleniyor. Uzun yıllardır eşitlik yolunda kararlı adımlarla ilerlerken, otomotiv bölümündeki dijital dönüşümün itici gücünü gerimize alarak teknoloji ve inovasyon alanında bayan istihdamını artırmak için çalışmalarımızı hızlandırdık. Gelecekte de dönüşümün öncüsü olma vizyonumuzla yatırımlarımızı sürdürerek, elektrikli ve ilişkili araçlar alanındaki çalışmalarımızı hızlandırarak sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunacağız. 2023 Entegre Raporumuz, yalnızca finansal değil birebir vakitte çevresel, toplumsal ve yönetişimsel faaliyetlerimizi berrak bir biçimde sunarak, net sıfır amacımıza hakikat kıymetli bir yol haritası çiziyor.

Bu değerli seyahatte, ekosistemimizle birlikte güçlü bir biçimde ilerleyeceğimize olan inancımız tam. Ford Otosan olarak, daha sürdürülebilir, daha adil ve daha ileri bir gelecek için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Ford’un Avrupa’daki en büyük ticari araç üretim merkezi 

Türkiye’nin ticari araç üretiminin yüzde 77’sini, ticari araç ihracatının yüzde 88’ini gerçekleştiren Ford Otosan; yüzde 27’lik pazar hissesi ile Türkiye’nin ticari araç pazar başkanı pozisyonunda. Toplam araç üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren şirket, yüzde 8,9’luk hisseyle toplam otomotiv pazarında üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye’deki Yeniköy, Gölcük ve Eskişehir fabrikaları ile Romanya’daki Craiova fabrikasında faaliyet gösteren Ford Otosan, toplam üretim kapasitesini 746.500 adet olarak açıkladı. Şirket, planladığı yatırımları tamamladığında 2025 yılı prestijiyle 900 bin adedin üzerinde araç üretim kapasitesine sahip olacak.  

Yeni jenerasyon Courier’nin Romanya’daki üretimi için 490 milyon avro yatırım planı bulunan Ford Otosan, kendi imzasını taşıyan büsbütün elektrikli yeni E-Tourneo Courier ve E-Transit Courier’yi 2024 yıl sonunda çizgiden indirmeyi öngörüyor. Craiova fabrikasını devralmasının akabinde Puma ile binek araçları da üretim portföyüne ekleyen Ford Otosan, Puma’nın büsbütün elektrikli birinci versiyonunu da bu yıl sonunda devreye almayı planlıyor. E-Transit Custom’ın üretimine ise dijital ve sürdürülebilir uygulamalarla baştan sona yenilenen Yeniköy fabrikasında yıl içinde başlayacak. İçten yanmalı ve elektrikli aracı birebir anda üretebilen birinci ve tek fabrika olan Yeniköy’de, Ford ve Volkswagen’in stratejik iştiraki kapsamında yeni jenerasyon Volkswagen 1 tonluk ticari araç modeli de ilerleyen periyotta üretilecek.

Türkiye otomotiv endüstrinin en ehil Ar-Ge Merkezine sahip olan Ford Otosan, Türkiye otomotiv endüstrinin dijital dönüşümüne öncülük etmek üzere inovasyon çalışmalarında da vites yükseltti. Elektrifikasyon, akıllı hareketlilik, irtibatlı araç teknolojileri, otonom teknolojiler, sanayi 4.0, sürdürülebilirlik, otomotivde müşteri tecrübesi ve üretken yapay zekâ odak alanlarında yatırımlarını sürdüren şirket; eser geliştirme projelerine ait olarak proje etkinleşme sonrası ise 5,3 milyar TL Ar-Ge harcaması gerçekleştirdi.

2023 yılında finansal performans

Finansal göstergelerinde kıymetli ivme kaydettiği bir yılı geride bırakan Ford Otosan, 2023’te bir evvelki yıla nazaran satış gelirlerini yüzde 28 artışla yaklaşık 412 milyar TL’ye, vergi öncesi kârını ise yüzde 86 artışla 47,4 milyar TL, taşıdı. Ford Otosan’ın piyasa bedeli de 8,8 milyar ABD doları oldu.

Ford Otosan’ın 2023’teki ihracat gelirleri yükselen yurt dışı satış adetleri ve döviz kuru tesiriyle yüzde 20 artarak 301,6 milyar TL, yurt içi gelirleri de güçlü satış adetleri ve sürdürülen fiyatlama disiplini ile yüzde 54 artışla 110,2 milyar TL biçiminde gerçekleşti. Yurt içi satışları 117.582 adede, yurt dışı satışları da 492.082 adede yükselen şirket, toplam 609.664 satış adedine ulaştı. Ford Otosan, son 8 yıldır Türkiye’nin, 12 yıldır otomotiv kesiminin ihracat şampiyonu unvanına sahip.

Ekosistemin dönüşümüne liderlik edecek güçlü sürdürülebilirlik performansı

Ford Otosan, başarılı finansal sonuçların yanı sıra sürdürülebilirlikte de güçlü bir performans ortaya koydu. Otomotiv ekosisteminin sürdürülebilir dönüşümüne liderlik etmek hedefiyle 2022’de uzun devir gayelerini “Gelecek Şimdi” vizyonuyla açıklayan şirket; CDP İklim Değişikliği Programında “A-” listesindeki şirketler ortasında yer aldı. Su Güvenliği skoru B olurken, 2022 Refinitiv skoru ise A- oldu.

Sürdürülebilirlik odaklı paha yaratma modeliyle güçlü bir vizyon ortaya koymayı sürdüren Ford Otosan, otomotiv ve mobilite ekosistemini dönüştürecek eforlarına sürat verdi. Tüm tedarik zincirinde 2035’te karbon nötr olma maksadıyla ilerleyen şirket, 2023’te Tedarikçi Sürdürülebilirlik Manifestosu’nu yayımladı ve sürdürülebilirliği tedarikçi seçiminde bir kriter olarak belirledi. Kritik eser kümelerini üreten tedarikçilerle iş birliği yaparak Sıfır Karbon Yol Haritası’nı oluşturdu.

Şirket ayrıyeten 2035 karbon nötr lojistik amacı çerçevesinde demir yolu ve elektrikli araçlarla lojistik yol haritasını oluşturdu. Bu kapsamda 2024 içerisinde şirketin Craiova ve Gölcük fabrikaları ortasında demir yolu kullanımı için Block Tren projesine yatırım yapılacak.  

Elektrikli, hibrit, yakıt hücreli araçlar ve hidrojen üzere alternatif teknolojilerin keşfedilmesi ve geliştirilmesi gayesiyle milletlerarası ölçekte Avrupa Birliği projelerinde de etkin olarak rol almayı sürdüren Ford Otosan, 2023 yıl sonu itibariyle toplam 39 adet Ufuk 2020 ve Ufuk Avrupa projesine sahip. Şirket, Ufuk 2020 programını 20 projeden toplam 7,76 milyon avro fon alarak tamamladı ve Türkiye’nin bu programdan en çok fon alan sanayi şirketi oldu. Ufuk Avrupa programında ise, 26 Ekim 2023 tarihinde TÜBİTAK’ın resmî sitesinde duyurulduğu üzere, 16 projeden toplam 7,27 milyon avro fon almaya hak kazanarak en çok fon alan sanayi şirketleri sıralamasında birinci sırada yer aldı.

Ürün ve hizmetlerinin yanı sıra kurumsal vatandaşlık anlayışıyla Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı rehber alan Ford Otosan, çeşitli alanlarda toplumsal yarar yaratmaya yönelik faaliyetlerine devam etti. 2023 yılında toplumsal yatırım alanında bağış ve proje faaliyetlerine 577 milyon TL’nin üzerinde kaynak ayıran şirket; etraf, eğitim, sıhhat, kültür ve öbür alanlarda birçok projeyi hayata geçirdi. Şirket, 2023 yılında toplumsal yardımlaşma alanında yaptığı yatırımların 215 Milyon TL’sini sarsıntı yardımlarına ayırdı.

Paydaşları ve toplum için artan oranda kıymet yaratmayı amaçlayan Ford Otosan, toplumsal kalkınmaya geniş çapta katkı sağlamak üzere faaliyetlerini yürütüyor. Şirket, 2026 yılının sonuna kadar yapacağı farkındalık, eğitim ve mentorluk faaliyetleriyle 100 bin bayana ulaşmayı hedefliyor. Ayrıyeten, idare takımlarının en az yüzde 50’si bayan olan teşebbüsleri destekleyerek Türkiye’deki teşebbüs ekosistemine katkıda bulunmayı önceliklendiriyor.

Ford Otosan, sürdürülebilirlik performansı sonucunda milletlerarası derecelendirme kuruluşu S&P Küresel tarafından hazırlanan 2024 Global Sürdürülebilirlik Yıllığı’na girmeye hak kazanan birinci Türk otomotiv şirketi olmuştu.

Sürdürülebilir büyüme ve çeviklikte öncü adımlar

“Türkiye’nin en bedelli ve en çok tercih edilen sanayi şirketi olmak” vizyonuyla faaliyet gösteren Ford Otosan, sürdürülebilir büyüme için insan kaynağına ve çevik çalışma modeline de değerli yatırımlar gerçekleştirdi.

Ford Otosan, 2030 yılında tüm idare konumlarındaki bayan oranını %50’ye çıkarmayı hedefliyor. Bu kapsamda şirket, 2022 yılında yüzde 20 olan bayan çalışan oranını, yüzde 28,77’ye yükseltti. Şirketin İdare Kurulu’ndaki bayan oranı ise yüzde 27 olarak gerçekleşti. STEM alanında çalışan bayan oranını yüzde 30 oranında hedefleyen şirket 2023 yılında bu kıymeti yüzde 22 düzeyine çıkardı. Ford Otosan halihazırda Türk otomotiv üretim şirketleri ortasında en yüksek bayan istihdamını sağlıyor. Tıpkı vakitte Türkiye’den Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yer alan birinci ve tek otomotiv şirketi pozisyonunda.

Şirketlerin çeviklik seviyesini küresel ölçekte pahalandıran bağımsız kuruluş “Business Agility Institute” tarafından ‘4 Yıldızlı Organizasyon’ sertifikası almaya hak kazanan birinci Türk otomotiv üretim şirketi olan Ford Otosan, 2023 yılında 4.600 çalışan, 700’den fazla grup ve 800’den fazla rol ile çevik çalışmaya tam entegrasyon sağladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ford Otosan Birinci Entegre Faaliyet Raporunu Yayınladı: Ford Otosan 2023’te Güçlü Kıymet Yaratma Vizyonuyla Öne Çıktı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir