1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Muharrem Memnun: 1881 Öğrenciye Burs, 1923 Öğrenciye Proje Dayanağı

Muharrem Memnun: 1881 Öğrenciye Burs, 1923 Öğrenciye Proje Dayanağı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

muharrem memnun 1881 ogrenciye burs 1923 ogrenciye proje dayanagi 0 p3ZjB3Yz
AB Parti Genel Lider Yardımcısı ve İBB Lider Adayı Muharrem Keyifli, Merkez İstanbul Projesi kapsamında İstanbul’u dünyanın en derli toplu metropolü haline getirmeyi “taahhüt” ediyor.

2024 mahallî seçimleri, 2019’dan farklı olarak İstanbul için çok adaylı bir atmosferde geçiyor. Bu adaylardan biri de Adalet Birlik Partisi (AB Parti) Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Lider Adayı Muharrem Mutlu… Muharrem Memnun, 1973 yılında İstanbul’da doğmuş, Sivas Zara kökenli bir ailenin çocuğu. AB Parti Adayı Memnun, vaat yerine taahhüt demesiyle ve “taahhütlerini yerine getiremezse istifa edeceği” telaffuzuyla de dikkat çekiyor.

AB Parti Adayı Muharrem Keyifli, seçim çalışmalarına 1 Mart itibariyle başladı. Keyifli, 1 Mart’tan evvelki mühlet zarfında tüm projelerinin fizibilitesini çıkardığını söylüyor. En öne çıkan projesi Merkez İstanbul Projesi. Keyifli, bu projeyle “İstanbul’u dünyanın en derli toplu metropolü haline getireceğiz” diyor.

 

‘İstanbul’un Çeperindeki Yerlerde Tarım Yapacağız’

Mutlu’nun bir öbür “taahhüdü” ise İBB bünyesinde iki yeni eğitim kurumu ve şirket kurmak… Şirketler İstanbul Tarım AŞ ve Geri Dönüştür AŞ, okullarsa Tarım Okulu ve yazılım, kodlama ve yapay zekâ alanlarını kapsayan Bilişim Okulu.

Tüm bu maksatları 5 yılda gerçekleştireceklerini söyleyen Memnun, Merkez İstanbul Projesi’nin fiziki altyapısını 5 yıl içinde tamamlayacaklarını belirtiyor. İstanbul Tarım AŞ sayesinde İstanbul’un çeperindeki grup biçilemeyen toprakları ekeceklerini söyleyen Keyifli, kooperatifleşme yoluyla gereğince yararlanılamayan bu toprakları ölçek iktisadına dahil edeceklerini söylüyor. Bu şirket vasıtasıyla çiftçiye gereksinim duydukları tarım aletlerini vereceklerini, “kullan iade et” sistemini getireceklerini belirtiyor.

 

1881 Öğrenciye Burs, 1923 Öğrenciye Proje Desteği

Bilişim Okulu’nu Sanayi Devrimi’ni, sanayileşmenin birinci üç dalgasını kaçıran Türkiye’nin sanayi 4.0 ve sanayi 5.0’ı kaçırmaması için kuracaklarını belirten Memnun; her yıl 1881 öğrenciye burs vereceğiz, 1923 öğrencinin de yapay zekâ alanındaki projesini destekleyeceğiz diyor.

Mutlu, “bu kadar parayı nereden bulacaksınız” sorusuna İstanbul’un bütçesinin 130 ülkeden büyük olduğu ve sorunun planlama ve öncelik sıkıntısı olduğunu söyleyerek karşılık veriyor. Mesela tüm öğrencilere fiyatsız yemek verileceğini, bunun da Geriş Dönüştür AŞ sayesinde mümkün olacağını söylüyor. Her sokağa geri dönüşüm kumbarası kurulacağını, onlardan elde edilecek gelirlerin üçte ikisinin de Ulusal Eğitim’e tahsis edileceğini belirtiyor.

Şu an İstanbul’un en acil problemlerinden birinin ulaşım sorunu olduğunu söyleyen Memnun, kentin gereksinimi olan raylı sistem bin 200 km iken şu an 340 km uzunluğunda raylı sisteme sahip olduğunu söylüyor.

 

‘İBB’de Taban Fiyat 2 Katı Olacak’

İBB idaresinin, hakikat yollarla sistemsiz göçmenler sıkıntısına dahi tahlil üretebileceğini söyleyen Keyifli, İBB’nin konut sahiplerine yaptırımda bulunabileceğine işaret ediyor.

Asgari fiyatın AKP periyodunda açlık sonu bandına eşitlendiğine dikkat çeken Keyifli, İBB bünyesinde uygulanacak minimum fiyatın ulusal taban fiyatın 2 katı olacağını söylüyor.

Mutlu, Adalet Birlik Partisi’nin iktidara geldiğinde gençlere her yıl verilecek 4 bin lira kültür çeki, dünyayı vizesiz gezebilmeleri için 18 yaş üzeri tüm gençlere pasaport, 16 yaş üzeri gençlere Anadolu’yu gezebilme savında da bulunuyor. Mutlu’nun bir öteki vaadiyse ulusal bayramların şimdiki sönük halden çıkarılarak daha büyük bir coşkuyla kutlanması.

 

İlk İşi, Katar Caddesi’ni Mustafa Kemal Atatürk Caddesi Yapmak Olacak

Başkan olunca yapacağı birinci iki şeyin daima sorulduğunu söyleyen Keyifli, birinci önceliğinin öğrencilerin yemeği ve Katar Caddesi’nin ismini Mustafa Kemal Atatürk Caddesi olarak değiştirmek olduğunu söylüyor.

Merkez İstanbul Projesi’yle hedefledikleri dönüşümün temelinde gençlerin ve çocukların olduğunu söyleyen Memnun, İstanbul’da internetin tüm kentlilere fiyatsız olacağını, kent genelinde 7/24 kesintisiz ulaşım sağlanacağını, İstanbul’da tüm restoran ve cümbüş merkezlerinde vegan restoran bulunacağını “taahhüt” ediyor. Keyifli, ayrıyeten İstanbul’un mevcut 150 köyüne fiyatsız internet odası ve üç boyutlu yazıcı imkânı sağlayacaklarını söylüyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Muharrem Memnun: 1881 Öğrenciye Burs, 1923 Öğrenciye Proje Dayanağı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir