Küçükçekmece Belediyesi’nden Kentin Belleğine Manalı Katkı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kucukcekmece belediyesinden kentin bellegine manali katki 0 eNvwIIJL

Küçükçekmece Belediyesi, ilçedeki mahallelerinin varlıklı kültürel dokusunu, tarihini ve gündelik ömrünü anlatan özel bir kitap serisini, düzenlediği lansman ile kamuoyuna tanıttı.

Küçükçekmece Belediyesi kültür yayınları kapsamında literatüre kazandırılan “Benim Semtim, Benim Mahallem” isimli 6 ciltlik kitap serisinin lansmanı Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısına; Proje Koordinatörü Hakkı Zariç, Muharrir Kübra Kâfi, Gazeteci- Muharrir Hasret Temena, Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Güney Özkılınç, mahalle muhtarları, kitaba katkı sunan mahalle sakinleri ve çok sayıda Küçükçekmeceli katıldı.

Güney Özkılınç: Kentin geçmişini bilmek, o kentle bağ kurmamızı sağlıyor

Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Güney Özkılınç, “ Oturduğumuz yerin geçmişini bilmek o yerle bağ kurmamızı sağlıyor. Bu kitabı kentin geçmişini ve kıssasını gelecek kuşaklara aktarma konusunda çok önemsiyoruz. Küçükçekmece’ye baktığımızda eski bir ilçe. Banliyönün olduğu kilometre 24 ün olduğu bir ilçe. Bu çizgi olduğu için kent içi sayılacak bir yer. Biz Küçükçekmece’de göl ile başlayarak, kentin envanterini çıkarttık. Küçükçekmece’deki kuş cinslerinden, tarihi yapıtlarına, edebiyatından, Osmanlı dokümanlarına ve burada yaşamış kıymetli isimlere kadar pek çok alanda 23 adet kitap hazırladık. Biz aslında bu envanterlerle, Küçükçekmece’de kültür müdürlükleri yalnızca konser, tiyatro yapmaz dedik. Siz Küçükçekmeceliler olmasaydı bu türlü bir şey hazırlamak mümkün olmazdı. Emeği geçen yazarlarımıza ve sizlere,  Belediye Liderimiz Kemal Çebi ve şahsım ismine teşekkür ederim” diye konuştu.

Hakkı Zariç: Küçükçekmece’nin edebiyatımıza, sinemamıza birçok katkı sunduğuna şahit olduk

Proje Koordinatörü, Muharrir Hakkı Zariç ise  “Bu kitapları hazırlarken Küçükçekmece’de alana indiğimizde çok fazla şeyle karşılaştık, anlatamayacağım kadar çok öykü birikti içimizde. Muhtarlarımız ve mahallelerimizin yerlileriyle bu mahallelerin geçmişini, sevincini, memnunluklarını, kederlerini, acılarını konuştuk. Yeri geldi acının belleğini de oluşturduk. Buradan yolu geçmiş değerli edebiyat isimlerine, direktörlere yer verdik. Küçükçekmece’nin bir ömür ve kültürel zenginlik sunduğu üzere edebiyatımıza, sinemamıza, sanatımıza da birçok katkı sunduğunu görüyoruz. Biz de bu kitaplarda bunu sizlerle paylaştık. Uygun ki Küçükçekmecelilerle tanıştık.  Bize kültürel, ferdî, entelektüel alanda çok şey kattılar. Çok teşekkür ederiz” dedi.

Özlem Temena: Her keresinde farklı bir renge ulaştık

İkitelli ve Cennet kitaplarının müellifi Hasret Temena ise, “ Bu proje bize birinci geldiğinde Küçükçekmece Belediyesi bize bir yumak verdi. Biz o yumağı sara sara her seferinde farklı bir renge ulaştık. Biz aslında bu renkleri dokuyan birer insandık. Bu ortaya çıkan renkli tablodan çok memnunluk duyuyorum. Kıssalarını bizimle paylaşan mahalle sakinlerine ve Belediye Lideri Kemal Çebi’ye teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kübra Kâfi: Mahalleliyle bir ortaya geldik, değerli beşerler tanıdık

Fatih ve Kanarya Mahallesi kitaplarının muharriri Kübra Kâfi, “Fatih Mahallesi’ne geldiğimizde kıssaya nerden başlayacağımı bilmiyordum. Muhtarlarımızla görüşmeye başladık. Mahalleliler, Menekşe’nin Fatih’in nasıl canlı bir yer olduğu, nasıl toplumsal bir yer olduğu, bayanların çocukların sokaklarda özgürce gezebildikleri bir yer olduğunu anlattı bana. Fatih’te Menekşe’de mahalle kültürünün geride kaldığını düşünürken, bu kültürün hala yaşatıldığına, komşuluk ilişkileriningüzelliğine şahit olduk. Benim için çok değerli anlardı. Hepinize teşekkür ediyorum” diyerek his ve kanılarını paylaştı.

Belediye kütüphanelerinde de yerini aldı

Küçükçekmece’deki 21 mahallenin renkli öykülerini, sıcak komşuluk münasebetlerini, tarihi ve kültürel mirasını gelecek kuşaklara aktarmak için oluşturulan “Sefaköy, Fatih, Halkalı, İkitelli, Cennet, Kanarya” isimli kitapların müellifliğini, Kübra Kâfi, Hakkı Zariç, Cenk Kolçak, Hasret Temena, Rojhat Turgut yaptı. ‘Benim Semtim, Benim Mahallem Küçükçekmecem’ isimli envantere, Küçükçekmece Kütüphanelerinden de ulaşılabilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Küçükçekmece Belediyesi’nden Kentin Belleğine Manalı Katkı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir