1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Kaspersky uzmanları, bilgileri çalmaya yönelik makus gayeli yazılımların 2020’den bu yana yedi kat daha fazla bulaştığını açıkladı

Kaspersky uzmanları, bilgileri çalmaya yönelik makus gayeli yazılımların 2020’den bu yana yedi kat daha fazla bulaştığını açıkladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kaspersky uzmanlari bilgileri calmaya yonelik makus gayeli yazilimlarin 2020den bu yana yedi kat daha

Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbaratı, bilgi hırsızlığına yönelik olarak yeraltı pazarlarında satılan makûs maksatlı yazılımların günlük belgelerinden elde edilen bilgilerden yola çıkarak 2023 yılında yaklaşık 10 milyon aygıtın bu çeşit makus hedefli yazılımların kurbanı olduğunu ortaya çıkardı.

Siber hatalılar virüs bulaşan aygıt başına ortalama 50,9 oturum açma bilgisi çalıyor ve bu durum hem tüketiciler hem işletmeler için büyüyen bir tehdide dönüşüyor. Bu büyüyen tehdit ortamı ışığında Kaspersky, hususla ilgili farkındalığı artırmak ve ilgili riskleri azaltmaya yönelik stratejiler sunmak için özel bir web sayfası hazırladı.

2023 yılında bilgi hırsızları tarafından ele geçirilen yaklaşık 326 milyon giriş ve bu alandaki web sitelerinin şifreleri ile ele geçirilen hesaplarda başı .com alan ismi çekiyor. Onu Brezilya (.br, 28,8 milyon), Hindistan (.in, 8,2 milyon), Kolombiya (.co) ve Vietnam (.vn) ile bağlı alan isimleri takip ediyor. Türkiye ile alakalı .tr alan isminde, 2023’te güvenliği ihlal edilmiş hesap sayısı 3,8 milyona ulaştı.

Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbaratı datalarına nazaran, 2023 yılında yaklaşık 10 milyon ferdî ve kurumsal aygıt bilgi çalan makus emelli yazılımlar tarafından tehlikeye atıldı ve bu sayı son üç yılda %643 artış gösterdi. Virüs bulaşmış aygıtlara ait bilgiler, yeraltı pazarlarında etkin olarak ticareti yapılan ve şirketlerin müşterilerinin ve çalışanlarının güvenliğini sağlamasına yardımcı olmak için Kaspersky tarafından izlenen bilgi hırsızlığına yönelik berbat maksatlı yazılım günlük evraklarının dinamiklerinden kaynaklanıyor.

Her ne kadar 2023’te günlük evraklarının (ve münasebetiyle enfeksiyonların) sayısı 2022’ye kıyasla %9 oranında düşüş yaşamış olsa da, bu durum siber hatalıların oturum açma bilgileri ve parolalara yönelik talebinin sakinleştiği manasına gelmiyor. Örneğin 2023’te ele geçirilen birtakım kimlik bilgilerinin içinde bulunduğumuz yıl içinde bir noktada dark web’e sızdırılmış olması mümkün. Bu nedenle, gerçek enfeksiyon sayısının 10 milyondan daha yüksek olması büyük ihtimal. Kaspersky’nin infostealer günlük evrakı dinamiklerine ait değerlendirmesine nazaran, 2023 yılında gözlemlenen enfeksiyon sayısının yaklaşık 16 milyona ulaşacağı varsayım ediliyor.

Siber hatalılar, virüs bulaşmış aygıt başına ortalama 50,9 oturum açma kimlik bilgisi çalıyor. Tehdit aktörleri bu kimlik bilgilerini siber ataklar gerçekleştirmek de dahil olmak üzere kendi makûs niyetli gayeleri için kullanmanın yanı sıra dark web forumlarında ve gölge Telegram kanallarında serbestçe satıyor yahut dağıtıyor. Bu kimlik bilgileri toplumsal medya, çevrimiçi bankacılık hizmetleri, kripto cüzdanları ve e-posta ve dahili sistemler üzere çeşitli kurumsal çevrimiçi hizmetler için giriş bilgilerini kapsayabiliyor. Kaspersky’nin datalarına nazaran, son 5 yılda dünya çapında 443 bin web sitesinin kimlik bilgileri tehlikeye girdi.

Kaspersky Dijital Ayak İzi Uzmanı Sergey Shcherbel, şunları söyledi: “Giriş bilgilerini içeren günlük belgelerinin dark-web üzerindeki pahası, bilgilerin çekiciliğine ve pazara sunulma formuna bağlı olarak değişir. Kimlik bilgileri, sistemli yüklemeler yapan bir abonelik hizmeti, belli talepler için “toplayıcı” olarak isimlendirilen bir hizmet ya da yeni edinilen oturum açma kimlik bilgilerini sadece seçilen alıcılara satan bir “dükkan” aracılığıyla satılabilir. Bu dükkanlarda fiyatlar ekseriyetle günlük evrakı başına 10 dolardan başlar. Bu durum, hem bireylerin hem de şirketlerin -özellikle de büyük çevrimiçi kullanıcı topluluklarını yönetim edenlerin- tetikte olmalarının ne kadar değerli olduğunu vurguluyor. Sızdırılan kimlik bilgileri, siber hatalıların hırsızlık için yetkisiz erişim, toplumsal mühendislik yahut kimliğe bürünme üzere çeşitli taarruzlar gerçekleştirmesine imkan tanıyan büyük bir tehdit oluşturuyor.”

Veri çalmayı amaçlayan makûs gayeli yazılımlara karşı korunmak için, bireylerin rastgele bir aygıt için kapsamlı bir güvenlik tahlili kullanmaları tavsiye ediliyor. Bu, enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olacak ve enfeksiyon için bulaşma noktası olabilecek kuşkulu siteler yahut kimlik avı e-postaları üzere tehlikelere karşı onları uyaracaktır. Dahası, şirketler kullanıcılarının, çalışanlarının ve iş ortaklarının bu formda kendilerini tehditlerden muhafazalarına yardımcı olabilir. Sızıntıları proaktif olarak izleyebilir ve kullanıcılardan sızan parolaları derhal değiştirmelerini isteyebilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kaspersky uzmanları, bilgileri çalmaya yönelik makus gayeli yazılımların 2020’den bu yana yedi kat daha fazla bulaştığını açıkladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir