Lider Topaloğlu: “Çalış Zirvesi’nde yapılanların takipçisi olacağız.”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

lider topaloglu calis zirvesinde yapilanlarin takipcisi olacagiz 0 MEhaU6V2
Kemer Belediye Lideri Necati Topaloğlu, son bir haftadır Türkiye ve Kemer gündeminde yer alan Çalış Tepe’deki ormanlık alanda ağaçların kesilmesi ve dağ keçilerinin toplatılması ile ilgili basın açıklaması düzenledi.

Clup Med Otel önünde yapılan basın açıklamasına, Lider Topaloğlu’nun yanı sıra CHP Kemer İlçe Lideri Adem Barış, Kemer Belediye Lider Yardımcısı Emin Gül, Kemer Belediyesi Meclis Üyeleri Mustafa Bilici, Ferhan Fidan, Mustafa Tıraş, Semih Top, partililer ve vatandaşlar katıldı.

Başkan Topaloğlu, basın açıklamasında yaptığı konuşmasında, sorumlulukları gereği herkes üzere afaki konuşmadıklarını ve palavra yanlış bilgilerle toplumun karşısına çıkmadıklarını söyledi.

27 yıllık öğretmenlik ve 15 yıllık belediye başkanlığı yaptığı devirlerde her vakit doğruları anlatmaya çalıştığını söz eden Lider Topaloğlu, “Birisini eleştirmek istersen elinde resmi doküman olması gerekir. İnsanları töhmet altında bırakmamak lazım. Bir hafta evvel burada yaşanan ağaç kesitleri ile ilgili mevzuyu gündeme getiren benim. Basın mensuplarına fotoğrafları gönderen de benim. Bizim aleyhimize açıklama yapanların bu işlerden hiç haberi yoktu. Burada yaşananları görünce basına servis ettik. Basın bunu yazdıktan sonra Türkiye gündemine oturdu. Lakin o vakit haberleri oldu.” dedi.

Söz konusu alanın 1969 yılında Kemer’in birinci tahsis edilen yeri olduğuna dikkat çeken Lider Topaloğlu, “Akdeniz Turistik A.Ş’ye otel yapılmak için tahsis edilmiştir ve ön onayı verilmiştir. 1971 yılında ön onay resmi onaya çevrilmiştir. 1971 yılına kadar orman olan bu yer 1972’de Ulusal Park olarak ayrılmıştır. Fransız şirket Clup Med burayı 49 yıl çalıştırmış, tahsis bitince Özak Gayrimenkul Yatırım A.Ş’ye 2023 yılında devretmiş. Ve tahsis hudutları 1969’dan 2024’e kadar hiç değişmemiş. Ama bu bölüm esnasında orman ulusal parka demiş ki “Sen buradaki çalı çırpı ve bitki örtüsünü temizleyeceksin, kuruyan ve çürüyen odunları buradan alacaksın, geçen sene buraya yıldırım düştü ve çıkan yangın sonrası helikopterle müdahale edildi, bu paklık sana ilişkin olacak” demiş. Bu paklık yapılırken hem ulusal parktan ormancı vazifeliler hem de Türkiye Ormancılar Derneği’nden bir şef devamlı burada bulunmuştur. Buradaki otlar temizlenmiş. Bunlar resmi bilgilerdir. Çürüyenler tabiata bırakılmıştır. 100 ster kuruyan odun ise Ulusal Parklar Şefliği’nin denetiminde Kuzdere Mahallesi’ndeki orman deposuna teslim edilmiştir. Bunların resmi dokümanları vardır. Bunları Türkiye gündemine biz getirdik. Buraya gelip açıklama yapan arkadaşların bunlardan haberleri yoktu. Biz doğacıyız. 27 yıl öğretmenlik periyodunda doğayı koruyalım, yeşili sevelim diye çocuklara öğretmişiz. Bu anlattıklarımı bırakıp odun kesip satacağız o denli mi? Bunlara çocuklar güler. Ben aslında muhalefetteyim. Gelirim buraya Kültür ve Turizm Bakanına yahut ona buna verip veriştiririm fakat bize yakışmaz. Ben kamuda sorumluluğun ne demek olduğunu bilen biriyim. Konuşacaksan elindeki dokümanlarla konuşacaksın.” sözlerini kullandı.

Başkan Topaloğlu, bahisle ilgili gerekli yerlere resmi yazıları da yazdıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

“İdaremize yönlendirilen suçlamalara istinaden ormanlık alanda müsaadesiz yapılan ağaç kesiti, yol açılması, makilik alan paklığı, yaban keçilerinin toplatılması süreçleri, müsaadesiz, denetimsiz dahilinde olup olmadığı, müsaadeniz var ise kimlerin bu süreçleri yaptığı ayrıyeten Çalış Tepesi’nde rastgele bir imar planı çalışması yapılıp yapılmadığı konuları hakkında acilen bilgi verilmesi diyor. Buradaki dağ keçilerini toplatan ben değilim. Bunları basınla paylaşan ve eleştiriyi yapan biziz. Resmi dokümanları toplayan biziz ancak hatalı tekrar Necati Hoca. Ne Necati Hocaymış ben de merak ettim. Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıkları Müdafaa Genel Müdürlüğü’nün onayladığı plan da burada. Bir şeyi eleştirirken elinde resmi evrak olması lazım. Kimseyi kandırmanın manası yok. Buradaki dağ keçileri buranın doğallığı ve hoşluğudur. Bu keçileri toplatan varsa şayet yetkililerin bunu bulması lazım. Biz bu işin peşindeyiz ve takipçisi olacağız. Buradaki tabiat hiçbir yerde yok. Turistler buraya bu doğayı görmeye geliyor. Kemer’de yazın yangın çıktı. 5 gün hiç uyumadık ve konutumuza gitmedik. Eleştiren arkadaşların hiçbirini ben yangın yerinde görmedim. Her vakit doğruları söyledim ve söyleme devam edeceğim.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Lider Topaloğlu: “Çalış Zirvesi’nde yapılanların takipçisi olacağız.”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir