1. Haberler
  2. Gündem
  3. Türkiye’de Birinci Olan ‘Dönüşüm Mahallesi’nde Ekrem İmamoğlu ile Halk Buluşması

Türkiye’de Birinci Olan ‘Dönüşüm Mahallesi’nde Ekrem İmamoğlu ile Halk Buluşması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

turkiyede birinci olan donusum mahallesinde ekrem imamoglu ile halk bulusmasi 0 3gGu9ucS

Avcılar Belediye Lideri Av. Turan Hançerli dünyaya örnek olan kentsel dönüşüm çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Kentsel Dönüşüm ile meskenini yenilemek isteyen    Avcılarlıların süreksiz bir müddet konaklamasını sağlayacak “Dönüşüm Mahallesi” İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun iştiraki ile tanıtıldı. 

Türkiye’de Bir Birinci: Dönüşüm Mahallesi

17 Ağustos 1999 günü meydana gelen zelzeleden etkilenen Avcılar’da kentsel yenileme çalışmaları süratle devam ediyor. Avcılar Belediye Lideri Av. Turan Hançerli’nin misyona gelmesiyle Avcılar’da yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları daha evvel hiç görülmediği biçimde ivme kazandı. Avcılar’da başlatılan “Hayat Kurtarma Harekatı” ile binlerce kişini sarsıntı dirençli yapılara taşınarak hayatı kurtuldu. Avcılar Belediye Lideri Av. Turan Hançerli dünyaya örnek olan kentsel dönüşüm çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. 

Kentte dönüşümü hızlandırmak için meskenini yenilemek isteyen lakin kiralık konut bulamayan yahut kirasını karşılayacak durumu olmayan Avcılar’lılar süreksiz olarak konaklamasını sağlayacak için Dönüşüm Mahallesi’nin üretimi tamamlandı.  Firuzköy Atatürk Stadyumu yanında bulunan 9 bin 38 metrekare alanda  yapılan 47 adet özel ölçülerle imal edilmiş meskenlerde; 1 oda, 1 salon, mutfağın yanı sıra banyo ve tuvalet bulunmakta. Özel peyzaj alanı da bulunan meskenler, ikamet edecek vatandaşların tüm muhtaçlıkları düşünülerek tasarlandı.

Hançerli: Kentsel dönüşüm bir hayat kurtarma projesidir

Türkiye’de birinci olan “Dönüşüm Mahallesi” İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun iştiraki ile halka tanıtıldı. Büyük bir halk buluşmasında halka hitap eden projenin mimarı Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli’nin konuşması şöyle;

“100 bine yakın insanımızın hayatını kurtardık.”

Geçtiğimiz 5 yıl boyunca birçok hizmete mesken sahipliği yaptık. Birçok hizmet ve yatırım gerçekleştirdik ancak bunlardan en kıymet verdiğim şey kentsel dönüşümdü. 5 yıldır duraksamadan kentsel dönüşüm yaptık. 99 sarsıntısından sonra  25 yıldır yapılmayan kentsel dönüşümü biz Avcılar’da yaptık, iyi olsun. Kentsel dönüşüm süreci hala ülkeyi yönetenler tarafından yanlış yönetiliyor. 2002 yılında mevcut iktidar, iktidara geldi tam 22 yıl geçti üzerinden. 2002 yılının 3 sene öncesinde 99 zelzelesi olmuştu ve bu zelzeleden İstanbul da etkilenmiş Avcılarda da kayıplarımız olmuştu. Sarsıntı denilince akla Avcılar geliyordu.

Deprem sonrasında Avcılar’dan göçler olmuştu. Ekonomik durumu güzel olan, parası olanlar farklı yerlerde farklı binalara geçmeye çalıştılar ancak Avcılar’da dönüşüm olmadığı üzere İstanbul’da ve Türkiye’de de dönüşüm olmadı.

Hükumet 23 yılda kentsel dönüşüm problemini çözemedi. 23 yılda çözemeyenler, bakan olmasına karşın hükumet olmasına karşın, bugünden sonra çözebilir mi? Çözemezler zira kentsel dönüşüm meselesine inşaat gözüyle bakıyorlar. Bu sıkıntıyı beton olarak algılıyorlar. Kentsel dönüşüm sorunu ne inşaat problemdir ne beton projesidir.

Kentsel dönüşüm bir hayat kurtarma projesidir. Biz Avcılar’da 20 bini aşkın bağımsız kısmı dönüştürerek, 20 bini aşkın riskli yapıyı yıkarak 100 bine yakın insanımızın hayatını teminata aldık.. Kentsel dönüşüm deyince vatandaş ile emniyet güçlerinin ve devletin karşı karşıya gelmesiyle, çokça karşılaştık.

Vatandaşla devlet arbede etti. Meskenlerini zorla yıktı. Biz Avcılar’da 5 yıl içinde bin 700 binayı itimat oluşturarak alkışlarla yıktık ve yaptık. İşte Dönüşüm Mahallesi kentsel dönüşümün ayaklarından biri. Dönüşüm mahallesinde konutunun dönüşümünü isteyen ancak kiralık da olsa mesken bulamayan zorda olan kentsel dönüşüm sürecinde yani inançlı binanın imali sürecinde Avcılarlı komşularımızı konuk edeceğiz.

Bu mahalle dönüşümünü hızlandıracak, inançlı ve sağlam konutlara geçişi hızlandıracak. Kentsel dönüşüm Avcılar’da daha da hızlanacak. Bilhassa Büyükşehir Belediye Liderim Sayın Ekrem İmamoğlu’na bu 5 yıllık süreçte verdiği dayanaklardan ötürü sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Planlı olan mahallelerimizde riskli ve tehlikeli yapılar yıkıldı yerine sağlam olanlar inşa edildi.  Yaklaşık 40 yıldır çivi çakamayan konutlarını yenileyemeyen bir mahallemiz vardı.

Yeşilkent Mahallemizde 40 yıldır imar yoktu ve güzel olsun artık Yeşikent’in imarı var ve Yeşilkent’te dönüşüm başlayacak. Yeniden 45 yıldır imarı olmayan Tahtakale Mahallemizde de artık imar var ve dönüşüm başladı. Ruhsatları veriyoruz. Yeni ve inançlı meskenler süratle yapılıyor. Önümüzdeki günlerde, kesinlikle İstanbul’da Büyükşehir Liderimiz Ekrem İmamoğlu ve Avcılar’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı ve lideri Utku Caner Çaykara kentsel dönüşümü süratle ilerletecek ve Avcılar’da riskli hiçbir yapı kalmayacak.

İmamoğlu: Ülke olarak kentsel dönüşümde güzel bir imtihan verilmedi

Ülke olarak zelzele ve kentsel dönüşüm bahislerinde yeterli bir imtihan verilemediğine vurgu yapan İmamoğlu, Avcılar’da yaptığı konuşmada özetle şu sözleri kullandı: 

“2019’dan bu yana omuz omuza, Turan Hançerli Liderimle zelzeleyle gayret, kentsel dönüşüm, imar planı süreciyle ilgili önemli bir uğraş verdik.

Bence bu geçtiğimiz 5 yıl, planlama açısından, zelzeleyle çaba açısından, kentsel dönüşüm açısından pahalı bir 5 yıl olmuştur. Ben, hepinizin huzurunda Liderime yürekten teşekkür ediyorum.

Biz, planlama sürecinin birtakım engellemeler ya da çıkartılan badirelere karşın, Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden çıkartarak hem Büyükşehir Belediyesi’nde hem Avcılar’da süreci toparladık Turan Hançerli Liderimizle ve bilhassa Cumhuriyet Halk Partisi kümemizle.

Daha sonra, burada 40 yıldır imar sorunu olan Yeşilkent Mahallesi başta olmak üzere, birçok mahalleyle ilgili süreçlerin tetiklenmesi, hızlandırılması, kira dayanağı üzere birtakım konuların bizim tarafımızdan da devreye sokulmasıyla, Avcılar’da sağlanan inanç ortamıyla, binlerce insanımız yeni yaptığı binalarıyla inançlı yuvalarına kavuştular. Kavuşmaya da devam edecekler.”

  • İmamoğlu’ndan Hançerliye Özel Teşekkür

“Siyasette karar alma süreçleri var, şu var, bu var. Lakin temel olan; benim derdim, şahsî menfaatim değil, birikimimle 5 yıl hizmet ettim. Bundan sonra farklı pozisyonlarda, farklı ortamlarda, farklı şartlarda nasıl hizmet ederim arayışıyla, verilen bir siyasi karara hürmet duyarak, sürecin toparlanması, mevcut adaya dayanak olmasıyla çok faziletli, çok ahlaklı bir siyasi kişilik örneği ortaya koyduğu için, ben Turan Hançerli’ye ayrıyeten teşekkür ediyorum.

Benim, inşallah Allah nasip eder, bu önümüzdeki 5 yıllık devirde İstanbul’a hizmet edeceğim devirde, Hançerli Liderimizi en yakınımda, tekrar İstanbul’a kendi uzman olduğu konularda hizmet ederken göreceksiniz. Benim can yol arkadaşımdır. Kendisine yürekten teşekkür ederim geçmiş hizmetlerinden ve bundan sonraki sürecinden ötürü.

Karşılıklı nezaketle, genç bir siyasetçi olarak bu süreçte her anını saygılı bir biçimde yöneterek, hoş bir ortam sağlayarak, Avcılar’a ne kadar hazırlıklı olduğunu ve bu bölgenin bir genci olarak inşallah yeterli bir belediyecilik yapacağını, tecrübelerden faydalanıp güzel beşerlerle, düzgün beşerlerle, gerçek teknik beşerlerle güzel bir süreç yöneteceğine inandığım, hürmet ve sevgi çerçevesinde süreç yönettiği için de inşallah 31 Mart’ta kazanacağına yürekten inandığım Utku Caner Çaykara’ya da teşekkür ediyorum.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye’de Birinci Olan ‘Dönüşüm Mahallesi’nde Ekrem İmamoğlu ile Halk Buluşması

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir