Otizmli bireylerin erken teşhisine ve özel eğitim sürecine dikkat çeken proje

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

otizmli bireylerin erken teshisine ve ozel egitim surecine dikkat ceken proje 0 nDf6yWMy

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi yeni bir toplumsal sorumluluk projesini daha hayata geçirdi. Yürütücülüğünü Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. İlknur Aydoğdu Karaaslan’ın üstlendiği “Toplumda Otizm Farkındalığının Sağlanması ve Bilgilendirilmesi” başlıklı proje otizmli bireylere yönelik toplumsal şuurun artırılmasını hedefliyor. Farklı disiplinlerden akademisyenlerin yer aldığı projede, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Burcu Özbaran, Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Diken, Dokuz Eylül Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alev Girli, Maltepe Üniversitesinden Dr. Ersin Ufuk Timuçin ve Otizm Dernekleri Federasyon Başkanı Ergin Güngör araştırmacı olarak yer alıyor.

Proje takımını makamında ağırlayarak tebrik eden EÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Topluma katkı misyonu maksadıyla Fakülte olarak farklı alanlarda toplumsal sorumluk projelerine ehemmiyet veriyor ve bunlar için nitelikli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Hocamız Doç. Dr. İlknur Aydoğdu Karaaslan’ı  ve ekibini  gerçekleştirdikleri toplumsal sorumluluk projesi münasebetiyle tebrik ediyor, çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

“Farkındalık sağlayarak bilgilendirecek”

Projenin emeline değinen Doç. Dr. Aydoğdu Karaaslan, “Otizmlilerin gelişimine yönelik tek bilimsel gerçek, erken periyotta kaliteli ve ağır özel eğitim olması nedeniyle ülkemiz genelinde erken teşhis edilemeyen otizmli bireylerin olması bir sorun olarak tespit edilmiştir. Projede, öncelikle otizmli bireylerin gelişimlerine yönelik en kıymetli ögeler olan erken teşhis ve erken özel eğitim sürecine dâhil olmaları gerektiğine dikkat çekerek, toplumsal şuurun artmasına katkı sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

Proje hakkında ayrıntılı bilgi veren Doç. Dr. Aydoğdu Karaaslan, “Hedef kitle olarak başta anne baba adayları, pedagoglar, eğitimciler olmak üzere toplumu oluşturan bütün bireyler açısından otizm konusunda farkındalık yaratmayı ve bilinçlendirmeyi hedefliyoruz. Münasebetiyle bu noktada bir kısım otizmlinin hayat çizgisine olumlu katkı sağlanacak ve bilgilendirilecek. Proje takımı olarak otizmli bireylerin temel insan haklarına vurgu yaparak da toplumsal hayata iştirakleri, akademik eğitim ortamlarından dışlanmadan yararlanmalarına da katkı sağlamayı düşünüyoruz. Projenin faaliyet kademesinde,  velilerin, eğitmenlerin, öğrencilerin ferdî ya da küme halinde asenkron olarak izleme fırsatı bulabilecekleri görüntü içerikleri üretilecek. Hazırlanan görüntü içerikleri dijital kanallar aracılığıyla otizm konusunda farkındalık oluşması için gerek bu mevzuya dâhil olan gerekse bilgi almak isteyen toplumun her kısmındaki bireylere sunulacak” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Otizmli bireylerin erken teşhisine ve özel eğitim sürecine dikkat çeken proje

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir