1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Sağlıklı bir kalp için hayat stili değişikliği ve rutin denetim şart!

Sağlıklı bir kalp için hayat stili değişikliği ve rutin denetim şart!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

saglikli bir kalp icin hayat stili degisikligi ve rutin denetim sart 0
Kalp hastalıklarının bütün dünyada önde gelen vefat nedenlerinden biri olduğunu belirten İstanbul Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Kısım Lideri Dr. Öğr. Üyesi Zeki Doğan, alınacak tedbirlerle daha sağlıklı kalbe sahip olmanın, daha kaliteli ve uzun yaşamanın mümkün olduğunu söyledi.

Dr. Öğr. Üyesi Zeki Doğan, kalp sıhhatinin korunmasında varsa şeker ve hipertansiyon üzere hastalıkların denetim altında olmasını, 40 yaşından sonra aşikâr aralıklarla kalp denetimlerinin yapılmasını, haftada en az dört kere 45 dakika tempolu yürüyüş yapılmasını tavsiye etti.

İstanbul Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Kısım Lideri Dr. Öğr. Üyesi Zeki Doğan, 8-14 Nisan Kalp Sıhhati Haftası münasebetiyle yaptığı açıklamada kalp sıhhatinin korunmasına ait değerlendirmede bulundu.

Kalp sıhhatini tehdit eden birçok risk var

Kalp sıhhati için bilinen risk faktörlerine değinen Dr. Öğr. Üyesi Zeki Doğan, “Diyabet yani halk ortasındaki bilinen ismiyle şeker hastalığı, hipertansiyon, ileri kalp hastalığı hikayesi, hareketsiz ömür üslubu, sigara kullanımı, sıhhatsiz beslenme, obezite ve kolesterol yüksekliği bilinen risk faktörleri ortasında yer almaktadır” dedi.

Yaş ilerledikçe risk yükseliyor

Kalp sıhhati açısından ne kadar çok risk faktörü varsa ve yaş ne kadar ileri ise riskin o kadar yüksek olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Zeki Doğan, “İleride kalp hastalığı riskini kestirim etmek için yaş ve risk faktörlerini kullanarak geliştirilmiş skorlamalar mevcuttur” dedi.

40 yaşından itibaren rutin denetim yapılmalı

Kalple ilgili denetimlerin ehemmiyetine işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Zeki Doğan, “Eğer daha evvelden bilinen bir kalp hastalığı ya da risk faktörleri yoksa 40 yaşından itibaren periyodik kalp denetimleri önerilir. Evvelden bilinen bir kalp hastalığı ya da risk faktörü olan hastalar tabiplerinin önerdiği sıklıkta kalp denetimlerine gitmelidir” ihtarında bulundu.

Hareketsiz ve gerilimli hayat şartları kalbi yoruyor

Kalp sıhhatini en çok tehdit eden etkenlere değinen Dr. Öğr. Üyesi Zeki Doğan, “Kalp sıhhatini en çok tehdit eden etkenler, Türkiye üzere gelişmekte olan ülkelerde çağdaş ömür üslubunun yaygınlaşması ve bunun sonucunda fastfood ve işlenmiş besin tüketiminin artması, hareketsiz ve gerilimli hayat şartları sayılabilir. Ayrıyeten bilinen kalp rahatsızlığı olan ya da kalp hastalığı için risk faktörleri olan hastalardaki tedaviye uyumsuzluk oranları da kalp sıhhatini en çok tehdit eden etkenler ortasında sayılabilir” dedi.

Haftada en az dört sefer 45 dakika tempolu yürünmeli

Kalp sıhhatinin korunması için tavsiyelerde bulunan Dr. Öğr. Üyesi Zeki Doğan, “Sağlıklı beslenmek, haftada en az dört sefer 45 dakika tempolu yürüyüş yapmak, sigara ve alkol üzere berbat alışkanlıklardan ve gerilimden uzak durmak, varsa şeker ve hipertansiyon üzere hastalıkların denetim altında olması ve risk faktörlerine nazaran muhakkak aralıklarla kalp denetim muayenesi yapılması önerilir” dedi.

Sağlıklı bir kalp için hayat usulü değişikliği ve rutin denetimler şart

Kalp hastalıklarının bütün dünyada önde gelen mevt nedenlerinden olduğunu söz eden Dr. Öğr. Üyesi Zeki Doğan, “Erken periyotta vefata neden olmayan kalp hastalıklarında dahi ilerleyen vakitlerde hayat kalitesi ne yazık ki önemli manada düşmektedir. Hayat şekli değişikliği ve rutin kalp denetimleri üzere alacağımız birtakım tedbirlerle daha sağlıklı kalbe sahip olmak, daha kaliteli ve uzun yaşamak mümkündür” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sağlıklı bir kalp için hayat stili değişikliği ve rutin denetim şart!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir