Ramazanda öfke patlamalarına dikkat! Ramazanda öfkelenmemek için ‘nefes egzersizi’ yapın!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ramazanda ofke patlamalarina dikkat ramazanda ofkelenmemek icin nefes egzersizi yapin 0 TSbQtVaQ
Ramazan ayında insanların yaşayabileceği fizyolojik zorlukların duygusal yansılara yol açabileceğini tabir eden uzmanlar, kan şekeri düzeylerindeki düşüş, metabolizma suratındaki değişiklikler ve hormonal dengesizliklerin hudut sistemi üzerinde tesirli olabileceğini söylüyor.

Ramazan ayında öfke problemleri artabileceği için öfkeyi tetikleyebilecek durumlardan olabildiğince uzak durmak gerektiğini lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Tetikleyici ögelerle karşılaşıldığında odak noktasını değiştirmeye çaba göstermek ve sıklıkla nefes idmanı yapmak epey kıymetli.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, ramazan ayında oruç tutan kimi şahısların öfke sorunu yaşaması konusunu kıymetlendirdi.

Uzun periyodik açlık fizyolojik değişikliklerle öfkeye neden olabiliyor

İnsanların ramazan ayında yaşayabildiği açlık ve susuzluk üzere fizyolojik zorlukların, bedendeki biyolojik dengeyi etkileyebildiğini lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Uluğ Davet Beyaz, “Özellikle uzun periyodik açlık, kan şekeri düzeylerinde düşüşe, metabolizma suratında değişikliklere ve hormonal dengesizliklere neden olabilir. Bu fizyolojik değişiklikler, hudut sistemi üzerinde de tesirli olabiliyor ve öfke, irritabilite (hızlı sinirlenme) üzere duygusal yansılara yol açabiliyor.” dedi.

Orucun beyindeki tesirleri neler…

Bu tıp zorlukların, alt beyindeki temel dürtülerle yani öfke ve irritabilite ile ilişkilendirildiğini tabir eden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, şöyle devam etti:

“Vücut, yiyecek ve su muhtaçlığını karşılayabilmek için biyolojik sinyaller gönderir. Bu sinyaller, alt beyindeki limbik sistemde işlenir ve temel gereksinimlerin karşılanmasına yönelik hareketlerin başlamasında tesirli olabilir. Tıpkı vakitte üst beyindeki kortikal alanlar da bu temel dürtüleri denetim etme ve yönlendirme yeteneğine sahiptir. Üst beyindeki kortikal denetim, kişinin duygusal yansılarını dengelemesine ve öfkeyle başa çıkmasına yardımcı olabilir. 

Her bireyin yansılarını etkileyen birçok faktör ve farklı tecrübeleri bulunmaktadır, bununla birlikte insanı öteki canlılardan ayıran üst beynini işletebilmesi de şahısların ramazan ayında karşılaşabileceği, açlığa ve susuzluğa karşın öfke ve irritabiliteyi denetim etmesine yardımcı olabilir. Burada değer arz eden konu ise kişinin açlık ve susuzluğa karşın bu duruma karşı isteği ve gayretidir.” 

Nikotin yoksunluğu öfkeyi artırıyor mu?

Sigaranın ana etkin bileşeni olan nikotinin tıpkı vakitte merkezi hudut sistemini etkilediğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Nikotin bağımlılığı olan şahıslar, sistemli olarak nikotin alımına bağımlı hale geleceği için bedenleri vakitle bu duruma tolerans geliştirir. Nikotin, beyindeki makul reseptörlere bağlanarak dopamin salınımını artırır ve beyindeki haz/ödül/zevk hislerini denetim eden bir nörotransmitterdir. Nikotin yoksunluğu durumunda, beden olağan nikotin düzeylerine ulaşamadığı için dopamin salınımı azalır ve bu da duygusal dengeyi tesirler. Bu nedenle de sigara içen bireylerin ramazan ayında sigara iç(e)memesi, nikotin yoksunluğuna bağlı olarak öfke ve irritabiliteyi artırabilir. Bu süreç zarfında oluşan nikotin yoksunluğu, öfke ve irritabilitenin dışında; konsantrasyon zahmeti, uykusuzluk, keyifsizlik ve anksiyete üzere duygusal ve bilişsel sıkıntılara tesir edebilmektedir.” dedi.

Uyku ve beslenme sistemindeki değişiklikler öfke-strese neden olabiliyor

Canlıların en temel fizyolojik ihtiyaçlarından birisinin uyku ve tertipli beslenme olduğunu da anlatan Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Her ikisi de bedenin dinlenmesine ve gücün yenilenmesine katkı sağlar. Uyku ve sağlıklı beslenme hayatın, fizikî ve zihinsel olarak sağlıklı bir formda devamı için kıymetli bir tesire sahiptir. Kaliteli bir gece uykusu ile sağlıklı ve sistemli beslenme fizikî olarak metabolizmanın ve iştahı etkileyen hormon istikrarının düzenlenmesine, bedenin kendini yenilemesine ve hislerin düzenlenmesine yardımcı olur. Ramazan ayında uyku ve beslenme tertibindeki değişiklikler duygusal istikrarın istikrarını değiştirebilir, öfke-stres üzere duygulanımların oluşmasına olumsuz manada katkıda bulunabilir.” formunda bilgi verdi.

Öfkeyi tetikleyebilecek durumlardan uzak durun

Öfke hissinin temel hislerden biri olmasına rağmen ana hislere eşlik eden bir fonksiyonu bulunmadığına vurgu yapan Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, kelamlarını şöyle tamamladı:

 “Herhangi bir şeye direkt öfke hissetmeyiz. Öfke bir şeylerin yolunda gitmediği iletisini taşımaktadır. Öfke ile gayrette evvela öfkenin eşlik ettiği ana duyguyu ve ona taraf veren fikir ve inançların farkındalığı ehemmiyet arz etmektedir.

Ramazan ayında öfke meseleleri artabileceği için öfkeyi tetikleyebilecek durumlardan olabildiğince uzak durmak, tetikleyici ögelerle karşılaşıldığında odak noktasını değiştirmeye çaba göstermek ve sıklıkla nefes idmanı yapmak hayli değerlidir. Unutulmamalıdır ki, ramazan ayındaki öfke ve gerginlik hali bir geçiş sürecinin sonucudur ve bu süreçte uyumlanma ile birlikte öfke daha denetim edilebilir bir hal almaktadır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ramazanda öfke patlamalarına dikkat! Ramazanda öfkelenmemek için ‘nefes egzersizi’ yapın!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir