Şadi Özdemir: Kentsel dönüşüm bölgesel yapılmalı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

sadi ozdemir kentsel donusum bolgesel yapilmali 2179
Nilüfer Belediye Lider Adayı Şadi Özdemir, İMSİAD’ı ziyaret etti. Kentsel dönüşüm çalışmalarını kıymetlendiren Özdemir, “Parsel bazlı dönüşüm, yalnızca nüfusu ağırlaştırıyor. Bu, hepimizin sorunu. Kişiselden çok kamu faydasını düşünerek, ortak tahlil üretmeliyiz. Aksi halde nefes alacak alan kalmayacak. Biz, bölgesel dönüşümden yanayız” diye konuştu.

CHP Nilüfer Belediye Lider Adayı Şadi Özdemir, CHP Bursa Büyükşehir Belediye Lider Adayı Mustafa Bozbey ile birlikte İnşaat Müteahhitleri Endüstrici ve İş İnsanları Derneği’nde  (İMSİAD) üyelerle buluştu. İMSİAD Lideri Erdem Demir ile üyelerin yer aldığı buluşmada gündem, kentsel dönüşüm çalışmaları oldu. Nilüfer’de kentsel dönüşüm ismi altında yapılan çalışmaların, meseleleri da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Nilüfer Belediye Lider Adayı Şadi Özdemir, yeni bir bakış açısına gereksinim olduğunu vurguladı. Parsel bazlı yapılan çalışmaların yanlış olduğunu vurgulayan Şadi Özdemir, bu durumun nüfus yoğunluğunu artırdığını söyledi. Bölgesel planlamaların ve ada bazlı kentsel dönüşüm çalışmaları yapılması gerektiğine dikkat çeken Şadi Özdemir, “Eğitim, toplumsal donatı, otopark, spor, kültür-sanat alanları artırılmadan mevcut binaları yıkıp, daha yüksek katlı binalar yapmak, nüfusu neredeyse 2-3 kat artırıyor. Bölgesel planlama ve ada bazlı kentsel dönüşüm yapılmalı. Burada bir sorun var. Bu sorunu ortadan kaldırmak için de ortak bir tahlile gereksinim var” diye konuştu.

“KENTİN GELECEĞİNİ HEPİMİZ DÜŞÜNMELİYİZ”

Mevcut kentsel dönüşüm çalışmalarının birebir bakış açısıyla devam etmesi halinde kentte nefes alacak alanların kalmayacağını belirten Şadi Özdemir, bu olumsuz durumdan herkesin etkileneceğinin altını çizdi. Özdemir, “Yeni bir bakış açısına gereksinim var. Kamu yöneticisi kentin 50 yıl, 100 yıl sonrasını düşünen olmalı. Bursa’nın batısı, büyük bir tartı taşımaya başladı. Bu dengesizliği ortadan kaldırmak lazım. Bu kent hepimizinse bu kentin geleceğini de hepimizin düşünmesi gerek. Ferdi çıkarlardan çok, kamu çıkarını düşünerek tahlil üretmeli, buna nazaran hareket etmeliyiz. Sizlerin de takviyesiyle Mustafa Bozbey büyükşehir belediye lideri seçildiğinde, her şey çok daha kolay olacak” dedi.

Nilüfer’de gençlerin gittiği yerlerde neredeyse her 4 şahıstan 2’sinin Osmangazi’den, 1’nin öteki ilçelerden, 1’inin de Nilüfer’den olduğuna dikkat çeken Şadi Özdemir, “Niye beşerler buraya geliyor? Zira öteki yerlerde ömür standartları, özgürlükler, güvenlik yetersiz. Mustafa Bozbey büyükşehire geldiğinde, kenti dengeleyecek” tabirlerini kullandı.

Uzmanların da yer aldığı yeni düzenekler ve yapılar oluşturarak, Nilüfer’i ortak akılla yöneteceklerini vurgulayan Şadi Özdemir, “Bu yapının içinde halk da olacak. Kendi yetkimizi paylaşıp, birlikte yöneteceğiz. Nilüfer çok değerli bir ilçe. Bu kent hepimizin. Bir yanda kuvvetli sanayi bölgeleri, öbür yanda verimli tarım yerleri var. Bu dengeyi çok yeterli kurmak lazım. Zelzele bölgesinde olduğumuzu unutmamalıyız. Her tarafta fay sınırları var. Kentin kirli havasını da hepimiz soluyoruz, trafik yoğunluğunu da hepimiz yaşıyoruz. Tüm bunlara baktığınızda yeni bir akla, bakış açısına gereksinim olduğunu görüyoruz ” diye konuştu.

Nilüfer Belediye Lider Adayı Şadi Özdemir, İMSİAD üyelerinin sorularını da yanıtladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Şadi Özdemir: Kentsel dönüşüm bölgesel yapılmalı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir