1. Haberler
  2. Otomobil
  3. Hyundai’den 650 Beygirlik Bir Sanat Yapıtı: IONIQ 5 N

Hyundai’den 650 Beygirlik Bir Sanat Yapıtı: IONIQ 5 N

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

hyundaiden 650 beygirlik bir sanat yapiti ioniq 5 n 0 C9WWbkpb
Dünyanın en büyük araba üreticilerinden biri olan Hyundai, elektrifikasyondaki savını 650 beygirlik bir sportif modelle destekliyor. Yüksek performanslı araçlar için kurulan N markasının birinci elektrikli modeli olan IONIQ 5 N, gerek sportif tasarımı gerekse yarış pistlerinde üstün kabiliyetiyle günlük arabalara çok farklı bir bakış açısı getiriyor. Üzerindeki her görsel öğenin fonksiyonel bir maksada hizmet ettiği IONIQ 5 N, sportifliğin, aerodinamizmin yahut yüksek MESKEN performansın buluşma noktasını işaret ediyor. Hyundai, IONIQ 5 N modelini Türkiye’de özel siparişle yılın son çeyreğinde satışa sunmayı planlıyor.

Dinamik dizaynla gelen dayanılmaz aerodinamizm

‘N’, Hyundai Motor Company’nin Kore’deki küresel Ar-Ge merkezi Namyang’ı ve N serisinin geliştirilip test edildiği ve tıpkı vakitte Hyundai Avrupa Test Merkezi’ne de konut sahipliği yapan Nürburgring’i temsil ediyor. Namyang ve Nürburgring ortasındaki bu yakın temas, böylece N’in temelini oluşturuyor. En değerli gayesi sürüş keyfi sunmak olan N markası, üst seviye donanımlarla birlikte hem günlük kullanımda hem de yarış pistlerinde kendini göstermeye ayrıcalık tanıyor. IONIQ 5 N için özel olarak geliştirilen parlak siyah ön tampon, ızgara, hava perdeleri ve ön etkin hava kapağı, görselliğin yanı sıra aerodinamiği ve soğutma performansını da artırıyor. 

IONIQ 5 N için özel olarak hazırlanan art spoyler, art difüzör ve hava çıkışı da yere basma kuvvetini artırarak hem yol tutuşu hem de hava akışını optimize etmeye yardımcı oluyor. Daha alçak, daha geniş ve daha büyük yüksek performanslı lastiklere sahip olan IONIQ 5 N, agresif bir duruş sergilerken yarış pistlerindeki kabiliyetini de artırmış oluyor. Yeni jenerasyon N modele özel tampon dizaynları, ön ve art kısmın uzunluğunu aktüel IONIQ 5’e nazaran sırasıyla 25 milimetre ve 55 milimetre artırıyor. Tıpkı vakitte ön ve art süspansiyon da sürüş kabiliyetini optimize etmek için yük merkezini daha da azaltacak formda tekrar tasarlanıyor. Genel olarak 20 milimetre daha alçak olan araba, daha geniş lastiklere ahenk sağlamak için de alt kısmında 50 milimetre daha geniş ve daha bariz difüzör kullanıyor. Bu sayede araba tam 80 milimetre daha uzun. Daha yeterli sürüş ve yol tutuşu ile birlikte pist performansında daha yeterli kavrama için de Pirelli tarafından özel olarak geliştirilmiş 275/35R21 P-Zero lastikler kullanıyor. IONIQ 5 N, iki özel Hyundai N tonu dahil olmak üzere 10 farklı gövde rengine sahip. Parlak Performans Mavisi ve Mat Performans Mavisi, IONIQ 5 N’in klâsik yarışçı kimliğini vurgulayan en özel renkler. 

Sürdürülebilirlik, Hyundai markasının tartıyla IONIQ modellerinde ele aldığı ve bunu daima ön planda çıkardığı bir strateji. Geri dönüştürülebilir kağıttan dekoratif kapı süsü, şeker kamışından ve PET şişelerden elde edilen biyo PET iplik, yeniden şeker kamışından gelen biyo TPO ve saf deri üzere etraf dostu materyaller, aracın iç yerinde ön plana çıkıyor. Buna ek olarak araba, Hyundai’nin etrafa hassas uygulamalara olan bağlılığını daha da yeterli bir halde örneklendirmek için de geri dönüştürülmüş lastik pigment boyası ve geri dönüştürülmüş poli Alcantara koltuk kaplama kumaşına yer veriyor.

Sportif ve çağdaş iç mekan

IONIQ 5 N’in iç yeri, bir yarış aracı konseptine nazaran şekillendirilmiş. Daha alçak oturma konumuna sahip N spor koltuklar, özel mod düğmelerine sahip yeni N direksiyon ve N sabit orta konsol ile ülkü bir şoför ergonomisi sunuyor. Pist sürüşü için optimize edilmiş direksiyon simidi, koltuklar, kapı kaplama panelleri ve metal pedallar dahil olmak üzere birden fazla yerde N logolu aksesuarlar ve eklentiler kullanılıyor. IONIQ 5 N’nin eğlenceli sürüş ruhunu en üst seviyeye çıkarmak için sürüş modları özelleştirilebiliyor ve çeşitli kombinasyonlarda her düğmeyle eşleştirilebiliyor. 

N Grin Boost (NGB) düğmesi, 10 saniye boyunca azamî hızlanmaya ve heyecana imkan tanıyor. Bu tuşa basıldığı vakit araç tüm sistemleri 10 saniye boyunca kapatarak kullanıcısına anında yüksek performans ve sezgisel bir erişim sağlıyor. 

IONIQ 5 N’in orta konsolu, diz pedleri ve kaval kemiği dayanağının yanı sıra kayan kol desteğiyle da pist sürüşü için optimize edilmiş. Konsolun alt kısmındaki uzantı ise spor sürüşü desteklemek için sağlamlığı artırıyor. Spor araba, günlük kullanım için C tipi USB, kablosuz şarj aygıtı ve bardak tutucular da sunuyor. N koltuklar, güçlendirilmiş takviyelere sahip. Böylelikle keskin virajlarda güçlü yanal hızlanma meydana gelse bile istikrarlı bir sürüş için üst ve alt gövdeyi sıkı bir formda destekliyor. N koltuklar, yüksek performanslı sürüş tecrübesi arayan kullanıcılar için tasarlanırken yeni modele nazaran kıyasla yaklaşık 20 milimetre daha alçak pozisyonlandırılmış. 

Yüksek performansla gelen 650 beygir güç

IONIQ 5 N, 21.000 devre kadar çalışan iki adet elektrikli motora sahip. En yeni jenerasyon 84 kWh pil ile donatılan araba, yüksek güç için motordaki iki kademeli invertör sayesinde 448 kW/609 PS ve 740 Nm tork (NGB devredeyken 478 kW/650 PS ve 770 Nm) güç sunuyor. Azamî 260 km/saat sürate ulaşabilen model, 0-100 km/s hızlanmasını ise yalnızca 3,5 saniyede (NGB ile 3,4 saniye) tamamlıyor. Büsbütün elektrikli aracın menzili ise 448 kilometre (WLTP).

Üstün viraj performansı

IONIQ 5 N’in viraj alma yetenekleri, her seyahatin heyecanını artırmak için tasarlanmış. Gelişmiş stabilite ve çekiş denetim sistemleri aracılığıyla üst seviye bir sürüş tecrübesi sunan arabanın gövde yapısı, olağan bir MESKEN modele nazaran farklılık gösteriyor. Motor ve pil montajı, performanslı sürüşlerde yanal kuvvete katkıda bulunurken tıpkı vakitte her iki uçtaki entegre tahrik aksları ve elektrik motoru da yüksek torka dayanacak formda güçlendiriliyor. Performanslı fren sistemi ise inanılmaz bir frenleme sağlıyor. Bu fren sistemi, önde ve geride sırasıyla 400 milimetre ve 360 milimetre çaplı büyük disklerden oluşuyor. Hibrit diskler, monoblok dört pistonlu ön kaliperler, yüksek sürtünmeli fren balataları ve özel hava soğutmalarıyla bir arada daha hafif metalurjinin kullanılması, fren ısı kapasitesini ve soğutma verimliliğini de artırıyor. 

Otomobil, motor sporlarından ilham alan güçlü bir rejeneratif fren sistemine de sahip. N Brake Regen sistemi, dal önderi azamî 0,6 G yavaşlama kuvveti sunarak arabanın frenleme yeteneklerini daha da artırıyor. EV’lerin olağan modellerden daha fazla ağır olması sebebiyle kullanılan frenlerin olağan bir arabadan çok daha güçlü olması gerekiyor. Böylece hidrolik frenler, gerektiğinde ekstra frenleme kuvveti uygulayarak pistte daha fazla dayanıklılık sağlıyor. N Brake Regen ile bu hidrolik frenler ortasındaki kusursuz ahenk, şoförün fark edemeyeceği yumuşak bir geçiş yaratıyor. Özcesi bu sistem, IONIQ 5 N’in istikrar ve çekiş denetim sistemleri birlikte çalışarak heyecan verici bir sürüş tecrübesi sağlıyor. Aracın üst seviye viraj yetenekleri, 42 ek kaynak noktası ve 2,1 metrelik ek yapıştırıcıyla da destekleniyor. 

Yarış pisti kabiliyeti

N Pedal, Hyundai i20 N WRC’de de kullanılan ve sürüş esnasında epeyce süratli reaksiyon veren bir özellik. Üst seviye yol tutuşu elde etmeyi hedeflerken tıpkı vakitte EV’lerin doğal tartısını ve boyutunu ele alan bir tahlil olarak geliştirilmiş. Bu akıllı yazılım fonksiyonu, anında devreye girerek gelişmiş bir gaz kelebeği hassasiyeti sağlıyor. IONIQ modellerindeki i-Pedal rejeneratif frenleme sistemine benzeri teknolojiden yararlanan N Pedal, güç verimliliğinden fazla süratli ve heyecan verici viraj almayı önceliklendiriyor. Art aksta yavaşlatıcı kuvvet kullanılarak agresif bir yük transferi yaratılıyor ve bu da virajlara daha keskin giriş sağlıyor.

N Drift Optimizer ise birden fazla araç denetimini dengeleyerek drift açısının korunmasına yardımcı oluyor. Entegre “Torque Kick Drift” fonksiyonu, şoförün daha süratli drift yapmasına imkan sağlayarak halk ortasında debriyaj tokatlama olarak tabir edilen geriden itişli araçların debriyaj vuruş hareketini simüle ediyor. 

N Tork Dağıtımı (NTD) da gücü ön ve art akslar ortasında kaydırarak 11 düzeye kadar farklı ayar seçeneği sunuyor. Büsbütün değişken ön ve art tork dağıtımı sayesinde şoförlere istedikleri tork dağıtım oranını sunuyor. 

Arka aksta bulunan elektronik Sonlu Kaymalı Diferansiyel (e-LSD) ise sürüş şartlarına bağlı olarak art tekerleklere gönderilen kuvvet ölçüsünü denetim ediyor. 

Yüksek süratlerde aracın viraj performansını artırırken ayrıyeten tekerlek kayma dengelemesini de düzgünleştiriyor. e-LSD, 1.800 Nm’lik artırılmış tork kapasitesiyle optimum performansı garantilemek için gelişmiş bir tepki denetimi sağlıyor. 

N Kalkış Denetimi, sıfırdan kalkışlarda mümkün olan en uygun ivmelenmeyi ve ön torku sağlıyor. En az tekerlek patinajı ve mümkün olan en süratli kalkış için üç farklı çekiş düzeyi (düşük, orta ve yüksek) sunarak şoförlerin pist kullanımlarında profesyonel bir yarış aracı üzere kullanmalarına imkan tanıyor.

N Race özelliği de şoförlere arabanın güç kullanımı üzerinde direkt denetim sağlıyor. IONIQ 5 N, birkaç düğmeye basma rahatlığıyla ayarların değiştirilmesini sağlıyor. Şoförlere ‘Dayanıklılık’ yahut ‘Hızlanma’ konusunda stratejik bir seçim sunuluyor. ‘Dayanıklılık’, yarış pistindeki menzili en üst seviyeye çıkarıyor. Bu, azamî gücün sonlandırılmasıyla elde ediliyor. Bu da sıcaklığın daha geç ve yavaş oluşmasına neden oluyor. Mukayeseli olarak, ‘Hızlanma’ ise daha çabuk güç için sağlamak için güç ve soğutmaya öncelik veriyor. Bu, şoförlerin güç stratejilerini gerçek bir formda yönetmelerine ve sürüş performans gayelerine ulaşmaları için ülkü bir performans aralığı oluşturmalarına yardımcı oluyor.

EV’lerde gelişmiş geri bildirim dileğinin farkına varan Hyundai N mühendisleri, IONIQ 5 N’in dinamik sürüşü üzerinde hassas denetim sunmak için N e-Shift ve N Active Sound+’ı geliştirdi. Her iki özelliğin entegrasyonu, şoför ile araba ortasındaki duygusal bağı güçlendiriyor. IONIQ 5 N, içten yanmalı motorların hissini simüle etmek için en son teknolojileri birleştiriyor ve harikulâde bir sürüş tecrübesi sunuyor. N e-Shift, içten yanmalı N modellerde bulunan 8 vitesli çift kavramalı şanzımanın (DCT) davranışını taklit ederek, güç dağıtımı üzerinde denetim hissi sağlıyor ve böylelikle şoförler, manuel ve otomatik vites değiştirme ortasında seçim yapabiliyor. Tıpkı manuel şanzıman modundaki N DCT üzere N e-Shift de sert bir bölüm sınırlayıcıya sahip. 

N Etkin Ses (N Active Sound+ ) ise içten yanmalı motor üzere egzoz sesleri çıkararak daha sürükleyici bir sürüş tecrübesi yaratmasıyla öne çıkıyor. N e-Shift, içten yanmalı motor hissini taklit ederek evvelki KONUT uygulamalarının ötesine geçiyor ve sürüş tecrübesini daha etkileşimli ve daha keyifli hale getiriyor.

N e-Shift ile eşleştirilen N Faal Ses sistemi ise üç farklı ses sunuyor. N Faal Ses, suratı ve gaz kelebeği pozisyonunu temel alarak sesi daima olarak yine düzenliyor ve dinamik bir işitsel tecrübe sağlıyor. Bu işitsel tecrübe, şoförlere kullanılan gücü ölçmek için akustik bir referans sağlıyor. Sistemde 8 adet dahili Bose® Premium Sound ve iki adet harici hoparlör bulunuyor. 

IONIQ 5 N’deki N Road Sense (NRS) ise sürüş tecrübesini yeni bir düzeye taşıyor. NRS, çift kavisli yol işaretlerini otomatik olarak tanıyor ve şoföre N Modunu etkinleştirmesini öneriyor. Bu akıllı sistem, şoförün çift virajlı yollarda seyrederken daha da heyecan verici ve ilgi alımlı bir sürüş tecrübesi yaşamasına imkan tanıyor.

IONIQ 5 N, güçlü yarış pisti şartlarında termal idare için yeni bir standart belirliyor. Rakipleriyle karşılaştırıldığında IONIQ 5 N, ısı kaynaklı güç bozulmasına (aşırı ısınma nedeniyle azamî güç kaybı) karşı daha yüksek bir dirence sahip. Geliştirilmiş pil termal idare sistemi, artırılmış soğutma alanı, motor ve pil soğutucusu ile donatılmış. Pil ve elektrik motoru için kullanılan bağımsız radyatörler, ağır pist sürüşü öncesinde ve sırasında IONIQ 5 N’in performans düşüşüne karşı performans direncini en üst seviyeye çıkarıyor.

Tüm bu özelliklere ek olarak, yolda güvenlik ve rahatlık sağlayan bir dizi güvenlik teknolojisi ve bir sonraki düzey Hyundai Smart Sense Gelişmiş Şoför Dayanak Sistemleri ile de araçla birlikte sunuluyor. Hyundai Kontaklı Araç Navigasyon Kokpiti (ccNC), 12,3 inç bilgi-eğlence ekranı ve 12,3 inç dijital gösterge panelinin birleşimiyle ön plana çıkıyor. 

Bunun da ötesinde, IONIQ 5 N, ön camı bir manzara ekranına dönüştüren seçilebilir AR fonksiyonları sunan Artırılmış Gerçeklik Head-Up Display (AR HUD) sunuyor. AR HUD, navigasyon, gelişmiş güvenlik detayları ve aracın etrafı üzere temel bilgileri direkt şoförün ön camdaki görüş alanına sunuyor. Bu yenilikçi özellik, şoförlerin önlerindeki yola odaklanmayı sürdürürken bilgileri süratli bir biçimde anlamalarını sağlıyor.

Nürburgring’deki Hyundai Test Merkezi

Almanya’daki Nürburgring Yarış Pisti, N markasının yüksek performanslı teknolojilerini geliştirmek için kullanılırken tıpkı vakitte modellere yarışçı ruhu aşılamaya devam ediyor. İkonik Yeşil Cehennem Nürburgring-Nordschleife, dünyanın en güçlü yarış pistlerinden biri olarak kabul edilirken ayrıyeten içindeki 73 viraj ve 20.8 kilometrelik asfaltıyla da motor sporları için epey değerli bir kompleks. Hyundai Motor Company’nin Avrupa Teknik Merkezi’ne (HMETC) konut sahipliği yapan bu pistte araçların dayanıklılık testlerinin büyük bir kısmı gerçekleştiriliyor. Testlere katılan yüksek performanslı arabalar, Nürburgring’i hem kuru hem de ıslak şartlarda en az 480 sefer turluyor ve sadece 10 ila 12 hafta içinde 180.000 kilometreye kadar şiddetli sürüşü (normal bir aracın ömür döngüsüne eşdeğer) simüle ediyor. Sert hızlanma, ani yavaşlama ve güçlü viraj almanın daima birleşimi, araçların hudutlarını zorluyor ve değişken yüzeyler ve kamber, olumsuz şartlarda bile en yüksek performansı sağlıyor.

Namyang Ar-Ge Merkezi

Güney Kore’nin Hwaseong kentinde 1995 yılında açılan ve 13.000 araştırmacı ve mühendisin çalıştığı Namyang Ar-Ge Merkezi ise Hyundai’nin kalbi durumunda. Toplam 3,3 milyon metrekarelik bir arazi üzerinde yer alan bu tesis, tasarım, mühendislik, güç aktarma organları, performans, aero-akustik rüzgar tüneli, test sürüşleri ve çevresel Ar-Ge için gerekli olan çeşitli merkezlerden oluşuyor. Yüksek süratli 4,5 kilometrelik düzlük bir alanı bulunan pistte 34 farklı viraj ve güçlü keskin dönüşler bulunuyor. Toplam 70 kilometre yol uzunluğuna sahip bu tesis, bir bakıma Hyundai N’in de manevi konutu sayılıyor.

Hyundai, elektrikli dünyada önder olmaya çalışırken, IONIQ 5 N’le de performanslı mobilite vizyonunu gerçeğe dönüştürüyor. Süratli arabaların ve gerçek sürüş keyfinin yalnızca içten yanmalı modellere has bir özellik olmadığını kanıtlayan Hyundai, spor araba tutkunlarının dikkatini daha farklı N modelleriyle de çekmeye devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hyundai’den 650 Beygirlik Bir Sanat Yapıtı: IONIQ 5 N

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir