1. Haberler
  2. Gündem
  3. Marmara’daki belediyeler afetten sonraki hayatı Nilüfer’de ele aldı

Marmara’daki belediyeler afetten sonraki hayatı Nilüfer’de ele aldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

marmaradaki belediyeler afetten sonraki hayati niluferde ele aldi 0 nRUyCztX
Marmara Belediyeler Birliği tarafından Urban.koop ve Yuva Project iş birliğiyle, Nilüfer Belediyesi mesken sahipliğinde gerçekleşen üç günlük ‘Afetten Sonra Hayat Öğrenme Programı’ Nilüfer Belediyesi Pancar Deposu’nda başladı.

Marmara Belediyeler Birliği’ne üye belediyelerin, muhtemel Marmara sarsıntısı ve afet sonrası kendi yol haritalarını hazırlamalarına katkıda bulunmanın hedeflendiği aktiflik, açılış konuşmalarıyla start aldı.

Programın, mesken sahibi olarak açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, Türkiye’nin son yıllarda büyük afetler ve yıkımlar yaşadığını hatırlatarak, yaşanan acılardan herkesin büyük dersler çıkartması gerektiğinin altını çizdi.

Olası bir afete her an hazırlıklı olunmasının kıymetine değinen Özdemir, “Yaşanan afetler sonrası çok büyük bedeller ödedik ülke olarak. Marmara Belediyeler Birliği’nin düzenlediği Afetten Sonra Ömür Öğrenme Programı’nın bu manada bize yeni bakış açıları kazandıracağına eminim.

Nilüfer’de, evvelki idarelerin bu istikamette pahalı çalışmaları oldu. Bilhassa muhtemel bir sarsıntı öncesi ve sonrasına yönelik yapılan çalışmalara bu periyotta yenilerini ekleyeceğiz. Bursa’nın zelzele gerçeğini asla göz arkası etmiyoruz.

Nilüfer, mümkün bir zelzeleden olumsuz halde etkilenecek. Telaffuzda kalmayarak, sarsıntıya yönelik gereken her türlü tedbiri almak için projelerimizi süratle hayata geçireceğiz” dedi.

Olası bir zelzele sonrasında süratli müdahaleyi sağlamak ve kargaşayı önlemek ismine projeler geliştirdiklerini kaydeden Lider Şadi Özdemir, “Afet sonrası için zelzele parkları oluşturacağız. Bu parklar muhtemel bir zelzelede inançlı bir toplanma alanı, dayanışma merkezi olacak ve gücü, yenilenebilir güç ile sağlanacak. Zelzeleye güçlü gereçlerin depolanacağı bir lojistik merkezi kuracağız.

Olası bir afet sonrası Nilüfer’e dayanağa ve dayanışmaya gelenlere süratlice bilgi aktaracak ve onları, gereksinim duydukları yardım ekipmanlarına yönlendirecek bir Nilüfer Kılavuzu da süratlice oluşturup, yayınlayacağız. Mahalle seviyesinde toplanma alanları, afet konteynerleri üzere afet hazırlıklarını yeterli bilen ve daima geliştirilmesi için aktüel tutan etkin yurttaşlardan, mahalle afet dayanışma gönüllüleri oluşturacağız. 2017 yılında faaliyete geçirilen Nilüfer Afet ve Acil Durum İdare Merkezimizi de daha faal kullanacağız. Nüfusu ağır olan 28 mahallemizde Mahalle Afet İstasyonumuz var. Bu istasyonlarda, yardım gelene kadar bölgedeki halkın birinci yardımda kullanacağı birinci yardım çantası, sedye, jeneratör üzere 26 kalem gereç yer alıyor.

Bursa’nın bir sarsıntı kenti olduğunu şuurundayız. Bu nedenle de sarsıntı her vakit gündemimizde. Biz bu bahiste bir çok kente de örnek olacak çalışmaları hayata geçirmekte kararlıyız” diye konuştu.

Etkinlikte Marmara Belediyeler Birliği Lideri ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de kelam aldı. Aktifliğin ehemmiyetine dikkat çeken Mustafa Bozbey, sarsıntı gerçeğini ve 6 Şubat’ta yaşanan felaket sonrasını hatırlattı. Sarsıntı öncesi kadar sonrasında yapılması gerekenlerin çok kıymetli olduğunu vurgulayan Bozbey, “Ülkemizde yaşanan sarsıntı felaketleri birçok deneyim yaşamamıza yol açtı.

Belediyelerimizin bu süreçleri çok yeterli planlamalı. Felaketi yaşayanların taleplerini yeterli tahlil etmeli ve ona nazaran yarına güçlü çıkmak zorundayız. Marmara’da olacak bir sarsıntının, bölgenin tamamını etkileyeceğini unutmamak gerekir” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının akabinde birinci gün oturumları ‘Tanı, anla, üret’ temasıyla başladı. Program kapsamında konuşmacı olarak yer alan Nilüfer Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Nejla Aslan da Pancar Deposu’nun dönüşüm kıssasını anlattı.
Çeşitli atölye ile oturumların gerçekleşeceği “Afetten Sonra Ömür Öğrenme Programı” yol haritaları ve yine rota oluşturulması temalarıyla 17 Mayıs Cuma gününe kadar devam edecek.
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Marmara’daki belediyeler afetten sonraki hayatı Nilüfer’de ele aldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir