Nilüfer’de su kaynaklarının değerine dikkat çekildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

niluferde su kaynaklarinin degerine dikkat cekildi 0 rEv3vMDa
Nilüfer Kent Konseyi’nin 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle düzenlediği basın açıklamasında suyun ömür için ehemmiyetinin yanı sıra bilinçsiz kullanım, kâfi kontrolün yapılmaması, yasa ve yönetmeliklerin uygulanmaması üzere nedenlerle her geçen gün su kaynaklarının azaldığı vurgulandı.  

Nilüfer Kent Kurulu 22 Mart Dünya Su Günü’nde farkındalık yaratmak için bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Nilüfer Kent Kurulu Binası önünde düzenlenen açıklamaya CHP Nilüfer Belediye Lider Adayı Şadi Özdemir, Nilüfer Kent Kurulu Lideri Neslihan Binbaş, Nilüfer Kent Kurulu Genel Sekreteri Emre Karagöz, Nilüfer Kent Kurulu Gönüllüleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. 

Programda konuşan Nilüfer Kent Kurulu Bayan Meclisi Yürütme Konseyi Üyesi İkram Çelik, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 1992 yılında Rio de Janerio’da düzenlenen konferansta 22 Mart’ı ‘Dünya Su Günü’ olarak ilan ettiğini belirterek, bu günün tüm dünyada 2,2 milyar insanın pak suya erişimin olmadığı şartlarda ve barış için suyun en yararlı biçimde kullanılması gerektiği teması ile kutlandığını anımsattı. 

Suyun, dünya var olduğundan beri hava ile birlikte tüm canlı ömrünün odak merkezi, tabiat ve insanlığın en temel ihtiyacı olduğunu tabir eden Çelik, “Nehirlerin, göllerin, sulak alanların endüstriyel, evsel, ziraî atıklarla kirletildiği, HES’lerce tabiattan koparıldığı, kurutularak yok edildiği, yeraltı ve yer üstü sularının sanayi tarafından sömürüldüğü, desarj ya da derin desajlarla kirletildiği hatta birçok firma tarafından ticarileştirilerek satıldığı gerçeklerine bir de iklim krizini eklersek, ülkemizin hali hiç de iç açıcı değildir” dedi. 

Su kıtlığının işaretlerinin her yerde görüldüğünü belirten Çelik, “Yeraltı sularının düzeyleri süratle düşmekte, göller küçülmekte, sulak alanlar yok olmaktadır. Ömür için mecburî olan, ekolojik sistemin bir modülü olan su, asla yalnızca bir güç kaynağı yahut ticari bir mal olarak görülmemeli, sürdürülebilir bir su varlıkları idaresi ile korunmalı, savunulmalı ve hakikat kullanılmalıdır” diye konuştu. 

 

Bursa’da suya dair yapılan yanlış uygulamaların ivedilikle durdurulması gerektiğini vurgulayan Çelik, “Bursa’nın ömür kaynaklarından alınarak şişelenen sular kentimizin su döngüsünü bozmakta ve kuraklığa sebep olmaktadır. Tarım alanlarına gerçek yayılan imar planları ve sanayi alanları su kaynaklarımızı hem kirletmekte hem de yok etmektedir” dedi. 

Suyun tüm canlılar için ömür hakkı olduğunu belirten Çelik, Uluabat Gölü ve Nilüfer Çayı başta olmak üzere tüm su kaynaklarının pak tutulması ve korunmasını talep ettiklerini kelamlarına ekledi. 

Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi İdare Konseyi Üyesi Meral Çoban ise ömür için gerekli olan tatlı su kaynaklarının dünyadaki suyun yüzde 3’ü kadar olduğunu belirterek, bunun kıymetli kısmının buzullarda olduğuna dikkat çekti. Pak su olmadan yaşamanın mümkün olmadığını tabir eden Çoban, “Buna rağmen her geçen gün hava, su ve toprağımız kirleniyor, kullanılamaz hale geliyor. Bunun en büyük sebepleri sanayi atıkları ve bilinçsizce kullanılan ziraî ilaçlar. Sanayi atıklarının tabiata ziyan vermeden ayrıştırılarak toplanması ve bertarafı için yasalar ve yönetmelikler var fakat aktif biçimde uygulanmıyor. Kontroller, yaptırımlar sorumlu kurumlarca yetersiz kalıyor. Tarım ilaçlarının üreticileri tarafından toplumda ve son kullanıcıda yaratılması gereken şuur için eğitim, bilgilendirme, yerinde uygulama, denetim üzere çalışmalar yok” dedi. 

CHP Nilüfer Belediye Lider Adayı Şadi Özdemir, her 3 bireyden 1’inin pak suya erişemediğini belirterek, “Böyle bir dünyada yaşıyoruz. Halbuki su ömrün ta kendisidir. Susuz hayat olmaz. İnsan hayatı yemeden yaşayabilir lakin su içmeden yaşama bahtı yok” diye konuştu. 

İklim krizinin yarattığı meseleleri bildiğini anlatan Özdemir, çok süratli biçimde hava, su ve tabiatın tüketildiğine dikkat çekti. Bu bakış açısı ve süratle pak suya erişen ortalama kişi sayısının yakında düşeceğini söyleyen Özdemir, “Hepimizin bu sıkıntıyı ciddiye alıp, kamu ve sivil toplum kuruluşları el ele verip, gayretimizi daha üste taşımalıyız. Nilüfer Belediye Lideri olursam, kent kurulu, sivil toplum kuruluşları ile birlikte bu gayretin modülü olacağız” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Nilüfer’de su kaynaklarının değerine dikkat çekildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir