1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Samsung’un 5G Bağımsız Çekirdek Tahlili, KDDI’nın Ülke Çapındaki Ticari Ağında Devreye Alındı

Samsung’un 5G Bağımsız Çekirdek Tahlili, KDDI’nın Ülke Çapındaki Ticari Ağında Devreye Alındı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

samsungun 5g bagimsiz cekirdek tahlili kddinin ulke capindaki ticari aginda devreye alindi 0 vpzTA5R2
Samsung’un bulut tabanlı 5G Bağımsız Çekirdek tahlili sayesinde KDDI (Japonya merkezli telekomünikasyon şirketi), 5G Bağımsız ağın somut yararlarını hayata geçirerek, gelişmiş güvenilirlik, süratli cevap müddeti ve optimize edilmiş ağ dilimleme özellikleri sunacak.  

Samsung Electronics, bulut tabanlı Bağımsız Çekirdek (Standalone Core) tahlilinin KDDI’nın   Japonya’da sunduğu ticari 5G Bağımsız hizmetlerini desteklemeye başladığını duyurdu. Samsung’un 5G Bağımsız Çekirdek tahlili, bulutta oynanan oyunlar, otonom araçlar, gerçek vakitli robotik ve sürükleyici görüntüler üzere uygulamaların gerektirdiği gelişmiş güvenilirliği sunuyor ve daha süratli cevap müddeti de dahil olmak üzere operatörlerin sunduğu ağ hizmetlerine birçok avantaj kazandırıyor. 

Dönüm noktası niteliğindeki bu adım, KDDI’nın Şubat 2023’te operatörün ticari ağlarına 5G Bağımsız Çekirdek hizmeti sağlaması için Samsung’u tercih etmesinin devamı niteliğinde. Duyurudan evvel şirketler saha testleri ve denemeler gerçekleştirerek Samsung’un 5G Bağımsız Çekirdek tahlilinin performansını ve muvaffakiyetini doğrulayarak, Samsung’un 5G Çekirdek yazılımını çok tedarikçiyle çalışılan bir ortama (multi-vendor) entegre etti. Samsung ve KDDI bu lansman için, KDDI’nın arıza tespiti, kök neden belirlemeyi ve kurtarma formülü kararını destekleyen akıllı işletim sistemini kullanarak Samsung’un 5G Çekirdek yazılımını muvaffakiyetle kurdu ve devreye aldı. 

KDDI Teknoloji Bölümü Genel Müdür Yardımcısı, İcra Şurası Lideri ve Ağ Yöneticisi Toshikazu Yokai şunları söyledi: “Bir inovasyon önderi olarak Japonya’da sonları zorlamaya devam ederken, 5G Bağımsız ağımız, müşterilerimize azamî güvenilirlik ve gibisi görülmemiş yetenekler sunmamızı mümkün kılacak. Samsung ile sürdürdüğümüz iş birliğiyle müşterilerimizin bizden beklediği en yeterli 5G ilişki tecrübesini sunmaya devam ediyoruz. Artık ise 5G’nin tüm yararlarını ülke çapına genişletmenin heyecanını duyuyoruz.”

Samsung Electronics Genel Müdür Yardımcısı, Ağlar İş Ünitesi Küresel Satış ve Pazarlama Lideri Junehee Lee ise, “Bizi geleceğe hazırlayan ileri teknoloji 5G Bağımsız Çekirdek tahlili, işletmelere ve tüketicilere yeni jenerasyon yetenekler sunarak gibisi görülmemiş yararların kapılarını açıyor. 5G inovasyonlarına öncülük etmeye devam eden Samsung olarak KDDI ile sürdürdüğümüz iş birliğinin son kullanıcılara yesyeni fırsatlar ve dönüştürücü tecrübeler yaşatacağına inanıyoruz” dedi. 

Samsung’un Japonya’da sunduğu 5G Bağımsız Çekirdek tahlili, şu yararları sunuyor: 

  • Çok düzeyli yedekleme: Bulut tabanlı mimariden yararlanan Samsung’un 5G Bağımsız Çekirdeği, çok düzeyli yedekleme özelliği sayesinde tek bir arıza noktası olmayacak biçimde geliştirildi. Bu yetenek, sistemin her kısmında yüksek düzeyde bir esneklikle sağlam hizmet sürekliliği sağlıyor.
  • Çok tedarikçiyle çalışabilme: Esnek dağıtım ve otomasyon sunmak için gereken üçüncü taraf 5G çekirdek ağ fonksiyonlarıyla ve OSS (operasyon dayanak sistemleri) ile kolay kolay entegre edilebiliyor.
  • Bağımsız ve sorunsuz yükseltme: Samsung’un tahlili Bağımsız olmayan (NSA/Non-standalone) ve Bağımsız (SA/Standalone) mimariyi destekleyen tek bir yazılım paketiyle 5G Bağımsız mimariye sıkıntısız ve kolay geçiş sağlıyor.  
  • Coğrafi yedeklemeyle oturum sürekliliği sağlama: Farklı pozisyonlarda konuşlandırılan Samsung’un 5G Bağımsız Çekirdekleri, kararlı ve emniyetli hizmet sunmak için oturum sürekliliğini destekliyor. Her bağımsız çekirdek, öteki etkin çekirdeklerden biri ani trafik artışı yahut doğal afetler nedeniyle kullanılamaz hale gelirse, o çekirdeğin de yükünü üstlenecek formda boyutlandırıldı.

5G Bağımsız Çekirdek tahlilinin en kıymetli avantajlarından biri de “ağ dilimleme” olarak bilinen farklı uygulamalara dinamik kaynak tahsisini mümkün kılması. Ağ dilimlemede, tek bir fizikî ağ altyapısı, birden fazla sanal dilime bölünüyor ve her dilim makul bir kullanıcı senaryosuna yahut uygulamaya atanıyor. Böylelikle, tek bir ağ, tıpkı anda birden fazla 5G kullanım senaryosunu ve çoklu uygulamaları dinamik olarak destekleyerek yeni hizmetlerin sunulmasını hızlandırabiliyor, işletmeler ile tüketicilerin özel taleplerine karşılık verebiliyor. 

Yakın vakit evvel KDDI ve Samsung, 5G Küresel Ağ Dilimleme İş Birliği (5G Küresel Network Slicing Alliance) oluşturmak için mutabakat muahedesi imzaladı. KDDI ve Samsung, bu mutabakatla bir dizi ticari 5G ağ dilimleme hizmeti sunmayı ve yeni iş modellerini değerlendirmeyi amaçlıyor. Artmakta olan kurumsal ve tüketici taleplerini karşılama gayesiyle iki şirket, bu teknolojiyi ileri taşıma konusunda iş birliği yapmaya devam edecek.

Samsung, yonga setleri, telsiz teknolojileri ve ağ çekirdekleri dahil olmak üzere uçtan uca 5G tahlillerinin muvaffakiyetle sunulmasına öncülük ediyor. Süregelen Ar-Ge çalışmaları sayesinde zenginleştirdiği eser portföyüyle Samsung, vRAN 3.0, Open RAN ve ağ çekirdeklerinden özel ağ tahlillerine ve yapay zeka dayanaklı otomasyon araçlarına kadar, 5G ağ teknolojilerini geliştirerek bölüme taraf veriyor. Bugün birçok taşınabilir operatör, Samsung’un ağ tahlilleriyle, dünya çapındaki yüz milyonlarca kullanıcısına temas sunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Samsung’un 5G Bağımsız Çekirdek Tahlili, KDDI’nın Ülke Çapındaki Ticari Ağında Devreye Alındı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir