1. Haberler
  2. Gündem
  3. Soyer: “İzmir’de ektiğimiz her bir tohumun takipçisi olacağım”

Soyer: “İzmir’de ektiğimiz her bir tohumun takipçisi olacağım”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

soyer izmirde ektigimiz her bir tohumun takipcisi olacagim 0 HUT4dg84
Mahallî üreticiye ve kırsala yönelik projeleriyle tüm Türkiye’ye örnek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dijital tarımın yaygınlaştırılması için Yaşar Üniversitesi’yle yürüttüğü iş birliği protokolü kapsamında “Tarım 4.0, İnovasyon ve Girişimcilik, Besin Güvenliği, Sürdürülebilir Tarım Besin Sistemleri” temalı eğitimler tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Daima ileriye taşıdığım tarım siyasetlerimizin tabiatla uyumlu bir halde gelişmesini sürdürmek için çalışmaya devam edeceğim. İzmir’de ektiğimiz her bir tohumun, son nefesime kadar takipçisi olacağım” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda mahallî üretici ve kırsala takviyesini artırarak sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yaşar Üniversitesi ile dijital tarımın yaygınlaştırılması için iş birliği protokolü yaptı. Yaşar Üniversitesi tarafından geliştirilen “Tarım 4.0, İnovasyon ve Girişimcilik, Besin Güvenliği, Sürdürülebilir Tarım Besin Sistemleri” temalı eğiticilerin eğitimi, 2023 Aralık ve 2024 Ocak aylarında İzmir Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda vazifeli çeşitli alanlarda uzman 20 şahsa verildi. Eğitici eğitimleri ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarım alanındaki dayanak ve yaygınlaştırma çalışmalarının, dijitalleşme, girişimcilik, sürdürülebilir üretim ve besin güvenliği alanları kapsamında katma kıymetinin artırılması hedeflenirken eğitimi tamamlayan uzmanlar sertifikalarını Lider Tunç Soyer ve Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Levent Kandiller’den aldı.

İklim krizi tabiatla bağımızı yitirmemizin neticesi
Yerel idare ve üniversite iş birliğinin çok kıymetli olduğunu söyleyerek kelamlarına başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Doğa sadece güzellik üretir. Tabiattan geldiğini sandığımız felaketler aslında biz insanoğlunun yarattığı tahribatın ve vaktinde alınmamış tedbirlerin bir sonucudur. Bugün yaşadığımız iklim krizi, kuraklık, besin güvenliği üzere global krizler, insanlığın tabiatla kurduğu bağı yitirmesinin sonucudur. Tabiatımızla uyumlu yapılar inşa etmediğimiz için sarsıntılarda, sellerde canlarımızı yitiriyoruz. Tabiatımızla ahengi kaybettiğimiz için geleceğe umutla bakamıyoruz. Tabiatımızla uyumlu bağlar kuramadığımız için birbirimizle savaşıyoruz. İklim krizine ve kuraklığa neden oluyoruz.  Tabiatımızla uyumlu bir biçimde üretemediğimiz için açlık ve yoksulluk, hala bu dünyanın utanç verici birer gerçeği. Dünyanın bir ucunda besin israfı akıl almaz boyutlara ulaşırken, öbür ucunda beşerler yiyecek tek lokma bulamıyor. Eğri oturup gerçek konuşalım… Yaşadığımız tüm bu felaketlerin sebebi, hepimiz ve her şey için üniversal ahengin kaynağı olan tabiatımızla olan bağlarımızı yitirmiş olmamız” dedi ve 5 yıl içinde “Başka Bir tarım Mümkün” vizyonuyla hayata geçirdikleri projeleri anlattı.

“Engelleri dayanışmayla aşacağımızdan hiç kuşkum yok”
5 yıllık süreçte yürütülen projelerin takipçisi olacağını tabir eden Lider Soyer, “5 yıllık vazife müddetim boyunca, tesirleri 5 devir daha sürecek ve İzmir’in rahmetini büyütecek birbirinden pahalı işler yapmaya çalıştık. Hiç kuşkunuz olmasın. 10 yıl Seferihisar Belediye Başkanlığım ve 5 yıl Büyükşehir Belediye Başkanlığım mühletince ebediyen ileriye taşıdığım tarım siyasetlerimizin tabiatla uyumlu bir formda gelişmesini sürdürmek için çalışmaya devam edeceğim. İzmir’de ektiğimiz her bir tohumun, son nefesime kadar takipçisi olacağım. Önümüze mahzurlar çıksa da geçmişte olduğu üzere o manileri dayanışmayla aşacağımızdan hiç kuşkum yok” dedi.

Kandiller: “Ürettikçe büyüyoruz”
Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Levent Kandiller ise, “Çok memnunuz sizi yanımızda görmekten. Bize çok takviye verdiniz. Seferihisar Belediye Başkanlığı devrinden itibaren 8 yıldır daima bize takviye verdiniz, önümüzü açtınız, kolaylaştırıcı oldunuz. Biz minnettarız. Daima birlikte hoş işler yapıyoruz. Bir arada tasarlayıp birlikte üretiyoruz. Ürettikçe büyüyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Soyer: “İzmir’de ektiğimiz her bir tohumun takipçisi olacağım”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir