Lider Tugay Dünya Romanlar Günü’nde konuştu: “Mücadelenizde yalnız değilsiniz”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

lider tugay dunya romanlar gununde konustu mucadelenizde yalniz degilsiniz 0 bnznsbrb
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü aktifliğine katıldı.

Roman yurttaşların eşit ve adil bir hayat hakkına sahip olmaları için çalışacaklarını söz eden Lider Tugay, “Mücadelenizde yalnız değilsiniz. Daima birlikte bu adaletsizliği, eşitsizliği gidereceğiz. Yüzlerinizden gülümseme eksik olmasın” dedi.  

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programa katıldı. Roman yurttaşların eşit haklara sahip olabilmesi için sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen farkındalık etkinliğinde “Cemil Lider sen bizim her şeyimizsin”, “Ege Mahallesi seninle gurur duyuyor” sloganları atıldı. Program, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.
 
“İzmir’i kültürel zenginliği ile seviyoruz”
Programda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, seçim çalışmaları sırasında Roman mahallelerini ziyaret ettiğini ve yurttaşlara bir kadro kelamlar verdiklerini hatırlattı. Bu sözleri yerine getireceklerini söz eden Lider Tugay, “Aklımız, kalbimiz sizlerle. Tüm İzmir ile…İzmir’in tüm insanları ile…Sözlerimizi, vaatlerimizi yerine getireceğiz. Bundan kuşkunuz olmasın. İzmir pek çok farklı kültürü, toplumu, ülkemizin her köşesinden insanı barındıran büyük bir kent. Biz İzmir’i bu haliyle seviyoruz. İçerisinde barındırdığı bu kültürel zenginliği seviyoruz” dedi.
 
Yapacakları çalışmaları anlattı
Romanların yaşadığı problemlere dikkat çeken Lider Tugay, “Roman kardeşlerimiz hayat içinde kimi adaletsizliklere maruz kaldı. Doğdukları andan itibaren içinde bulundukları ortam onların kendilerini geliştirmeleri için kâfi imkanları sağlamıyor. Bu adaletsizliği gidermek ismine yapacağımız çok şey var. Çocuklarımız, gençlerimiz, temiz beşerler bize emanet. Onları yaşama hazırlamak için üzerimize düşeni yapacağız. Çocuklarımızın eğitim almaları için onlara imkanlar sunacağız. Gençlerimizin iş sahibi olmaları için çalışacağız. Sahip oldukları yetenekleri göstermeleri için yanlarında olacağız” dedi.
 
“Adaletsizliği ve eşitsizliği birlikte gidereceğiz”

Romanların toplumsal alanda ve iş hayatında var olmaları, yetenekleri doğrultusunda üretmeleri için çalışacaklarını söyleyen Tugay, “Buranın en büyük zenginliği sizlersiniz. Sizlerin yanında olmak da bizim için bir onur. Geleceği birlikte kuracağız. Sizler mücadelelerinizde yalnız olmayacaksınız. Bizim sevdiğimiz kadar bu kenti sevin. Bizim sahip çıkmaya çalıştığımız kadar siz de bu kente sahip çıkın. Bize güvendiğinizi görüyorum, hissediyorum. Birebir sevgi ve itimat bizde de var. Birlikte bu adaletsizliği, eşitsizliği gidereceğiz. Yüzlerinizden gülümseme eksik olmasın” tabirlerini kullandı.
 
“Eşit yurttaşlık hakkı için çalışacağız”
Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu da Roman yurttaşlar için 8 Nisan’ın farkındalık günü olduğunu belirterek, “Adil kent, eşit yurttaşlık hakkı için çalışacağız. Bir ülkede yaşayanların, kendilerini eşit yurttaş olarak hissetmeleri, olmazsa olmazımız. Roman yurttaşlarımızın da istihdam ve kent hakkında, kenti kullanmada kendilerini eşit hissetme, eşit olma talepleri çok saygıdeğer. Bu talebin yerine getirilmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

“Eskiden 8 Nisan’ı yalnız kutlardık”
CHP İzmir Vilayet Lider Yardımcısı Emin Karameşe ise yıllarda 8 Nisan’ı yalnız kutladıklarını söz ederek, “Biz yıllar evvel 8 Nisan’ı 5 kişi ile kutlardık. Artık yüzlerce Roman yurttaşla birlikte  kutluyoruz. Artık yanımızda İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz Dr. Cemil Tugay var. Geldiğimiz süreç bizim için çok kıymetli. Yapacağınız çalışmalar için şimdiden sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
İstihdam meselesine değindi
Konak Belediyesi Meclis Üyesi Tolga Küleş, Roman yurttaşların dünyanın birçok ülkesinde yaşadığını anımsatarak, şunları söyledi:

“Romanlar olarak kendimize mahsus bir üslubumuz var. Her yerde misal problemlerimiz var. Romanların istihdam edilmesi üzere problemlerle karşı karşıyayız. 8 Nisan bizim için kutlama değil ayrımcılığa ve ön yargılara karşı bir çaba günüdür. Gayretimizde bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyorum.”
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Lider Tugay Dünya Romanlar Günü’nde konuştu: “Mücadelenizde yalnız değilsiniz”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir