KODA Çalıştay Raporu: Afet bölgelerinde en büyük muhtaçlık barınma ve ruhsal takviye

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

koda calistay raporu afet bolgelerinde en buyuk muhtaclik barinma ve ruhsal takviye 0 LgfrsZdg
Köylerdeki çocukları, aileleri ve öğretmenleri destekleyici faaliyetler yürüten Köy Okulları Değişim Ağı’nın (KODA) “Afet Sonrası Kırsalda Eğitim” başlıklı çalıştay raporu yayımlandı.

Öğretmenler, kamu vazifelileri ve sivil toplum temsilcilerinin iştirakiyle gerçekleştirilen çalıştayda; barınma ve altyapı meseleleri, ruhsal dayanak ile uyum eksikliği ön plana çıktı. 

Köyde yetişen çocukların eğitim süreçlerini düzgünleştirme amacıyla 8 yıldır çalışmalar yürüten Köy Okulları Değişim Ağı’nın (KODA), “Afet Sonrası Kırsalda Eğitim” başlıklı çalıştayı Ankara’da düzenlendi. Çalıştaya Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve Elazığ bölgelerinde çalışan öğretmenler, bölgede faal rol alan kamu vazifelileri, niyet kuruluşları ve sivil toplum kuruluşu yetkilileri katıldı. Çalıştayda Türkiye’de doğal afetten etkilenen kırsal bölgelerdeki zorluklar ele alındı. 6 Şubat 2023, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde eğitim alanında yapılan müdahalelerin bilhassa kırsal ve kentsel bölgelerdeki ayrımı derinleştirdiği belirtildi. Barınma, su ve elektrik üzere altyapı hizmetleri bahislerinde yaşanan zahmetlerin devam ettiği ve yaşamsal gereksinimlerin öncelikli olarak karşılanmasının gerekliliği paylaşıldı. 

 

Acil muhtaçlıklar: Barınma, altyapı problemlerinin tahlili ve ruhsal destek 

Çalıştayın odağında afet bölgelerinde misyon yapan öğretmenler, aileler ve çocuklar vardı. Öğretmenlerin öne çıkan acil muhtaçlıkları ortasında, barınma ve altyapı problemleri, psikososyal/danışma dayanak gereksinimi ve uyum başlıkları yer aldı. Bununla birlikte eğitimin kent odaklı bir bakış açısıyla düzenlenmesi sebebiyle kırsaldaki engelliler ve göçmenler üzere dezavantajlı kümelerin muhtaçlıklarının da kamu siyasetlerinde yer alması gerektiğine dikkat çekildi. Ayrıyeten raporda sivil toplum ve kamu iş birliğinin güçlenmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Mevcut müsaade süreçlerinin uzun olmasının, uzman grupların sahanın muhtaçlıklarını süratli ve faal bir biçimde karşılamada pürüz teşkil ettiği belirtildi. Bilgi eksikliğinin ve kurumlar ortasındaki bilgilerin tutarsızlığının da süreci olumsuz etkilediğine dikkat çekildi. KODA tarafından afet bölgelerindeki aileler özelinde yapılan gözlemlerde, çocukların ve gençlerin toplumsallaşma alanlarının az olması ve konteyner kentlerdeki güvenlik sıkıntılarının hala devam ettiğine işaret edildi. 

Çözüm teklifleri tartışıldı 

Afet bölgelerinde eğitim kapsamında doğan gereksinimlere yönelik tahlillerin tartışıldığı çalıştayda, kamu çalışmaları kapsamında öğrencilere şartsız nakil hakkı, pansiyonlu okul, konteyner okul, taşınabilir psiko-sosyal hizmet üniteleri, istekli öğretmen uygulamaları, STK iş birlikleriyle dayanak programları düzenlenmesi ve kardeş okul projeleri teklifleri getirildi. Sivil toplum çalışmaları kapsamında; öğretmenlerle yapılan dayanışma ağları, tecrübe paylaşımları, muhtaçlık tahlili, bilgilendirme çalışmaları, savunuculuk, taşınabilir eğitim uygulamaları ve atölyelerin yapılabileceğine dikkat çekildi. Ferdi inisiyatiflerin ise, lokal eğitmenlerin alanda misyon alabilmesi ve ulaşımları için araç paylaşımı sağlanabilmesi, çadır alanlarının kurulması ve etüt merkezlerinin açılması üzere hususları kıymetlendirerek dayanak olabilecekleri belirtildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
KODA Çalıştay Raporu: Afet bölgelerinde en büyük muhtaçlık barınma ve ruhsal takviye

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir