Rusya’da düzenlenen Memleketler arası ATOMEXPO-2024 Forumu sona erdi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

rusyada duzenlenen memleketler arasi atomexpo 2024 forumu sona erdi 0 Nqu2EnCK
Forum kapsamında düzenlenen stantlara, yeni reaktör teknolojileri, biyo-baskı, elektromobilite ve kestirime dayalı analitik damgasını vurdu

Rusya’nın Soçi kentinde hafta başında başlayan Milletlerarası ATOMEXPO-2024 Forumu sona erdi.  Sirius Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlenen ve iki gün süren Milletlerarası ATOMEXPO-2024 Forumu’nda 25,5 bin metrekareyi aşan stant alanında 200’den fazla iştirakçi şirket stantlarını sundu.

Forumun ana temasını nükleer yakıt döngüsünün zarurî olarak kapatılmasıyla termal ve süratli nötron reaktörlerinin birlikte işletilmesi manasına gelen iki bileşenli nükleer güce geçiş, dördüncü kuşak güç üretimindeki gelişmeler ve karbon emisyonlarının azaltılması oluşturuyordu. Bu mevzular, stantlara de yansıtıldı. 

Forumun Güç Kısmında nükleer yakıt döngüsüne ait interaktif bir eğitim standı öne çıktı. Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’un, kullanılmış nükleer yakıtı yine kullanmaya ve radyoaktif atıkları en aza indirmeye yönelik standı büyük beğeni topladı. Atıkların özelliklerine ve uygun sürece yollarına nazaran nasıl ayrıldığını gösteren Rosatom’un standı sayesinde foruma katılanlar, kullanılmış yakıt bileşenleri için uygun sürece yolunu nasıl seçebileceklerini görme fırsatını buldular. 

Fuarın tekrar Güç Kısmında 10 MW elektrik kapasiteli bir Shelf-M reaktör ünitesine sahip düşük güçlü bir nükleer güç santralinin modeli sunuldu. Bu proje halihazırda Çukotka bölgesinde geliştiriliyor. Projenin 2030 yılında hayata geçirilmesi planlanıyor. Kelam konusu nükleer santralin eşi görülmemiş avantajını, reaktörün eksiksiz bir ünite olarak teslim edilmesi oluşturuyor. Ünite, üretim tesisinde monte ediliyor ve alana tek bir kapsül olarak teslim ediliyor. Bu santralin hizmet ömrü 60 yıl. Bununla bir arada, stantta Rosatom’un madencilik kısmının işlettiği Sovinoye altın yatağı da iştirakçilerin beğenisine sunuldu. 

Sona eren aktiflik, elektromobiliteye bariz bir dönüş olduğunu da gösterdi. Rosatom hem binek hem de ticari araç olmak üzere çok sayıda elektrikli araç prototipini sergiledi. “Elektromobilite” stant alanında, azamî 240 kW’a kadar kapasiteye ve tıpkı anda üç araca kadar şarj etme özelliğine sahip çeşitli elektrikli araç çeşitleri için elektrikli şarj istasyonları sunuldu. Rosatom tarafından üretilen elektrikli araç şarj istasyonları, her türlü toprağa ahenk sağlayacak halde özelleştirilebiliyor. Bu istasyonlar başlangıçta ithal ikamesi ve ekipman üretiminin yerelleştirilmesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı.

Fuarın Sanayi Kısmında Rosatom’un kompozit kısmı yalnızca karbon ve cam elyafları ile hudutlu kalmayarak inşaatta levha kazığı, dış destek sistemleri, dubalı köprü vb. olmak üzere kompozit materyal uygulamasının bir modelini de sergilendi. 

Sağlık Kısmı de iştirakçilerin büyük ilgisini topladı. Stantta insan bedeni için damar basılmasına imkan sağlayan biyo-baskı teknolojisinin sunuldu. Gelecekte bu teknoloji organların da basılmasına imkan tanıyacak. Bir damarın basılması sürecinde, hastanın hücreleri alınıyor gereci çıkarılıyor ve bu malzeme akustik ve manyetik üzere fizikî alanların yardımıyla damarın oluşturulmasını mümkün kılıyor. Daha sonra oluşturulan damarın bedene implantasyonu için damara gerekli tüm biyomekanik özellikleri veren bir biyoreaktör kullanılıyor. 

Rosatom’un Endüstriyel Otomasyon (ACS) ve Elektrik Mühendisliği Kısmı, kuruluşun kompozit kısmında kullanılan yüksek teknolojili üretimin karmaşık otomasyon modelini sundu. Sunulan modelin özelliğini, denetim ve idare sistemleri, yazılım, üst seviye platformlar, sunucular, elektrik mühendisliği ve hatta elektrikli şarj istasyonları üzere Rosatom’un konsolidasyon devresi işletmeleri tarafından üretilen yazılım, donanım ve ekipmanların kullanılması oluşturuyordu. 

Dijitalleşme alanında Rosatom’un Yakıt Kısmı, nükleer sanayinin dijitalleşmesinin bir modülü olarak oluşturulan AtomMind iddiaya dayalı analitik sistemini tanıttı. Sistemin yeteneklerini göstermek için, forumda hammaddeden eser üretme sürecinin gerçek vakitli olarak gözlemlenebildiği bir proses sınırı kuruldu.

Uluslararası ATOMEXPO Forumu, 2009 yılından bu yana her yıl düzenleniyor. Forum, büyük sektörel şirketlerin yöneticileri ve önde gelen uzmanların nükleer teknolojilerin geliştirilmesine yönelik maksatları tartıştıkları, iştiraklerini güçlendirdikleri ve en âlâ uygulamaları paylaştıkları en büyük iş ve stant platformu olma özelliği taşıyor.

Forum kapsamlı bir iş programına sahip stant ve kongreyi içeriyor. Panel tartışmaları ve yuvarlak masa toplantılarında nükleer sanayi için değerli bahisler tartışılıyor. Global nükleer sanayinin ve ilgili sanayilerin önde gelen şirketleri stantta teknolojilerini ve yetkinliklerini sunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Rusya’da düzenlenen Memleketler arası ATOMEXPO-2024 Forumu sona erdi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir