1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Henkel, sürdürülebilirlik maksatlarına güçlü bir halde ilerliyor

Henkel, sürdürülebilirlik maksatlarına güçlü bir halde ilerliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

henkel surdurulebilirlik maksatlarina guclu bir halde ilerliyor 0

“2030+ Sürdürülebilirlik Maksadı Çerçevesi”, Henkel’in etraf, toplumsal ve yönetişim alanlarında izleyeceği küresel sürdürülebilirlik yolu için net maksatlar ve emeller tanımlıyor. Henkel, geçtiğimiz yıl iklim alanında kıymetli gelişmeler kaydederek üretimdeki toplam karbondioksit salınımlarını metrik ton eser başına (2010 baz yılına kıyasla) yüzde 61 oranında azaltırken, yenilenebilir kaynaklardan satın aldığı elektriğin hissesini da yüzde 89 düzeyine çıkardı. 2023 yılında toplamda 14 tesiste daha karbon-nötr üretime geçildi. Henkel, ham unsur ve ambalaj kaynaklı karbondioksit salınımlarını (2017 baz yılına kıyasla bir ton eser başına) yüzde 17 oranında azaltarak, tüm salınım kategorilerinde net sıfır gayesine biraz daha yaklaştı.

Henkel CEO’su Carsten Knobel bahisle ilgili görüşlerini şu sözlerle paylaştı: “Sürdürülebilirlik, ‘Amaca Yönelik Büyüme Gündemi’mizin temel ögelerinden biridir. Bilhassa bu üzere şiddetli vakitlerde, sürdürülebilir hareket her zamankinden daha fazla ehemmiyet taşıyor. Bu nedenle sürdürülebilirlik gayelerimizi hayata geçirmek için durmaksızın çalışıyoruz. 2023 yılında kaydettiğimiz ilerlemeden büyük gurur duyuyorum. Önde gelen dış ESG derecelendirmelerinde elde ettiğimiz üst seviye sonuçlar, örneğin tekrarlanan EcoVadis Platinum başarısı, gerçek yolda olduğumuzu ve ilerlememizin takdir edildiğini gösteriyor.”

Henkel’in kıymetli amaçlarından biri de döngüsel ekonomiyi teşvik etmek. Henkel, tüketici eserlerinin ambalajlarında kullanılan geri dönüştürülmüş plastiğin hissesini dünya genelinde yüzde 19’a yükseltti. Persil örneğinde olduğu üzere, Avrupa’daki sıvı deterjanlar portföyünün tamamında geri dönüştürülmüş içerik düzeyinin iki katına çıkarılarak yüzde 50 düzeyine getirilmesi, bu husustaki değerli örneği söz ediyor.

Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık alanında Henkel, öbür mevzuların yanında, 2025 yılına kadar tüm idare kademelerinde cinsiyet eşitliğini sağlama maksadını güdüyor. Geçen yıl, yönetici durumundaki bayanların oranı yüzde 39,5’e yükseldi. Henkel, daha fazla eşitlik ve aile dostu olmaya yönelik bir şirket olma yolunda, cinsiyetten bağımsız ebeveyn müsaadesi programını başlattı. Yeni siyaset, dünya genelindeki tüm çalışanlar için sekiz haftalık yüzde 100 fiyatlı ebeveyn iznini garanti ediyor.

Global bağlılık programının kapsamı genişletildi

Henkel, 2022 yılında küresel olarak başlattığı “Sustainability at Heart” programının bir kesimi olarak, çalışanlarının sürdürülebilirliğe olan bağlılığını daha da teşvik etmeyi amaçlıyor. Şirket bu amaçla 2023 yılında sunduğu eğitimlerin kapsamını genişletti. Halihazırda 10.000’den fazla çalışan, birçok lisanda e-eğitime ve üretimde çalışanlar için yeni geliştirilen bir format halinde mevcut olan temel eğitime katıldı. Ayrıyeten ayrıntılı eğitim programlarının yanı sıra, çalışanlara kendi sürdürülebilirlik fikirleri üzerinde çalışma fırsatı veren yeni bir Sürdürülebilirlik İnkübatör Laboratuvarı da bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Henkel, sürdürülebilirlik maksatlarına güçlü bir halde ilerliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir