Akbank’ın ‘2050 Yılına Kadar Net Sıfır Banka Olma’ Gayesi, Net-Sıfır Bankacılık Birliği İştirakiyle Güçlendi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

akbankin 2050 yilina kadar net sifir banka olma gayesi net sifir bankacilik birligi istirakiyle guclendi CtOvH6nH
Akbank, 2050 yılına dek Net Sıfır Banka olma gayesini, Net-Sıfır Bankacılık Birliği’ne (NZBA) iştirakiyle güçlendirdi. Banka, bu yeni üyeliği uyarınca 2030 yılı emisyon azaltım amaçlarını de açıkladı.

Akbank, Birleşmiş Milletler liderliğinde oluşturulan, global bankacılık varlıklarının %40’ından fazlasını temsil eden ve kredi ve yatırım portföylerini 2050 yılına kadar net sıfır emisyonla uyumlu hale getirmekte kararlı 140’tan fazla bankayı bir ortaya getiren Net-Sıfır Bankacılık Birliği’nin üyesi oldu. 2030 yılı yahut daha erken bir periyot için orta seviye bir maksat belirlenmesini öngören birliğe katılan Akbank, kredi portföyünün karbonsuzlaşması kapsamında, dönüşümü öncelikli bölümler için 2030 yılı emisyon azaltım maksatlarını de açıkladı.

Net sıfır seyahatini bu yeni üyelikle güçlendiren Akbank; güç, çimento, demir-çelik ve gayrimenkul kesimlerinin düşük karbonlu faaliyete geçişi için iklim dönüşümü finansmanı çalışmalarını önceliklendirecek. Banka bu kapsamda, karbon ağır olan bu dört kesime yönelik finanse edilen kredi portföyü için, Karbon Muhasebe Finansmanı Paydaşlığı (PCAF) metodolojisiyle ve NZBA kılavuzlarıyla uyumlu orta maksatlar belirledi. Gayeler, Memleketler arası Güç Ajansı’nın (IEA) global ısınmayı 1,5°C ile sonlandırma odaklı ‘2050 yılına kadar net sıfır emisyon’ senaryosuyla uyumlu olacak biçimde tasarlandı.

Akbank, finanse ettiği emisyon yoğunluğunu 2030 yılına kadar, 2021 baz yılına nazaran güç üretimi faaliyetleri özelinde %60, çimento üretimi faaliyetleri özelinde %23,8 ve demir çelik üretimi faaliyetleri özelinde %29 azaltmayı hedefliyor. Gayrimenkul bölümü amacını hizmet binaları ve konut binaları olmak üzere ikiye ayıran Banka, finanse ettiği emisyon yoğunluğunu 2030 yılına kadar, 2021 baz yılına nazaran hizmet binalarında %40,8, konut binalarında ise %49,3 oranında azaltmak üzere çalışmalarını hızlandırdı.

Akbank birebir vakitte, 2021 baz yılı kredi portföyü emisyonlarını Net-Sıfır Bankacılık Birliği ve Karbon Muhasebe Finansmanı İştiraki metodolojileriyle uyumlu olarak şeffaflık prensipleri uyarınca duyurmaya hazırlanıyor. Eşzamanlı olarak da belirlediği argümanlı iklim maksatlarına öteki kesimlerin de dahil edilmesi konusunda çalışmalarına devam ediyor.

İklim değişikliğiyle uğraşta kararlı olduklarını belirten Akbank Genel Müdürü Kaan Gür: “Akbank 2021 yılından bu yana bireylere ve iş ortaklarına Sürdürülebilir Finansman Çerçevesine uyarınca pek çok tematik alanda sürdürülebilir finansman sağlıyor. Sürdürülebilir finansman faaliyetlerimizde öne çıkan alanların başında yenilenebilir güç, pak ulaşım, zelzele bölgesi finansmanı, bayanların güçlendirilmesi ve KOBİ finansmanı geliyor. 2023 yılsonu bilgilerine nazaran; Proje Finansman Güç Kredi Portföyümüzün %76’sını yenilenebilir güç finansmanı oluşturuyor. Her bir sürdürülebilir finansman sürecimiz bir ya da birden fazla Sürdürülebilir Kalkınma Maksadına da hizmet ediyor. Net-Sıfır Bankacılık Birliği katılımımızla birlikte duyurduğumuz 2030 amaçlarımızı İklim Aksiyonu gayesi odağında kıymetli bir adım olarak görüyoruz. Açıkladığımız bu argümanlı gayeler, dönüşümü öncelikli olan dört bölümde faaliyet gösteren iş ortaklarımızın karbonsuzlaşma seyahatinde gerek finansal gerek finansal olmayan eser ve hizmetlerimizle takviye olacağımızın da bir göstergesi niteliğindedir. 2023 yılında bu bölümlerde faaliyet gösteren muhakkak sayıdaki müşterimize karbonsuzlaşma seyahatini birinci adımı olan karbon ayak izi hesaplama dijital hizmetini fiyatsız olarak sunduk. 2024 yılında da bu hizmetlerimizin kapsamını genişleterek sürdüreceğiz” dedi.

Birleşmiş Milletler Etraf Programı Finans Teşebbüsü Sorumlu Bankacılık İlkeleri’nin 2021 yılından bu yana imzacısı olan Akbank, toplum ve gezegen için global ölçekte düşük karbon iktisadına geçişi hızlandırmak için kararlı adımlar atıyor. Akbank, Sorumlu Bankacılık Prensipleri ve Paris İklim Muahedesi doğrultusunda, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve global iklim azaltım ve ahenk çalışmalarına paralel olarak faaliyet gösteriyor. Akbank’ın, UNEP FI’nın Sorumlu Bankacılık Unsurları kapsamındaki öncü iklim teşebbüsü olan, kesimin öncülüğünde ve Birleşmiş Milletler’in bir ortaya getirdiği Net-Sıfır Bankacılık Birliği’ne bağlılığını duyurması da bir öbür dönüm noktasına işaret ediyor.

Akbank ayrıyeten operasyonel emisyonlarının karbondan arındırılması için 1,5°C’ye uyumlu bir orta vadeli amaç belirleyerek mutlak Kapsam 1 ve Kapsam 2 sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar %90 oranında azaltmayı hedefliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Akbank’ın ‘2050 Yılına Kadar Net Sıfır Banka Olma’ Gayesi, Net-Sıfır Bankacılık Birliği İştirakiyle Güçlendi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir