İkiz Gebeliklerde En Çok Demir Eksikliği Görülüyour

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ikiz gebeliklerde en cok demir eksikligi goruluyour 0 YBG36evQ

Anne-baba olma heyecanını ikiye katlayan ikiz gebelikler; ya çift yumurta ikizi, ya da tek yumurta ikizi olarak gerçekleşir. İkiz bebek bekleyen annelerin metabolizmasına iki kat daha fazla iş düştüğünü belirten Medicana Sıhhat Kümesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Funda Öztürk, “İkiz gebeliklerde en çok demir eksikliği görülüyor. Demir desteği alınmasının yanı sıra demir emilimini engelleyen çay ve kahveden kaçınılması gerekiyor. İkiz bebek bekleyen anne adayları; kalsiyum, protein ve suya da öteki hamilelerden çok daha fazla gereksinim duyuyor” dedi. 

 

İkiz gebeliklerde vitamin-takviye kullanımı ve bu periyotta uyulması gerekenler konusunda bilgiler veren Medicana Ataşehir Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Funda Öztürk, “Çift yumurta ikizleri, iki farklı yumurta ve iki farklı spermin bir ortaya gelerek oluşturduğu gebeliklerdir. Bu tipteki gebeliklerde cinsiyetler farklı olabilir. Doğum sonrasında ise bebeklerin uzunluklarının, kilolarının ve büyüme suratlarının emsal olması beklenmez. İkiz gebeliklerde, bebekleri genetik olarak farklı iki birey olarak tanımlamak mümkündür. Ayrıyeten, ailede çift yumurta ikizlerinin bulunması da genetik faktörle ilgilidir” diye konuştu.

 

Op. Dr. Funda Öztürk kelamlarına şöyle devam etti; “Tek yumurta ikizleri ise tek bir yumurta ve tek bir spermin bir ortaya gelerek oluşturdukları zigotun ana rahminde ikiye bölünmesiyle oluşur. Tek yumurta ikizleri, tek bir yumurtanın ikiye bölünmesi nedeniyle oluştuğu için bütün genetik yapıları dâhil her şeyiyle birebirdirler. Bu nedenle manzaraları her vakit tıpa tıp benzeri olurken cinsiyetleri de birebirdir. Bu gebelikler, çift yumurta ikizlerinin bilakis ailede ikiz gebelikler bulunması üzere rastgele bir faktörden etkilenmez. Hem plasentanın ortak paylaşımı hem de ortak damar paylaşımı nedeni ile bu tıp ikiz gebeliğe mahsus gelişme geriliği gelişebilir.”

 

Vücutta mineral kaybı yaşanır

 

İkiz gebeliğin kuvvetli ve itina isteyen bir periyot olduğunun altını çizen Op. Dr. Funda Öztürk, “Özellikle ikiz bebek bekleyen annelerin metabolizmasına iki kat daha çok iş düşüyor. İstikrarlı ve çeşitli beslenmek bebeklerin, bebeklik ve ileri devir gelişimini ve sıhhatini epey etkiliyor. İkiz gebeliklerin sağlıklı olabilmesi kilo denetiminin de âlâ yapılması gerekir. İkiz bebek bekleyen annenin beslenme tertibi, tek bebek bekleyen annelere nazaran temel prensiplerde tıpkı kalsa da bu sistemde kimi besinlerin ölçülerinde değişiklikler olmalıdır. Bu periyotta, hem birtakım besin hususlarına olan muhtaçlık artar hem de kimi kıymetli minerallerin kaybında artış yaşanır” dedi.

 

Op. Dr. Funda Öztürk, bu periyotta anne adaylarının dikkat etmesi gerekenleri ise aşağıdaki üzere sıraladı.

 

  • İkiz gebeliklerde en çok demir eksikliği görülüyor. Fakat kalsiyum eksikliği, omega yağ asitleri, protein eksiklikleri de epey sık karşılaşılan durumlar ortasında yer alıyor. Bu sebeple, ikiz bekleyen hamileler kabızlığı da şiddetli yaşadıklarından su tüketimlerini de artırmaları gerekiyor.

 

  • Dışarıdan ilaç olarak alınan demir takviyesinin yanında besinlerle alınan demir içeren besinlerin de bu devirde kesinlikle tüketilmesi gerekir.

 

  • Demirin en varlıklı kaynakları olan yumurta, kırmızı et, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagiller de bu süreçte sofradan eksik edilmemelidir.

 

  • Demir alımının yanında emilimi destekleyecek C vitamini alımına kıymet verilmeli, demir içeren besinle birlikte kesinlikle C vitamini içeren bir besin de alınmalıdır. Bunun yanında, emilimi engelleyen çay ve kahve tüketiminden de kaçınılmalıdır.

 

28’inci haftadan itibaren kalsiyum gereksinimi artar

 

İkiz bebek bekleyen hamilelerde en değerli mineral eksikliklerinden birinin de kalsiyum eksikliği olduğunu belirten Op. Dr. Öztürk, “Özellikle gebeliğin 28’nci haftası ile birlikte kalsiyum ihtiyacı artıyor. Şayet anne gereğince kalsiyum almazsa kanda kalsiyum oranı düşer. Kemiklerden kalsiyum geçişi başlarsa, annede uzun vadede kemiklerde osteoporoz oluşabilir. Gebelikte kalsiyum gereksinimi 1.000 mg civarındadır, lakin çoğul gebeliklerde ve 2 yıldan daha az orta ile hamile kalan bayanlarda bu gereksinim 1.200 mg civarına kadar çıkıyor. Bu devirde kalsiyumdan güçlü; süt, yoğurt, peynir, fındık ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketimine tartı verilmesi ve günde 2 bardak süt, 2 bardak yoğurt, 50 gr peynir tüketilmesi gerekir. Şayet bu besinler tüketilmiyorsa, kalsiyum içeren destek ilaçlar kullanılabilir. Süt tüketmek istemeyen annelerin yoğurt, peynir ya da kefir tüketimi desteklenerek kalsiyum almaları sağlanabilir” biçiminde kelamlarını sürdürdü. 

 

Omega 3 yağ asitleri ve protein sağlıklı bir gebelik için büyük değer taşıyor

 

Sağlıklı bir gebelik için omega 3 yağ asitlerinin ve proteinin kıymetine dikkat çeken Op. Dr. Öztürk, bu hususta dikkat edilmesi gerekenleri ise aşağıdaki üzere açıkladı.

 

  • Gebeliğin son 3 ayında değer kazanan bir öbür besin takviyesi ise omega 3 yağ asitleridir. Bilhassa beyin, kalp, göz sıhhati ve gelişim için çok kıymet taşıyan bu yağ asidinin en güçlü kaynağı ise balıktır. Yüksek oranda civa içerdiği için büyük balıklar yerine küçük balık tercih edilmesinde fayda vardır. Kesinlikle haftanın en az 2 günü balık tüketmeye itina göstermek gerekir. Balığın yanında, badem, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler ve bilhassa semizotu da omega 3 içermektedir.

 

  • Gün içinde badem, fındık kümesinden besinleri bir avuç içi tüketmeye çalışmak gerekir. Lakin bu besinlerin yağ kaynağı olduğu unutulmamalı ve çok tüketiminden kaçınılmalıdır. Besin eksiğinin kelam konusu olduğu günlerde ise omega 3 desteği almak gerekmektedir.

 

  • Tek bebek bekleyen bir hamilenin günlük protein muhtaçlığı günlük 60 gr iken, ikiz gebeliği olan anne adayının protein gereksinimi 90-120 grama kadar çıkabiliyor. Bilhassa gebeliğin altıncı ayından itibaren protein alımı bebeğin gelişim açısından değer kazanır. Bu da daha fazla et, balık, yumurta, süt, yoğurt tüketilmesi manasına geliyor. Bitkisel protein olarak ise kuru baklagillerin tercih edilmesinde fayda vardır.

 

  • Gebelikte en sık karşılaşılan problemlerden biri de ”kabızlık”. Mevsimine uygun meyve ve zerzevat tüketimine bu devirde kesinlikle dikkat edilmesi değerli, ayrıyeten sıvı tüketimine de çok dikkat edilmelidir. 

 

  • Özellikle ikiz gebeliklerin son aylarında plesentadaki su oranı çok kıymetlidir. Gebeliğin birinci aylarında ortalama iki litre su tüketimi yeterliyken, son aylarda bu bedel ikiz gebeliklerde kâfi olmuyor, bu nedenle günlük üç litre su tüketmek gerekiyor ve sıcak mevsimlerde bu kıymetin biraz daha artırılması gerekebiliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İkiz Gebeliklerde En Çok Demir Eksikliği Görülüyour

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir